LİLASIRLAR

KIRIŞIKLARA HOKUS POKUS

Kırışıkların oluşma sebebi cildin elastikiyetini yavaş yavaş kaybetmesidir. En fazla mimik yapılan bölgelerde derinin katlanma yaptığı yerler "yaş aldıkça" daha belirgin olur.

  • Ağız kenarından aşağı inen çizgiler

  • Gününce paralel katlanan, şakaklara doğru uzanan kaz ayakları

  • Alındaki dikkat çizgileri

  • Ve kaş ortasında çatma sonucu beliren kırışık

 

Cildin elasitikiyetini sağlamaktan sorumu kolajen ve elastin destek doku proteinleridir.

Bunların üretimi "azaldıkça" kırışıklar ve sarkmalar belirginleşir.

27-30 yaş civarı üretim zayıflamaya başladığında takviye kullanırsanız kırışıkları derinlikleri çok hafif olacaktır. Genetik yatkınlığımız erken kırışmayı belirler ama biz de yaşam şeklimizle kırışmayı hızlandırırız. Nasıl? Güneşte cayır cayır yanarak, nemlendirici destek kullanmayarak ve cildi hırpalayan temizleyicilerle temizleyerek...

Düzenli kullanılan serum ve kremlerle cildin "genel elastikiyet kaybını" destekleyebilirsiniz. Ama ince yapılı ve özel bölgelerde kırışıklar daha belirgin, gözle görülür olduğundan lokal uygulama ile kırışıklara doping - takviye gerekebilir.

Kozmetik sektörü, çizgilerin oluşumunu engellemeye geç kalmış hanımlar için anında kırışık dolduran icatları da var. Sürer sürmez etkisini gördüğünüz kırışığın derinliğini dolduran ince yapılı doldurucular bunlar.

Bazıları da "kası dondurmaya" yardım ettiği için kırışık kat yerini derin oluşturamaz oluyor.

Kırışık "doldurucu" veya "dondurucu" da biyebiliriz bunlara.

Uygulaması özen istiyor "sürme hareketi" şeklinde değil; tampon hareketlerle, çizginin hattı boyunca minik bastırma hareketleri yaparak uygulanıyor.

Etkisi 6-8 saat arası sürüyor, özel günler için can simidi gibi ürünler bunlar!

 

Ayşenur Yazıcı