LİLASIRLAR

İÇERİK NASIL OKUNUR?

 

Bakım Ürünlerinin İçerik Listesi Nasıl Okunur?

Yüz ve vücudumuza sürdüğümüz ürünlerin içeriğini anlamak hem genel bilginizin olması hemde bazı içerik maddelerine karşı cildiniz reaksiyon gösteriyorsa (allerji gibi) bu maddelerden kaçınmak için önemli.

Ürünlerin içeriğine baktığımızda upuzun bir listeyle karşılaşıyoruz. Sizin için biraz işi kolaylaştırmak istedim.

 

1- İçerik maddelerinin sırasını kontrol edin

İçerik maddeleri en yüksek miktardan en düşük miktara göre sıralanır. Losyon, krem veya gel gibi ürünlerde en başta su bulunabilir. Bu en yüksek oranda bulunduğunu gösterir. Genel olarak içerik listelerini 3 kısma bölebiliriz.

Listenin en başındaki ilk kısım ürünün % 90-95′ini oluşturur. Ikinci kısım ürünün %5 ile 8′ini ve en son kısım ise %1 ile 3′ünü oluşturur.

Listedeki ilk üç içerik maddesi nemlendirmede rol oynar. Örneğin kuru ciltler için hazırlanan ürünlerde bu 3 madde yağ grubundan olabilir. Yağ grubu maddeler mineral yağ (mineral oil), petrolatum (petrol türevi madde vazelin), shea, kakao veya başka bitkisel yağlardır.

Örnek olarak Fresh markasından Crème Ancienne kremine bakalım. İlk üç madde Meadowfoam tohumu yağı, gül suyu ve balmumu (beeswax). Kuru ciltler için ideal yumuşatıcı özelliğe sahip maddeler bunlar.

Limnanthes Alba (Meadowfoam) Seed Oil, Rosa Damascena Flower Water, Beeswax (Cera Alba), Pentylene Glycol, Corylus Avellana (Hazel) Seed Oil, Ormenis Multicaulis Flower Wax, Sodium Carbonate Decahydrate, Limonene, Citrus Medica Limonum (Lemon) Peel Oil, Osmanthus Fragrans Flower Extract, Anthemis Nobilis Flower Oil, Tocopherol, Citronellol, Geraniol, Citral.

Yağlı cildiniz varsa ürünlerinde ilk sıradaki maddelerin yağ olmasından kaçının. Bu durumda daha çok nemlendirici ajanlardan gliserin, sodium PCA, hyaluronic asit veya sodium hyaluronate olmasına dikkat edin.

Çoğunlukta içerik listesinin sonundaki malzemeler ürünün tüm fomülünün %0.0001‘ini oluşturabilir. Örneğin ballı şampuanın içerik listesinin taa en sonunda Bal (Honey) yazıyor. Sizce bu balın varlığı işinize yarar mı? Bunun takdirini size bırakıyorum.

 

2- Kırışık önleyici “anti-aging” maddeler birçok değişik isme sahip

Anti- aging altında bir çok madde giriyor.  Cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikaller yanısıra oksidatif strese karşı savaşmak icin antioksidanlar formüllere ekleniyor.

Ürünlerde çokca kullanılan antioksidanlar E  ve C vitaminleridir. C vitamini içerik listesinde ascorbic acid veya L-ascorbic acid ismiyle de listelenebilir.

Başka bir bilinen antioksidan ise A vitamini.  A vitamini ayrıca retinol, retinoic acid, retinyl palmitate veya beta carotene şeklinde içerik listesinde yer alabilir. Antioksidanlar az miktarlarda etkili oldukları için genelde içerik listesinin sonunda yer alır.

 

3- İçerikte anlamadığınız madde isimleri görürseniz korkmayın

Ürünlerin içeriğinde bulunan içerik maddeleri çeşitli işlevler görür. Bunlardan biri ürünlerin bozulmasını engelleyen koruyuculardır. PEG veya poly ile başlayan uzun isimlere sahip emulgatörler su ile yağ fazının birbirlerinden ayrılmasını engelliyor. Merak ettiğiniz kimyasalları nette arayıp ne olduklarına bakabilirsiniz.

 

4- Hassas ciltli misiniz?

Hassas cilde sahipseniz etiket üzerinde olan terimlere dikkat edin. 

Kokulandırılmamış veya “Unscented” olarak işaretlenen ürünler eser miktarda bile olsa koku öğeleri içerebilir.

Kokusuz veya “Fragrance-free” ürünlerde sentetik koku yağları bulunmaz.

“Hypoallergenic” olan ürünler allerji yapabilecek maddeler için test edilmiştir ve ürünün içinde bilinen allerjenler yok anlamına gelir.

İçerikleri okuyun, sorun, internetten araştırın. Öğrenmenin sonu yok. Sonuçta bizi koruyan cildimize özen göstermek en doğal hakkımız.

 

Dip not: Bu yazi reçete, ilaç, medikal veya tedavi edici tıbbi önerilerin yerine kullanılma amacını taşımamaktadır. Bu nedenle, sağlığınızla ilgili konularda, lütfen profesyonel sağlık personeline danışınız.
 
 
Yardımcı Doçent Dr. Ebru Karpuzoğlu, MSc, PhD

Moleküler Tıp ve İmmunoloji