LİLASIRLAR

KAHVERENGİ GÖZLERE MAKYAJ

İster derin "koyu" bir kahverengi olsun, ister "fındık kabuğu" kadar açık bir kahve, kahverengi gözler avantajlıdır, birçok renkle giydirilebilir. Sadece oluşturmak istediğiniz tarzı belirlemelisiniz.

Avangart, dişi karakterli bir bakış mı?

Oryantal, gizemli bir görünüş mü?

Masum ama enerji yayan bir makyaj mı?

 

Daha dişi bakışlar için:

Kahverengi gözlerin siyah eyeliner/kalemle üst kirpik çizgisinin belirlenmesi ve bol maskara uygulanması net karakterli bakışlar oluşturur. Hiç far sürmeseniz de olabilir. Bu tip makyajı seçecekseniz tenin mat bir fondötenle gayet pürüzsüz, hale getirilmiş olması gerek. Ki bu bir çift "kahverengi kadife bakış" kusursuz bir tuval üzerinde ışıldayabilsin.

Bu tip makyajı seçiyorsanız rujunuzun sade bir tonda olması lazım. İşte o zaman kahverengi gözler yüzün tek hakimi olacaktır.

Gece makyajında bu kalın siyah çizgileri, kahve/bronz/dore farlarla gölgelemeniz, koyu renkli rujlarla kombin etmeniz tarzınızı "oryantal" makyaja dönüştürecektir.

Fazla makyajlı olmadan, kahverengi ceylan gözün idolü Audrey Hepburn'dür. Üst göz kapağında kuyruğa doğru kalınlaşan eye liner. Çok net belirlenmiş kaşlar ve siyah ama uzun olmayan kirpikler. Takma kirpiklerle gözlere muhteşem bir derinlik kazandırırsınız, tül gibidir, belli bile olmazlar. Kalın eyeliner ve takma kirpikler kahve gözlerde mükemmel bakışın temelidir. Boncuk gibi belirginleşirler.

 

Daha derin, etkileyici bakışlar için

Siyah veya koyu kahverengi kalemle tüm kirpik diplerini gölgelendirin. Hafif bir kuyuk yapın.

Göz kapağının tam ortasına, irisin üzerine gelen bölüme neşeli bir "erguvan" rengi yahut "bakır" tonlarından far dokundurun. Aynı renk ışıltısını göz pınarlarının alt ve üstüne minik bir dokunuş olarak yayın. En son, füme veya çikolata rengi farla göz kapağı kıvrım yerini belirleyip, kaş altına doğru yayın.

Maskara sürerken kirpiklerin çıkış yerine ağırlık vererek uygulama yapın. Burada kirpiğin uzunluğu değil, köklerindeki siyahi yoğunluk önemlidir. Uçlarına doğru fazla kat yaparak kirpikleri ağırlaştırmayın. Yoksa bakışlar sertleşir.

 

Bakışları canlı kılmak için renklerle oynayın

Kahve gözlere hep kahve tonu makyaj önerilir. Bakışı gizlemek, fazla göze batmasını engellemek için. Oysa kadınlar bakışlarıyla konuşuyor çoğu zaman. Gözleri gizlemek yerine bakışa canlılık ve ifade katmak için iştah açıcı ve sıcak renkler kullanabilirsiniz.

Elektirik ve gece mavileri, morlar, lilalar, tarçın, vizon, bronz ve altının tüm tonları, griler, sedefli sümbül renkleri...

 

Yanaşmamanız gereken renkler

Çok soğuk ve açık pastel renklerden sakının. Turkuvaz ve gümüşî renkler kahverengi bakışı solgunlaştırır, çünkü göz beyazını yansıtır.

Gözleriniz kahverengiyse pembeleri boşverin! Açık pastel yeşilleri, pastel bulut mavilerini, "pudra renkler" dediğimiz tonları kullanmayın. Kim soluk ve hüzünlü gözükmek ister ki? 

 

Ayşenur Yazıcı