LİLASIRLAR

KIVIRCIK SAÇ BAKIMI

Birçok kadın için kıvırcık saçla baş etmeye çalışmak gerçek bir meydan muharebesi, kimine göre bukleli, kabarık ama çok sevimli! Kıvırcık saçın bakımı düz saçlara kıyasla çok daha fazla özen gerektirir. Çünkü taranması zordur. Dolaşır, şekle girmez. Kontrol altında tutmak için birkaç ürünü doğru kullanmayı bilmek gerekir. Haliyle üşenenler için pratik “2-3 işi aynı anda gören” saç ürünleri hem zamandan kazanmanıza yardım eder, hem şımarık sevimli bukleleri yumuşak tutmanıza…

Bukleleri seviyorsanız bu yazıda nasıl bir bakım yapmanız gerektiğini anlatacağım. Ama “düz saç tercihimdir” diyenlere brezilya fönü yazısına ve videomuza göz atmalarını öneriyorum… İki şeyi unutmamanız gerek: Saç tellerini ne kadar “neme doyurursanız” o kadar asiliği bırakacaktır. Ve kimyasal işlem yaptırırsanız vahamet artacaktır.

Temizlenmesi:

Teller ince. Kuru saçlar için üretilmiş yumuşak şampuanlar seçin. Saçı ağırlaştırmadan nazikçe temizlediğinden kabarmayı ilk adımda kontrol altına almış olursunuz. Yıkarken parmak uçlarıyla (tırnakla değil) hafifçe ovalayıp durulayın. Çitilemeyin! Organik şampuanlarla ciddi sinir krizleri yaşayabilirsiniz. Şampuandan hemen sonra çok yoğun bir saç kremi ve hemen düğüm çözücü spreyi kullanmanız gerekecektir.


Saçlı deri:

Kıvırcık saçlı hanımların saçlı derisi genellikle hassaslaşmıştır. Pullanma, kaşıntı kepek de varsa saçların dökülmesi hızlanır. Saçlı deriyi sakinleştiren ve nem yükleyen maskeleri haftada bir, tonikleri her gün kullanarak dengeyi yeniden kurabilirsiniz. 

Bazı nem maskelerinde “yüksek nem yükleyen” ve “besleyen yağlar” da bulunur. Eğer Pazar günleri evde sinema keyfi yaparken kafanızda havluyla oturmanın sakıncası yoksa haftada bir saç yağı kullanmanız saçların kalitesini, direncini ve parlaklığını geliştirecektir.
 

Her gün kullanım için;

  • Saç waxlarını, ağır şekillendiricileri unutun! Jöleler saçınızı kartonlaştırır. Kıvırcık saçlar için özel “durulanmayan kremler” size uygundur. Hem şekillendirir hem nemlendirir hem kontrol altına alırken de saçı kalıplaştırmaz. Çok yumuşak kurutmayan köpüklerle saçı şekillendirmeyi de seçebilirsiniz. Ancak içeriğinin besleyici nemlendirici olması ve saçı asla sertleştirmemesi gerek.

  • Günlük kullanımda, keratinli saç serumları hem bukleleri belirgin ve parlak, hem saçı sakin ve nemli tutacaktır. Gün içinde de tekrar uygulanabilir.

  • Saçınızı iri tarakla tarayın. Ve öncesinden düğüm çözücü kullanın. Önce uçları, sonra saç boyunu tarayın.

  • Gergin atkuyrukları kuru saçlarınızın kırılmasını kolaylaştırır. Profesyonel bir kuaförde kıvırcık saçların çok rahat ettiği dengeli katları olan bir model kestirin. Bol toplanan topuzlar yapın.

 

Ayşenur Yazıcı