LİLASIRLAR

Kış Aylarında Cildi Korumanın 10 Yolu

 

Kış aylarında yaza göre daha az ilgileniriz cildimiz ve bedenimiz ile.. Kalın giysilerden kurtulup, soğuk havadan sıcağa geçişte mayışıp kalakalırız. “Amaaan şimdi..” ile başlayan bir sürü cümle kurarız. Kurarız kurmasına ama "kışın cildimize nasıl baktığımız, yazın habercisidir" gerçeği tam da karşımızdadır!

Yüzünüzden vücudunuza, dudaklarınızdan ellerinize yaz-kış ışıldayan, sağlıklı, pırıl pırıl görünen bir cilt veya saçlar istemez misiniz? :)

  1. Neme doyun: İster kuru, ister yağlı bir cildiniz olsun; cildin kış aylarında en çok ihtiyaçlarından biri nemdir. Cilt yapınıza bağlı daha yoğun nemlendiriciler kullanmak, cildinizin geleceği için harika bir adım olacak. Hyalüronik asit, C ve E vitamini, Aloe Vera içerikli kremleri bu dönemde incelemekte oldukça yarar var! Küçük bir sır: Yağlardan yardım alın. Argan Yağı, Ozon Yağı, Hindistancevizi  Yağı, Shea Butter gibi yardımcı yağlar, soğukla mücadelede destekçiniz olacaktır. Kremlerinizin içine damlatacağınız birkaç damla yağ cildinizi dış etkenlere karşı koruyacak, daha dayanıklı ve nemli olmasını sağlayacaktır.
  2. Güneşten korunun: Güneşin sıcaklığını hissetmeseniz de güneşin UVA ve UVB ışınları hala sert ve zararlı! Yüzünüzde kış aylarından kalma sevimsiz bir güneş lekesine merhaba demek istemiyorsanız; tüm mevsimlerde nemlendiricinize ek bir güneş koruyucu ya da SPF’li bir nemlendirici tercih etmelisiniz.
  3. Sıcak sudan kaçının: Soğuğun verdiği gerginlik hissini, sımsıcak bir banyo/duş ile geçirmeye çalışmak en büyük hata! Yüksek ısılı su, vücudun nemini kaybetmesine ve kurumasına neden olur. Bu yüzden, banyonuza sıcak su yerine mümkün olduğunca ılık su eşlik etsin.
  4. Ölü derilere elveda: Yüzünüzü ve vücudunuzu kurumuş, pul pul dökülen derilerden haftada 1 kez mutlaka arındırın. Böylece yüzünüze ve vücudunuza uyguladığınız bakımların daha işlevsel olmasını sağlayabilir, kötü görüntülerden kurtulabilirsiniz.
  5. Ellerinizi koruyun: Kuşkusuz ki soğuk havaya direkt maruz kalan eller, korunmayı hak ediyorlar. Sıcak/soğuk su dengesi , özellikle kış aylarında korunmalı ve ılık su ile yıkanmalı eller. Soğuk havaya maruz kalmadan koruyucu ve nemlendirici bir el kremi sürülmeli ve akıllı telefonlara dokunulmasa bile eldivenlerden vazgeçilmemeli J
  6. Dudakları koruyun: Kurumuş, çatlamış, bakımsız görünen dudaklara karşı lip balm/ dudak balmını ihmal etmeyin. 15 günde bir uygulacağınız dudak peelingi ve her gün uygulayacağınız lip balm ile dudaklarınız çok daha sağlıklı görünecek. Makyaj yapıyorsanız, rujunuz daha kalıcı ve rengi daha belirgin olacak.
  7. Bol su tüketin: Bedenimiz en az yaz aylarındaki kadar su tüketir kış aylarında da... Daha susamış hissederiz kendimizi genelde ama elimiz bir türlü su içmeye gitmez. Cilt ve genel sağlığınız için gün içerisinde bol bol su tüketin.
  8. Vücudunuzu fırçalayın: Sabah uyandığınızda vücudunuzu ayaktan başlayarak yukarı yöne doğru kuru bir cilt fırçası ile fırçalayın. Bu uygulama kan dolaşımını hızlandıracak, vücut ısınızın yükselmesini ve daha az üşümenizi sağlayacak. Aynı zamanda düzenli uygulandığında selülit görünümünü düzeltecek ya da oluşmasına karşı çıkacak. J
  9. Saçlarınıza ilgi gösterin: Kış aylarında saçlar daha çok yıpranır. Sebebi sadece soğuk hava, rüzgar değildir. Kışın, -özellikle sinüzite karşı- fön makinesine daha fazla ihtiyaç duyarız ve saçlar daha fazla ısıya maruz kalırlar. Bu sebeple saçlarınızın yapısına uygun bir şampuan-saç kremi eşliğinde haftada 1-2 kez besleyici ve nemlendirici saç maskesi uygulayın.
  10. C Vitamini desteği alın: C vitamininin sağlık üzerindeki pozitif etkilerini bilmeyen yoktur. Stresle mücadeleden, soğuk algınlığına karşı durmasına, hücre yenilenmesine kadar birçok olumlu etkisi var. C vitaminini her gün yediğimiz meyve ve sebzelerden karşılayabildiğimiz gibi, Sağlık Bakanlığı onaylı besin takviyelerinden de destek alabilirsiniz. Aman dikkat, fazlası zarar!

LilaKutu