LİLASIRLAR

KOLAY TIRAŞ

Erkeklerin yüz ve boynunda ortalama 25 bin kıl vardır ve yaşamlarının yaklaşık 3 bin saatini tıraş olmaya harcarlar. Kozmetik sanayi bu arınmayı daha güvenli, hasarsız ve çabuk gerçekleştirmeleri için değişik yardımcı tıraşı kolaylaştırıcı ürünler formüle ederler.

  1. Cildi yıkayın ve yüzeyi ıslak bırakın:

Eğer vaktiniz varsa küçük bir havluyu sıcak suyla ıslatın ve 30 saniye kadar yüzünüzde tutun. Sıcak havlu uygulaması tıraşı %40 daha kolaylaştırır. Kılkökleri yumuşayacak ve yüzünüz tıraşa hazırlanmış olacaktır. Kılları keserken zorlanmayacaksınız. Tıraş öncesi yumuşatıcı kremler de bu görevi görürler.

  1. Tıraş köpüğünüzü/kreminizi uygulayın:

Bir ceviz büyüklüğünde köpüğünüzü veya kreminizi cilde sürün. Dairesel hareketlerle tıraş kreminizi ıslak ciltte ovuşturun. Favorilerin ve bıyığın üzerinde daha ısrarcı olun. İçeriğinde yumuşatıcı ve kayganlaştırıcılar bulunan köpükler kıl köklerini yumuşatır ve açar. Daha yakın tıraşın formülü hem tıraş bıçaklarında işaret edilir. Ama “ürünü doğru seçmek ve uygulamak” da mükemmel tıraşın en önemli şartıdır. Köpük 2 dakika kadar yüzeyde kalsın. Sonra kesme işlemine geçin.

  1. Her zaman keskin ve temiz bıçak kullanın:

Körelmiş, eskimiş ve bıçaklarının arası kıllarla tıkanmış jiletler cildinizi kesmenize ve hırpalamanıza sebep olur. Dolayısıyla tıraş olurken jiletinizi suda çok sık yıkayın.

  1. Kılların alınması sırasında çıkış yönlerine dikkat edin:

Kılların hangi yöne doğru çıktığını anlamak için yüzünüzde elinizi bir yönde sürtün. Kılların elinize batmadan yumuşak dokunduğu yön “çıkış” yönünü gösterir. İlk olarak kılların çıkış yönüne uygun tıraş yapın. Yani yukarıdan aşağıya, sonra boyundan çeneye doğru. Böylece batık önlenmiş olacaktır.

  1. Durulayıp nazikçe kurulayın:

Cilt, tıraştan sonra hassaslaşır. Lütfen ılık suyla durulayın sonra soğuk su çarpın. Bu gözeneklerin kapanmasına yardım eder ve cilde oksijen taşır. Kurularken, havluyla - sürtmeden- nazik tampon hareketlerle kurulayın. Tıraş sonrası direkt havluyla köpüklü cildi kurulayıp çıkmayın. Sabun yüzünüzden mutlaka durulanmalıdır.

  1. Tıraşı yumuşacık bir yüzeyle bitirin:

Tıraş sonrası ürünler, bir sonraki kıl çıkışını ve cildinizin zamanla hassasiyet geliştirmemesini sağlamak için üretilmiştir. İhmal edilmemesi gereken bir aşamadır. Sudaki kalker, klor gibi kurutucu etkenler sebebiyle birçok erkeğin zamanla cildi kuru ve hassas hale gelir. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici veya balsam kullanmak, mis gibi, sağlıklı ve pürüzsüz bir ömür boyu tıraş imkânı demektir.

Veri: www.linternaute.com sitesinde yapılan ankette erkeklerin %78’inin mekanik tıraş bıçağını makinelere tercih ettiğini göstermiştir.

 

Ayşenur Yazıcı