LİLASIRLAR

HANGİ RUJ?

Genç kızlığımızdan beri kadınlığın sembolü olan şu küçük renkli cazip tüp, anneannemizin çantasının dibinden aşırdığımız, pudra kokulu sihirli küçük renkli batonların günümüzde onlarca çeşidi var artık. Firmalar “mat”, “parlak”, “satensi”, “simli”, “24 saat kalıcı” gibi sloganlarla her sezon yeni yapıda ve renklerde rujlar üretiyor.

Mat veya parlak, önemli olan rujun ten rengimizle ve saç rengimizle uyum içinde olması.

 

Mat mı, parlak mı?

İki esas parametreniz var. Birincisi eğer minik çizgileriniz fazla ise mat rujlardan kaçının. İyice kat yerlerini belli edecek ve kuru çizgili dudağı daha da vurgulanacaktır. İnce dudaklarınız varsa da mat rujlardan kaçının, çünkü ışıltı ve yansıma olmayan dudaklar yüz hatlarını daha sert yapacaktır. Kısacası mat rujlar dolgun dudaklar için doğru seçimdir.

 

Saç rengine göre fark eder mi?

Sarışınlara ve esmerlere yakışan tonlar her zaman ana renk uyumunda vardır ama bir uzmana sorarsanız size şöyle diyecektir: “Kadınlar artık gerçek sarışın ve gerçek kızıl değiller. Yani ten renkleri her zaman saçla uyumlu olmuyor. O zaman seçimde serbestler.” Ama gerçek bir sarışınsanız cilt tonu opak, hafif roze olacaktır. O zaman gündüzleri kayısı ve gülkurusu tonları, akşamları şeftali ve kiraz tonları mükemmel uyumlu duracaktır. Mat tenli olanların seçim yelpazesi daha geniş… Erik tonları, frambuaz ve kırmızı şarap renklerini iyi taşıyacaktırlar. Günümüzde ruju bir aksesuar olarak kabul etmeli ve giysilerle saç/ten uyumunda ortak bir uyum yakalanmalı. Mesela kahverengi giysilerle mürdüm eriği rengi ruj sürmemeli. Ama siyah bir elbiseyle kırmızı veya fuşya ruj sürmekten de geri kalmamalı.

 

Dudaklar yaşlanınca…

50 yaşımızda dudaklarımız, 20 yaşımızdaki dudaklarımızla aynı değildir. Mesela 50’den sonra ten rengine yakın rujlar çok ölü durur. Çünkü yaş aldıkça ten solgun, sarımtırak ve yorgun olur. Dudaklar da pembeliğini kaybeder. Narçiçeği, portakal, çilek renklerinin yaşı yoktur ve her zaman yüze neşe verir. Yaş aldıkça belirginleşen dudak etrafı kırışıklarını krem yapıda rujlarla gizlemek daha kolaydır.

 

Gizli renkli rujlar

Herkes ruju sevmek zorunda değil, hatta dudaklarda keskin renkleri çok kötü bulanlar da var. O zaman “gizli renk veren” parlatıcıları, su bazlı renklendiricileri ve renkli lip balm’ları seçebilirsiniz. Varla yok arası bir pembelik yüzün geneline bir canlılık, dudaklara sağlıklı bir parlaklık ve pürüzsüz bir dolgunluk verir. 

 

Ayşenur Yazıcı