LİLASIRLAR

KOZMETİKLERİN ARKASINDAKİ KURUMLAR

QAI (Quality Assurance International - Ulusal Kalite Güvence Sistemi)

Ulusal sağlık kuruluşu NSF'nin üyelerinden biridir. Ürünün üzerindeki bu üç harf, bu ürünün ABD ulusal kalite güvencesi denetiminden geçtiğini anlatır. Amerikan Tarım bakanlığı ve “ulusal organik program” kurumlarıya (USDA ve NOP) beraber çalışır. Ulusal organik standartları tespit eden bir kurulla, üretimden itibaren denetim yapar. 1989 yılından bu yana, QAI dünya çapında çiftçilerle,üreticilere, madde işleyenlere, bayilere, restoranlara, vb sektöre, firmaya, içerik inceleyerek organik sertifikasyon sunuyor.

 

NPA (Natural Products Association - Doğal Ürünler Birliği ve Sertifikası)

Doğal Ürünler Birliği Amerika’da tüketicilerin neyin doğal ve faydalı olduğuna güven içinde kanaat getirebilmeleri adına, ülkenin önde gelen üreticilerininde desteği ile artık tüm dünyada kişisel bakım ürünlerini en üst seviyeye çıkarabilmek adına bir sertifika programı geliştirmiştir.

1936 yılında kurulan Doğal Ürünler Birliği, ülkenin doğal ürün endüstrisi konusundaki en büyük ve eski kar amacı taşımayan kuruluşudur. Doğal Ürünler Birlği'ni 1900 'ün üzerinde üyesi vardır, perakendeci, üretici, toptancı ve yiyecek, beslenme desteği ve güzellik / sağlık ürünlerini de kapsayan doğal ürünler için dağıtım kanalı bulunmaktadır.

Doğal Ürünler Birliği en kücük doğal yiyecek dükkanından en büyük besin desteği üreticisine kadar değişik boyutlarda üyeleri bünyesinde birleştirir.

Doğal Ürünler Birliği sektöre kurallar ve hukuksal konularda bekçilik etmekte, Washington DC de etkili lobi çalışmaları yürütmektedir. 1994 yılında Besin Desteği Sağlığı ve Eğitim Yasası'nın (DSHEA) düzenlenmesinde anahtar rol oynamıştır. Bu önemli düzenleme tüketicinin güvenli ve etkili besin desteklerine ulaşması ve bu konuda bilgilenmesini sağlar

Doğal ürünler nelerdir? 

Doğal ürünler genellikle, yapay içerikler içermeyen ve en az işlemle üretilen ürünlere verilen bir tanımdır. Doğal ürünlerin popülaritesi her yıl artmakta ve bu ürünler arasında besin destekleri, doğal ve organik yiyecekler, evcil hayvan besinleri, sağlık, güzellik ürünleri, “yeşil” temizlik ürünleri bulunmaktadır.

 

USDA (United States Department of Agriculture - Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı)

(NOS) Ulusal Organik Standart USDA tarafından oluşturulan ve Ulusal Organik Programı tarafından yönetilen federal bir düzenlemedir. 

Bir ürün üzerinde USDA ve QAI damgalarını görürseniz, sıkı bir denetimle, organik kriterlerinin federal düzenlemelerle doğrulanmış olduğunu gösterir. ABD tarım bakanlığı tarafından da denetlendiğini simgeleyen bir güvence damgasıdır.

 

CCIC (Coalition for Consumer Information on Cosmetics)

Hayvanlar üzerinde zalimce deneyler yapılmasına karşı çıkış olarak kuruldu. Evrensel sembolü, sıçrayan, mutlu çizgi-tavşandır.

Kutunun içindeki ürünün zalimce hayvanlar üzerinde test edilmediğini simgeler. 1996 Yılında kuruld ama logosu 1998'den itibaren yüzlerce tüketim malı ve kozmetik firması tarafından kurumsal standart olarak benimsedi. Dünyada radyasyon testleri, genetik çalışmalar, mutasyon,zehirlilik testleri, kanser ilaçları araştırmaları, silah testleri, ev ürünlerinin tahriş testleri,kimyasal etkinlik testleri ve benzer bir çok araştırma bu hayvanlar üzerinde hayvan can çekişerek ölene kadar acımasızca sürdürülmektedir. Hayvanlara zulümün önlenmesi CCIC'in misyonunun sadece bir parçasıdır. Yüksek miktarda hayvan üretlmesi için genetiğin değiştirimesine karşı da FDA'ya karşı tavır almıştır.

