LİLASIRLAR

KANSER VE CİLT BAKIMI

Hayatın bir bölümünde sevimsiz hastalıklarla savaşmak zorunda kalanlar var. Vücudun savunma sistemine yabancı gelebilecek her türlü kimyasal ve yapay katkıdan uzak durulması gerektiği için kozmetiklerden de sakınırlar. Oysa organik sertifikalı olan kozmetikler, müfettişler tarafından içeriklerinin temiz olduğu uluslar arası bir kurum tarafından onaylanmış; içerikte sentetik, vücuda yabancı, zararlı kimyasal madde kuşkusu kalmamış kozmetiklerdir… Bunları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

"Kozmetiklerin Arkasındaki Kurumlar" yazımızdan detay bakabilirsiniz.

Bazı firmaların, kullandıkları içerikler dolayısıyla “Skin Cancer Foundation” tarafından onaylanmış kozmetik ürünleri vardır.  Strivectin, Jane Iradele, Alba Botanica ve DDf’in bazı ürünlerinde bu onay damgasını görebilirsiniz.

Kemoterapi ile beraber deride kuruluk ve pullanma, saçlarda zayıflama görülebiliyor. Seanslar bitip beden normal ritmine döndüğünde hepsi sağlıklı yapılarına dönecek. Endişelenmeyin. Ama bakımlı ve renkli olmaya devam edebilirsiniz. Cilt, saç ve vücut bakımınız için kullanabileceğiniz temizleyici, nemlendirici, onarıcı ve güneş koruyucuları içiniz rahat olarak “organik sertifikalı” olanlardan seçebilirsiniz. Makyaj tutkunuz varsa, renkleri ruhunuzun, içerikleri bedeninizin yorulmasına izin vermeyecek mineral, katkısız, organik temiz bir sürü seçeneğiniz var.

· Cilt bakımınız için: Sabah ve akşam misel suyla veya sütle temizleyip, tonikleyin nemlendiricinizi sürün. Organik SPF korumasını yaz kış ihmal etmeyin. Güneş koruyucuları 3-4 saatte bir yenileyin. "50 Spf Tüm Gün Korumaz" terle yüzeyden akıp gider.

· Hindistancevizi gibi doğal köpürtücüler ile saçı ve vücudu temizleyen yumuşak temizleyiciler kullanın.

· Her banyodan sonra ve “her gün” vücudun nemini kaybetmesini engelleyecek doğal yağlardan destek alın. Argan, karite (shea butter), kakao, hindistancevizi, badem yağları pullanan cildin hem yumuşak kalmasına yardım edecek hem de su kaybını minimumda tutacaktır.

· Sert banyo fırçaları vücudu çizebilecek hırpalayacak lifler kullanmayın. Yumuşak konjac süngerler veya doğal iplikle dokunmuş yumuşak el örgüsü lifler kullanın.

· Manikür ve pedikürde etleri kestirmeyin. Tırnak eti yumuşatıcı sürüp, tahta çubukla nazikçe itin.  Rahat ve yumuşak ayakkabılar tercih edin. Paraben, toluen, formaldehit, reçine ve fenoksietanol içermeyen doğal ojeler kullanın.

· SPF içerikli koruyucular kullansanız bile şapka ve gözlükle de korunun.

 

Ayşenur Yazıcı