LİLASIRLAR

İMPARATORUN KUDRETİ: GOJİ

Kırk civarı çeşidi olan, Çin tıbbında iki bin yıldır kullanılan Uzakdoğulu bu minik kırmızı meyveciklerin adı: Kurt üzümü. Goji Berry… Çin tıp kitabının baş tacı, imparatorlarının binlerce yıl vücut direncini diri tutmak için tükettikleri bir mucize meyve.

Batı dünyası da şifalı tarafını keşfettikten sonra kurutulmuş olarak veya suyu sıkılarak tüketmeye başladı. Hele hele gençlik hormonunun salınımını artırdığı gösterildikten sonra en iyi onarıcılardan biri olarak hem masalarda hem kozmetiklerde sık kullanılmaya başladı.

B2, C, E vitamini, Sodyum, demir, çinko, selenyum, kalsiyum, potasyum gibi çok zengin bir antioksidan içeriği var. Ondan fazla aminoasit içeriyor. Mineraller, vitaminler ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için stres, depresyon, nekahet dönemi gibi “yeniden dirilme” gerektiren durumlarda iyi bir alternatif. Ancak yerken de bir ölçüsü var. Yoksa uykusuzluk, konsantrasyonda zorluk gibi alt sorunlar da çıkartabiliyor…

Mükemmel antioksidan

Antioksidan besinlerin hepsi, serbest radikaller tarafından saldırıya uğrayan hücreleri korur. Protein bölünmesini  engellemeye yardım etmiş olduklarından, dolaylı olarak DNA hasarının da önlenmesini sağlar. Goji de “en yüksek antioksidan içerikli” meyvelerden biri olduğu için oldukça kıymetli!

Artık Goji üzümü de kremlerde, serum ve losyonlarda özel seriler oluşturularak hanımların gençliğinin hizmetine sunuldu. Kremlerde dengeli kullanılıyor, içeriği onarıcı kılıyor. Sorun yok! Ama yenilmesi konusunda ölçüyü aşmamalı.

Yüksek oranda selenyum içerdiği için mutluluk meyvesi olarak da adlandırılıyor. Bir de yağ yakılmasını hızlandırdığından ve yağın depolanmasını engellemeye yardım ettiğinden, zayıflama konusunda epey ünlü oldu. Ancak İngiliz Diyetetik Kuruluşu “ağız yoluyla tüketilmesi” konusunda aşırıya kaçanlara ve rahatsızlığı olanlar bazı uyarılar yapıyor.

Örneğin gebeler için uyarısı var: Selenyumun fazla miktarda alınması ceninin anormal gelişimini etkileyebiliyor. Sindirim sitemi zayıf olan insanlarda kusma ve ishal yapıyor.

Polen alerjiniz varsa tüketmeyin diyor. Çünkü polenden altı kat daha kuvvetli.

Gündüz değil de gece yenilirse uykusuzluk yapıyor.

Kan dolaşımını hızlandırdığından, pıhtılaşma sorunu olanlarda (hemofili)ve tansiyonu olanlarda değişik iç kanamalara sebep olabilme ihtimali  var.

Bu yazı da zaten size ne kadar kıymetli bir kozmetik içeriği olduğunu anlatmak için kaleme alındı. Tüketmek konusunda bir diyetisyenle konuşmanız gerekiyor.

 

Kaynakça:

http://www.stylecraze.com/articles/serious-side-effects-of-goji-berries/

 

Ayşenur Yazıcı