LİLASIRLAR

HAMİLELİKTE CİLT BAKIMI

Bedeninizde, sadece sizin soluğunuz havayla ve tükettiğiniz gıdalarla can bulan bir canlı taşıyorsunuz. Heyecanlarınız, üzüntüleriniz stresiniz, kan dolaşımınızı ve iç salgılarınızı etkiliyor. Aynı kan dolaşımını bebeğinizle paylaşıyorsunuz. O halde her zamankinden daha dikkatli kozmetikler seçmelisiniz. Çünkü kozmetiklerdeki kimyasallar da ilaçlar gibi kan dolaşımına katılır. Karaciğerinizde sentezlenir ve zararlı olanlar atılamaz ise dokularda depolanır.

İlk aklınızda tutmanız gereken şey "sadece organik sertifikası" olan kozmetikleri kullanmanız gerektiğidir. Veya konunun uzmanı iseniz, süreceğiniz kozmetiğin içeriklerine bakıp zararlı kimyasalları yoksa kullanınız.

Doğal, organik, natürel, bitkisel kelimelerine aldanmayın. Organik sertifikası olan kozmetikler müfettişler tarafından uluslararası onaylanmış içeriği kontrol edilmiş ve bu sebeple sertfika almıştır.

 

Cilt tipiniz değişecek, endişelenmeyin!

Hormonal bir değişim geçiriyorsunuz ve cildiniz de bundan dolaylı olarak etkileniyor.

  • Hamileliğin ilk 4-5 ayında cildinizin yağlanması normal. Sonra düzene girecektir. Tek tük çıkan sivilceler olabilir. Sabah ve akşam, mutlaka -sabun içermeyen bir temizleyiciyle- yüzünüzü kirden tozdan arındırın. Bunu düzenli yaptığınız sürece gözenekleriniz genişlemeyecek, siyah noktalarınız da olmayacak, cildiniz kalın ve pürüzlü görünmeyecektir. Temizliği mutlaka tonikle tamamlayın.

  • Yaz veya kış fark etmez! En az 20 spf mineral/organik filtreli bir nemlendirici kullanın. Hamilelik lekelerine karşı korunursunuz.

  • Akşamları temiz cilde yağ salgılarını dengeleyen organik bir krem kullanın. Gece boyunca tam gaz çalışan hücreler ve büyüyen bebek için gerekli iç salgılar, sabahları yağlı bir ciltle uyanmanıza sebep olur.

  • Haftalık bakımı aksatmayın. Yüzünüzde aktif sivilce yoksa, haftada iki gün mutlaka bir peeling yapın. Ölü ve yağlı tabakayı ciltten atın. Dengeleyici ve nemlendirici bir kil veya çamur maskesi yapın. Cildinizin susuz kaldığını düşünüyorsanız, gerilme ve kuruma varsa nem maskesi uygulayın.

  • Lekelenmeye müsait ya da hamile kaldığınızda lekeli olan bir cildiniz varsa, bu süreçte leke açma ürünlerinden çok "lekenin koyulaşmasını engelleyecek" ürünler kullanın.

  • Hamilelikte ani hormonal değişimler yağ salgısını artırır. Gözeneklerin açılma sebebi budur. Açık gözenek içinde toz kir birikir. Biriken kirler siyah noktaları oluşturur. Siyah nokta sorunu düzenli temzlikle ve maskeyle hallolur. Konjac süngerler, suyla temizleme mendilleri hamileler için ideal peeling aksesuarlarıdır.

 

Ayşenur Yazıcı