LİLASIRLAR

İlkbaharda Cilt Bakımı

 

O en sevimli ayların keyfini çıkarma zamanı adım adım yaklaşıyor. Güneşi gördükçe ısınan içimiz; verdiği enerjiyle de kıpır kıpır oluyor. Evet! Güneş artık saklanmıyor, kendini gösteriyor.

Sert kış aylarının kuruttuğu, matlaştırdığı ciltleri nemli, ışıl ışıl yapmanın tam da zamanı! Mevsimler değişirken, cilt bakım rutinimizde de değişiklikler yapmak gerekiyor. Peki, neleri değiştirelim? Nelere dikkat edelim? Bol vitaminli taze sıkılmış meyve suyunuzu alın, hemen okumaya başlayın :)

Tazeleyelim:

Günlük cilt bakım rutininde hangi adımlar var?

1.       Temizleme

2.       Tonik

3.       Göz Kremi

4.       Serum

5.       Krem

6.       Spf’li Krem (Güneş Koruyucu/Gündüz)

Haftalık bakım rutininde hangi adımlar var?

1.       Peeling

2.       Maske

 

Bahar aylarında diğer aylardan farklı, cilt tipine ve ihtiyaca da uygun olarak; arındırıcı ve nemlendirici etkili, özellikli ürünlere yönelmeli.. Kış aylarının kurutup matlaştırdığı cildi, derinlemesine arındırarak ve nemlendirerek hem koruyabilir, hem de daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Temizleme:

Günlük Temizleme:

Sabah ve akşamları yapılan yüz bakımı, cilt yeterince arındırılmamışsa etkili olmuyor. Cilt hem sabah hem de akşam temizlenmeye ihtiyaç duyuyor. Cilt uyku sırasında kirlenmiyor ama gece boyunca çeşitli atıklar, tuz ve ter üretiyor. Gün içinde de cilde işleyen çevresel kirler, krem ve makyaj kalıntılarıyla birlikte cildin kendi ürettiği maddeler bir araya geliyor. Bu atıkları da sabah ve akşam arındırmak gerekiyor. Temizleme işlemi, gözümüzde büyüttüğümüz kadar da zor değil. Artık cilt temizlemek çok pratik. Önemli olan cilt tipinizi bilmeniz ve size uygun ürün seçmeniz!

Günlük cilt bakım rutininde 2. bir temizlik aşaması var: Tonikleme..

Tonik; temizleyiciden kalan kalıntı varsa –ki genelde bu kalıntılar gözeneklerde birikir- derinlere ulaşıp onları arındırır. Gözenekleri temizlenen cilt, sıkılaşmaya müsaittir dolayısıyla cildinizin çevresel kirlerden daha az etkilenmesini sağlar. Cildin en çok ihtiyacı olan “yağ-nem” dengesini korumada mükemmel bir aracıdır. Yağ-nem dengesi korunmayan ciltler, parlama ya da sivilce gibi sorunlar yaşayabilir. Toniği cilt bakım rutininizden ayırmamak için “Neden Tonik Kullanmalıyım” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 

Haftalık Temizleme:

Cildi toparlamak ve bakım rutini için en önemli adımlardan biri: Peeling! Yüzeydeki ölü deri atılmadan, yeterince temizlenmeden kullanılan kremler dünyanın en başarılı kremleri bile olsa faydalı bir sonuç elde edilemiyor. :( Kış aylarında cilde, kuruluk ve pul pul dökülme olarak yansıyan ölü derilerden peeling ile kurturabilirsiniz. Cildinize uygun bir peelingle hem cildinize pürüzsüz bir görünüm kazandırırsınız hem de siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Maskeler! Cilt bakımının en keyifli adımlarından biri! Artık kozmetik dünyasında her cilde, her soruna uygun binbir çeşit maske var. Arındırıcısından, gerginleştirene, sakinleştirenden, besleyene bir sürü çeşit... Arındırıcı maskeler, gözenekleri ve cildi derinlemesine temizlemek için en ideallerden..

 

Serum:

Konsantre, sıvı, yoğun kozmetiklerdir. Serumun cildi yoğun destekleme fonksiyonu vardır. Temizleyici, tonik ve nemlendiriciden elde edeceğiniz faydayı artırır. Serumda nemlendirici içerikler, vitaminler, anti-aging peptidler, bitki özleri nemlendirici veya bakım kremlerine oranla daha yüksek oranda bulunur. Bu yüzden de cildin her zaman ihtiyaç duyduğu nemi kazandırır. Serumlar ihtiyaca göre, belirli dönemlerde kür olarak da kullanılabilir.

Bu dönemde canlandırıcı ve nemlendirici bir seruma kim hayır der? :)

Ayrıca bizden duymuş olmayın ama; Nemli bir cilt, kuru bir cilde göre 10 kat daha fazla geçirgendir. Uygulayacağınız her adım daha başarılı olur. Çünkü nemli bir cilt; krem, losyon veya serum gibi ürünlerin sonucunu çok daha faydalı hale getirir.

 

Krem:

İlkbaharla birlikte cilt  daha fazla yağ üretmeye başlıyor ve yağ oranı fazla kremler, cildin yağ-nem dengesini bozarak sivilcelere neden olabiliyor. Bu yüzden, soğuk kış aylarında cildi korumak için kullanılan zengin içerikli yağ bazlı kremler yerine daha az yağlı, daha hafif kremler tercih etmeli.

LilaKutu kadınlarının en iyi bildiği uygulamalardan güneş kremi! Çünkü LilaKutu kadınlarının yaz-kış vazgeçilmez ürünlerinden biri cildine uygun, güneşten koruyan spfli bir krem..

Özellikle, baharla birlikte beliren güneş; cilt hastalıklarının ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Hem cilt hastalıklarına hem de baharla belirginleşen cilt lekelerine önlem almak adına mutlaka ama mutlaka güneş koruyucu kullanılmalı.

 

Kısacası; günde birkaç dakika ayırarak, basit ama temel ve doğru birkaç adımla sağlıklı, ışıl ışıl, parlayan bir cilt mümkün! :)

 

LilaKutu