LİLASIRLAR

Kış Aylarında El Bakımı

El bakımı da en az diğer bakımlar kadar hassas, ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Eller dış dünyayla en fazla temasta olan bölgedir. Bu yüzden mevsim şartlarından, sıcak-soğuk farkından en çok etkilenir ve negatif etkileri; kuruma, çatlama, sertleşme ile direkt gösterirler. Ve hatta, yüzünüzden ya da bedeninizden daha hızlı sürede yaşlanabilirler. Oldukça soğuk olan kış aylarında elleri korumak için basit önlemler almak el derisi sağlığını korumak için yeterlidir. 

 
El bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 
  • Eldivenlerinizi evde unutmayın: Yapılan araştırmalara göre eldiven kullanmamamın en büyük sebebi akıllı telefon kullanmakmış. :) Her şey gibi tekstik teknolojileri de oldukça ilerledi, takarken akıllı telefon kullanabileceğiniz eldivenler de mevcut artık. 
  • Kimyasallı sabunlardan uzak durun: Deriyi hassaslaştıran en önemli etkenlerden biri, kimyasal dolu sabunlar, sıvı sabunlar ya da bulaşık deterjanları kullanmaktır. Özellikle kış aylarında elde çok fazla bulaşık yıkamamaya özen gösterip, yıkayacağınız bulaşıkları organik deterjanlarla yıkayıp peşinden iyi bir nemlendirici sürmek ellerinizi rahatlatır, kurumayı ve yıpranmayı önler. 
  • Ölü derilerden arındırın: Derinin durumuna göre; kurumuş, çatlamış, pul pul dökülen ya da sertleşen ellerinizi peeling ile ölü derilerden arındırabilirsiniz. Böylece uygulayacağınız nemlendiriciler, daha iyi emilip, etkisini hem daha iyi hem de daha çabuk göstereceklerdir. 
  • Nemlendirin: İnsan derisinin her zaman nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Gerek içerden su takviyesi ile gerekse de kremler, losyonlar olsun her zaman ekstra desteğe ihtiyaç var. Edineceğiniz ve yanınızdan ayırmayacağınız mini el kremini istediğiniz her an uygulayabilirsiniz. Böylece hem kurumasına karşı koyabilir, hem de deri yapısını güçlendirebilirsiniz.

 

LilaKutu