LİLASIRLAR

İNCE VE NEMSİZ CİLTLERİN BAKIMI

İnce ciltlerin toleransı düşüktür, soğuk, rüzgâr, güneş ve kimyasallar yapısını çok etkileyeceğinden hemen kızarır, kaşınır, kılcal damarları çıkar, erken kurur ve/veya kırışırlar… Cildinizin hassasiyeti, kalınlığı ve direnci genetik olarak belirlenmiştir. Ama ince bir cildiniz varsa ve nemlendirme ile koruma işlemlerini ihmal derseniz zamanla atopik cilde dönüşebilir. 

·         İnce ciltlerin bakımında musluk suyuyla ve sabunla temasını minimumda tutmanız gerekir. Sabahları uyandığınızda misel suyla gece kremini temizlemenizi tavsiye ederim. Ardından bir termal su spreyi veya alkolsüz canlandırıcı tonik fısfıslamanız güne sağlıklı başlaması için narin yüzeyine çok iyi gelecektir.

·         İkinci adım: İnce oldukları için çabuk tepki veren bu ciltleri nemlendirmek ve beslemek, hassas ciltler için olan ürünlerden seçmek gerekir. BB kremler ince ve susuz ciltler için büyük lütuf... Hem nemini koruması hem beslenmesi hem de güneşin zararlı ışınlarından korunması için “tek tüpte tüm iyilikler” oldukça pratiktir.

·         Bu ince cildi ya misel suyla ya da süt ve tonik ikilisiyle temizlemeniz tavsiye ederim. Gece cildi temizlemek içim illa ki suyu tercih edecekseniz, temizleme jelinizin yumuşak köpükle temizleyen sülfatsız içerikli olmasına dikkat edin. Ve duruladıktan sonra toniğinizi uygulamayı unutmayın.

·         İnce ciltlerin yaz ve kış UV ışınlarının yıpratıcı etkisinden mutlaka korunmaları, erken kırışıkları önlemek ve lekelenmemeleri için şart. Kış aylarında 15 SPF yeterli olabilir ama yazın 50 SPF sizi 4 saat kadar koruyacaktır. Dört saat sonra yenileyiniz.

·         Yaşınız kaç olursa olsun, ince cildi yatışması ve güçlenmesi için akşam temizliğinden sonra zengin içerikli kremle destekleyin.

·         Peeling konusunda, ince ciltlerin ya “granülsüz” ya da “hassas ciltler için özel” üretilmiş peelingler kullanması gerekiyor. Yoksa kızarır, daha da incelir ve kılcal damarlarınızı belirginleştirebilirsiniz. İnce ciltlerin doğru bakımı: 15 günde bir peeling, ardından bol nem yükleyen maske yapılmasıdır. Kış aylarında gece kreminizi doğal yağlardan seçmeniz cildi rahatlatacaktır.

Doğal yağlarla ilgili daha detaylı bilgi almak için; "Shea Butter Nedir?" "Argan Ne Ki?" "Hindistan Cevizi Yağı

 

Ayşenur Yazıcı