LİLASIRLAR

HASSAS GÖZLERİN MAKYAJI

Gözleriniz yanıyorsa, kızarıyorsa, kirpik dipleri kaşınıyor ve gözleriniz sık sulanıyorsa durumu hafife almayın. İlk olarak kullandığınız makyaj malzemelerinin son kullanma tarihlerine bakmanız gerek. Eğer kullandıklarınız yeni malzemeyse, gözlerinizi rahatsız eden makyaj malzemesinin içeriğidir.

Maskara, göz kalemleri ve farların yapımında kullanılan bazı kimyasallar, sentetik maddeler ve koruyucular gözlerde hassasiyet yapar. Bunun en doğru çözümü organik veya mineral içeriklerle hazırlanmış makyaj malzemesi kullanmaktır.

Organik ve mineral makyaj malzemeleri, doğada bulunan, yiyebildiğimiz maddeler bir araya getirilerek yapılır. Cildimize, vücudumuza aykırı yabancı maddeler içermediğinden gözlerde tepkiye yol açmaz.

Yiyebildiğimiz her şeyi sürebiliriz de…

Alerji riski en az olan organik ve mineral makyaj malzemesidir. İçinde neler var?

Çiçek ve meyvelerden elde edilen özler, kabuklar, bitki yaprakları, kökleri, tohumları ve yağları, selüloz, hindistan cevizi, meyve ve petek balmumu, jojoba yağı, avokado yağı, safran yağı, yosun, mısır püskülü, tarçın, pirinç, mineral pigmentler…

Bazı organik markalar, makyaj malzemelerinin yiyilecek kadar saf olduğunu tüketiciye belgelemek için rujlarına, kalemlerine farlarına gıda sertifikası bile alıyorlar.

Hassas gözlerin makyaj malzemesi kadar dikkat etmeleri gereken bir başka konu, makyajı ne ile temizledikleridir.

Kullanılan temizleyicinin de organik veya mineral olmasını tercih edin. Hassas gözler petrol türevi yağlar ve sert kimyasallar içeren makyaj temizleyicilerinden uzak durmalı. Sabah şiş gözlerle ve kızarmış kirpik dipleriyle uyanmamak için…

Mineral ve organik makyaj malzemelerinin kalıcılığının az olmasını bahane edenler için de önerimiz var:

  • Göz kapağında far bazı uygulamanız her zaman farı sabitleyici iyi bir alternatiftir.

  • Farları suyla ıslatılmış fırçayla sürer ve kuruduktan sonra ıslak olmayan bir blender fırça ile yayarsanız kalıcılığı tam olacaktır.

  • Maskarayı sürmeden önce kirpik kıvırıcıyla kirpiklerinizi kıvırırsanız iki kat maskara ile gayet gür kirpikler elde edebilirsiniz.

  • Organik ve mineral göz kalemleri kimyasalsız içeriği sebebiyle daha yumuşaktırlar. Açmadan önce buzlukta 2-3 dakika bekletirseniz kırmadan açmış olursunuz.

 

Ayşenur Yazıcı