LİLASIRLAR

KIZARAN CİLTLER

Cildiniz ister yağlı olsun ister kuru, eğer kızarıyorsa onu rahatsız eden bir durumu size anlatmak istiyordur. Cildinizin üzerinde “kendi yağ ve ter salgılarından” oluşan koruyucu tabakası “yetersiz” geliyorsa savunmasız kalıyordur ve nem kaybediyordur. 

Nem, cildin sağlıklı yaşaması için ilk şarttır. Bu koruma tabakası sizin hayat şartlarınız, beslenme şekliniz, stres gibi faktörlerle de ilintilidir. Ama en önemlisi dış etkenlere karşı korunmasız kaldığını anlatmak için kızarır. Size bir uyarıdır. Ben hırpalanıyorum beni koru, diyordur… Cildinizin inceliği ve hassasiyeti genetik olarak belirlenmiştir. Kimileri daha dayanıklı, kimileri her şeye hassas dünyaya gelir. Ama yaşam şekliniz, daha kızarık veya daha sağlıklı olmasına yardım edecektir.  Nemlendiricisiz güne başlamayın. Yatıştırıcı ve cilt direncini artıran kozmetiklerle destekleyin.

Uzun süre korunmasız kalan cilt, kızarmasına rağmen korunmaya alınmazsa, deri zamanla “atopik” dediğimiz, hiçbir ürünle barışamayan sürekli kızaran ve yanan bir yapıya ulaşır. Bunun bir adım ötesi de artık kozmetiklerle değil, doktor ve eczacınızla müdahale edeceğiniz etaptır.

 

Cilt neden kızarır?

  • Kimyasalı sert, kazıyıcı içeriği olan temizleme ürünleri kullanırsanız.
  • Temizleme sonrası, derinin pH’ını dengeleyecek olan yatıştırıcı/canlandırıcı bir tonik kullanarak rahatlatmıyorsanız.
  • Nisan-Eylül ayları arası sert olan UV ışınlarına karşı koruma sağlayacak, SPF içeren bir güneş koruyucu kullanmıyorsanız.
  • Cildinizin tipine uygun olmayan ürünler kullanıyorsanız.
  • Alerjik / Atopik yapıda bir bünyeniz varsa ve organik içerikli ürünler kullanmıyorsanız.
  • Açık tenli ve ince ciltliyseniz ve “granüllü” peelinglerle cildin yüzeyini hırpalıyorsanız.
  • Çok asitli yiyecekler tüketiyor ve az su içiyorsanız.
 
Ayşenur Yazıcı