LİLASIRLAR

HEM SAKAL HEM SİVİLCE

Yaşınız 27-28’in altındaysa sivilcelerin oluşum sebebi  (ergenlik) hormonal salgıların iniş çıkışlarıdır. Hormonlar dengeye oturduğunda, yağ salgılanması da düzene girecek ve gözenek içindeki fazla yağın sivilceye dönüşmesinin önü alınmış olacaktır. Yaşınız 28’in üzerinde ise ve ara sıra sivilcelenme yaşıyorsanız temel cilt bakımını eksik yapıyorsunuz demektir.  Sabah ve akşam yüzü uygun jelle temizleyip yağ/su dengesini sağlayacak bir nemlendirici kullanmanız sağlıklı cildi koruyacaktır.   Sakallarla beraber bulunan tek tük sivilcelere lokal müdahale edebilirsiniz. 

·         Akneli ciltler için üretilmiş bir temizleyici ile cildin fazla yağını sabah akşam temizleyip bakteri üremesini önleyecek bir nemlendirici /losyon kullanmanız sivilce oluşumunu azaltacak bakteriyi kontrol altına alacaktır.

Tıraş olurken sivilceleri de ister istemez kesmeniz iltihaplanmayı yayıyor. Yapmanız gereken jiletle tıraş yerine makine ile tıraşa geçmeniz.

·         Eğer sakal bırakıyor, tıraş olmuyorsanız bakteriler üremek için daha sıcak bir yüzey yapan sakal örtüsünün altında daha kolay gelişeceklerdir. Sakalı akne karşıtı temizleme jeliyle her sabah ve akşam köpürtüp durulayın, kurulayın. Antiseptik bir sprey veya tonikle yüzeyi ıslatın. (Göze ağıza kaçırmayın)

·         Tıraş köpüğünüzün sert kimyasal içerikli olması yağ salgısını tahrik eder. SLS içermeyen tıraş jeli seçiniz.

Eğer yüzünüzde tek tük sivilceler varsa bunları lokal kurutucu jellerle daha gelişmeye başlarken söndürebilirsiniz. Tıraş sonrası sabah/akşam sivilce üzerine kurutucu jeli sürmeniz çıkmadan sivilceyi yok edecek. Çıkmış olanı kısa zamanda söndürecektir.

Sakallarınız sert ve çoklu bıçak ile tıraş oluyorsanız tıraş öncesi yağ kullanarak kesimi yumuşatabilir ve yangıyı artıran jilet sayısını düşürebilirsiniz.

 

Ayşenur Yazıcı