LİLASIRLAR

KOYU RENK RUJ NASIL KULLANILIR?

Mevsimi yok, modası asla geçmez, çok asil bir duruşu vardır. Şarap rengi dudaklardaki en çekici renktir. Kırmızıyla mor evlenir. İçine siyah karışır, bazen fazla mavi karışır bazen kırmızısı ağır basar, bazen menekşe tonu… Bordo, harmanlandığı renk oranlarına göre alt tonunu alır ve teninizle uyumlu olması için seçimi doğru yapmanız gerek.

Bordo ruj deyip geçmeyin, onlarca ton bordo var. Kiremitin koyusu, vişne çürüğü, böğürtlen rengi, şarap rengi, siyaha bakan kırmızı… Rastgele seçilmiş şarap rengi rujlar dişleri sarı, cildi yorgun, dudakları böğürtlen lekeleri kirletmiş gibi gösterebilir. Bordo ruju hakkıyla taşımak istediğinizde uymanız gereken bazı renk kuralları var:

  • Ten makyajınızın mükemmel olması gerekiyor. Lekeli, eşit tonu olmayan bir ciltte bordo ruj yüzünüzde bir leke gibi duracaktır. Asgari ten makyajı bir CC krem ve mat bitiş sağlayan bir pudra ile teni pürüzsüzleştirin.

  • Dudaklar kadife tonu olunca tüm dikkat rujda olacak gözlere koyu ve hatları keskin makyaj yapmamak ve allığı asla abartmamak gerekiyor. Kirpikleri vurgulayabilirsiniz. Ama biliniz ki bordo ruj sürdüğünüzde yüzünüzde ne kadar renk karıştırırsanız o kadar boyanmış görüneceksiniz. Gözlerde bordo, füme, kırık bej; yanaklarda gölge tonları ve çok hafif pembelik yeterlidir.

  • Dudaklarınızın pürüzsüz olmasına dikkat edin. Kurumuş deri parçaları, çatlaklar varsa bir dudak peeling'i yapıp, akşam iyileştirici bir yağla tedavi edip, başka bir gün bordo ruj sürmeyi tercih edin. Çatlak ve kuru dudaklarda koyu ruj hastalıklı görünür.

  • Rujunuzu arada bir kontrol edin. Makyaj hocamızın sürekli dediği atasözünü burada da söylemek gerekiyor: Rujunun yarısı çıkmış bir kadın, hiç ruj sürmemiş bir kadından daha bakımsız görünür.

  • Dişleriniz bembeyaz değilse lütfen bordo rujları unutun. Sarılığını veya çarpık diş varsa iki kere daha fazla dikkati çekecektir. Çok ısrarla, sarı dişlere rağmen şarap rengi bir ruj sürmek isterseniz mavi alt tonluları seçin.

  • Dudak etrafının pudralanmış olması gerek. Koyu renk rujlar çabuk etrafa bulaşır ve çok çirkin görüntü oluşur.

 

Üç bordo alt tonundan hangisi sizin için doğru renk?

Kahverengi (sarı) içeren bordo tonu

Mavi (mor) içeren bordo tonu

Kırmızı içeren bordo tonu

  • Cildiniz yorgun ve sarı tonu hâkim ise kahve ve mor tonlulardan kaçının. Kırmızı alt ton size uygundur.

  • Şeffaf, beyaz tenliyseniz tüm bordoları kullanabilirsiniz. Ama bilin ki soğuk mavi alt tonlu bordo rujunuz masalsı bir güzellik verecektir.

  • Esmerlere kırmızı alt tonu olan bordolar çok yakışır. Dudaklarınız çok ince değilse vişne alt tonluları da kullanabilirsiniz. Kahve tonlarını açık esmerlere bırakın.

 

Ayşenur Yazıcı