LİLASIRLAR

GÜNLÜK CİLT BAKIMI

Çoğumuzun "cilt bakımı" deyince aklına banyoda saatlerce mesai harcayarak üst üste sürülen kremleri, serumları, beyaz maskeleriyle hortlak gibi dolaşan kadınlar gelir.

Oysa cilde bakmak çok basit üç kuraldan ibarettir.

Sabah ve akşam mutlaka temizlemek, nemlendirmek ve korumak.

Tabii ki yaş ilerledikçe kremlerin altında yenileyici serumlar kullanarak cildin kendini diri tutmasına destekler gerekiyor ama temel bakımınız 3 adımdan ibaret…

 

Temizlemek

Gün boyunca cildinizin yüzeyine günün kiri tozu, halınızın tüyleri, egzoz gazındaki partiküllerden tutun da saç spreyine kadar birçok kimyasal madde yapışır.

Bunları akşamları "cilt tipinize uygun" bir sütle / jelle temizlemeniz lazım. Hırpalamadan!

Sabahları uyandığımızda cildimizin üzerinde bir yağlılık hissiyle uyanırız. Bu da gece boyu çalışan hücrelerin atıklarıdır. Dolayısıyla hem sabah hem akşam cildi temizlemek gerekir.

12-13 yaşından itibaren hormonal aktivite başladığında yağ salgıları da harekete geçer. Bu yaştan itibaren derinin sivilcelenmeden gelişimini sağlıklı tamamlaması için bir temizleyici ve bir "dengeleyici nemlendiriciye" ihtiyaç olur.

 

Nemlendirmek

Suyu tam olduğu sürece deri "diri" durur. Nemi kaybettikçe kırışır ve solgun lekelenmeye açık bir hal alır. Beslenme şekliniz, gün içinde tükettiğiniz su kadar "güneşten" "rüzgardan" ve "soğuktan" ne kadar korunduğunuz da çok önemlidir.

Cildin yüzeyindeki koruma tabakasını destekleyen, ikinci bir nemli kumaş gibi deriyi örten kremlere "nemlendirici" denilir. Nemlendiriciler derinin neminin uçup gitmesini engeller.

Cilt tipinize uygun seçilmelidir. Dengeleyici, yatıştırıcı, yağlanmayı önleyici gibi çeşitleri var.

 

Korumak

Kremler cildinizi korur ve ihtiyacına göre dengeler veya besler. UV Işınlarının cilt üzerindeki -kanıtlanmış- tahribatından korunmak için SPF içeren kremlerinizi Nisan-Eylül arası kullanmayı ihmal etmeyin. Yüksek ısılı yerler (hamam, sauna) soğuk (kar, rüzgar) deriyi yaşlandıran ve hırpalayan dış etkenlerdir, kırışıkların temelini atar, sakının!

Cildinizi kremlerle korumaya alın. Beslenme yetersizliği, kuruluk, matlık, pullanma, hassasiyet gibi özel sorunlarınız da varsa geceleri besleyici bir krem kullanın.

Gündüz cilt bakımınız, temizlenmenin ardından SPF güneş koruması içeren bir nemlendiriciden ibarettir.

Geceleri cilt bakımınızda ise uyumadan temizleme işlemini tekrarlarsınız. Gece kullanacağınız krem besleyici, dengeleyici, yatıştırıcı veya yenileyici olacaktır ve geceleri sürdüğünüz kremin güneş koruması içermesi gerekmiyor elbette.

 

Ayşenur Yazıcı