LİLASIRLAR

KARMA CİLDİ DENGELEMEK

Karma ciltliler T bölgesinde yağlanma, parlama hissederken yanaklardaki susuzluk ve kuruluk rahatsız eder. Yağ salgısı fazlalığı olan yerlerde gözenekler belirginleşmeye meyillidir, siyah nokta oluşumuna yatkın bir cilttir.

Ara sıra çıkan sivilceler ve alın /burun/ çene bölgesindeki parlama yüzünden yağlı cilt ürünü seçmeye başlarlar. Bu da derinin diğer susuz bölgelerini çok rahatsız eder.

 

Karma cildin sağlıklı yapısını kurmak için ne yapmalı?

·  Sert içerikli temizleme jellerinden vazgeçin. Jelle temizliği mutlaka tonikle tamamlayın.

·  Kullandığınız pudra ve fondöten gibi yüzey renklendirici makyaj malzemenizi (BB kremler hariç) direkt cilde uygulamayın. Altına mutlaka dengeleyici nemlendiricinizi sürün.

·  Oto-temizleme fırçaları veya temizleme süngeri/bezi kullanmanız arınmaya katkı sağlar. Siyah nokta oluşumunu engeller.

·  Akışkan yapıda (fluid,emülsiyon) hafif, ama su kilitleme yönünden zengin kozmetikler seçmeniz doğru olacaktır.

·  Salyangoz salgılı kozmetikler yağlı bölgeyi etkilemeden tüm yüzü nemlendiren, karma cilt iyileştiricileridir.

·  Cildinizin yağ ve su dengesini kurmasına yardım etmek için haftalık bakımla destek çıkmanız gerek.Adet dönemlerinde yağlanma hormonal olarak tetiklendiğinden, sivilce oluşumuna müsait ortamı engellemek için peeling ve killi maskenizden yararlanın.

·  "Killi Maske Ne İşe Yarar?" yazısından kullanımını ve uygulamasını okuyabilirsiniz.

·  Güneş ışınlarının yağlanmayı tetikleyici ve kuru bölgeleri iyice kurutan etkisini asla göz ardı etmeyin ve yazın SPF korumalı nemlendiricinizi aksatmayın.

·  Gün içinde T bölgesindeki yağlanmayı alarak 3 saat kadar mat bir yüzey yapan, makyaj üzerinden bile kullanılabilen  “yağ emici” mendillerden yardım alın. 

 

Ayşenur Yazıcı