 

MP Sertifikası (Good Manufacturing Practice - İyi Üretim Uygulamaları)

NPS (Natural Products Association - Doğal Ürünler Birliği) tarafından geliştirilen iyi üretim uygulamaları (GMP) standart bir dizi besin takviyeleri üyesi tedarikçilerin uyumunu doğrulamak için tasarlanmıştır. Bu program üretim sürecinin tüm unsurlarını, ürünlerin belirlenen kaliteye uygun şekilde üretilmesini ve süreçlerin yeterince kontrol edildiğinin gözden geçirilmesini ve bu bağlamda tüketicilere makul bir güvence sağlamak amacı ile hayata geçirilmiştir.

GMP sertifikası, ürünün hazırlanmasından dağıtımına kadar her aşamasını düzenleyen ve denetleyen, ürünün kirlenme ve bozulma olasılığını önlemeyi ve sağlıklı ürünler üretilmesini hedefleyen  düzenlemeleri içerir.

Kozmetik ürünlerine Avrupa Birliği ayarı getiren GMP sertifikası, birliğin 2010 yılında kabul ettiği "Kozmetik Tüzüğü" tüm üye ve aday ülkelerde 2013’te uygulanmaya başlanacak.

Tüzüğe göre, tüm kozmetik firmaları," iyi üretim" uygulamaları adı verilen GMP sertifikası  almak zorunda.
2013 Temmuz'dan itibaren, Avrupa Birliği'ne tüm üye ve aday ülkelerde bulunan kozmetik firmaları, Kozmetikte İyi Üretim Uygulamaları standartlarına uygun olmak zorunda. Türk Standartları Enstütüsü de, Türk üreticilerin başvurularını bekliyor. Bu düzenlemeyle birlikte, merdiven altı üretime sıkı denetim gelecek ve pazarlarda, marketlerde satılan ürünlere ciddi kısıtlamalar getirilecek.

 

NSF Sertifikası (National Sanitary Foundation - Ulusal Sağlık Kuruluşu)

NSF ulusal iken uluslararası kabul edilmiş, dünyanın en saygın ve tanınmış küresel sertifika sağlayıcılarından biridir. Besin takviyeleri de dahil olmak üzere tükecilerin korunması amacı ile dünya çapında testler yapar ve ürünleri denetler ,onaylar.

Ürün üzerinde NSF harflerini ve logosunu gördüğünüzd,e biliniz ki su, gıda, çevre ve endüstiriyel tüketici ürünlerinin sağlık, hijyen ve temizlik standartlarının belirlenmesinde, test edilmesinde yetkin, bağımsız, uluslararası üst otoritelerden biri, ürünü onaylamış.

 

COLIPA (The European Cosmetic Toiletry and Perfumery Association)

Kozmetik, parfümeri ve kişisel bakım sanayi ve ürünlerinde güvenilirlik sağlamak amacıyla Avrupa'da yenilikçi, sürdürülebilir, rekabetçi ve saygın kozmetik endüstrisinin gelişimi desteklemek için kurulmuştur. Kuruluşun aktif üyeleri:

Avusturya, İtalya, Belçika, Lüksemburg, Letonya, Bulgaristan, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Danimarka, Norveç, Estonya, Polonya, Finlandiya, Portekiz, Fransa, Romanya, Almanya, Slovakya, Büyük Britanya, Slovenya, Yunanistan, İspanya, Macaristan, İsveç, İrlanda, İsviçre, Türkiye, Rusya ve Surbistan ile beraber COLİPA'yı destekleyen 3 destekleyici ülkeden biridir.

 

16 kozmetik markası da COLİPA'nın aktif kurumsal üyesi durumunda:

Beiersdorf, Chanel, Colgate-Palmolive, Coty, Elizabeth Arden, Estee Lauder, GlaxoSmithKline, Henkel, Johnson & Johnson, KAO / Kanebo, L'Oréal, LVMH, Pierre Fabre Dermo-Cosmétique, Procter & Gamble, Shiseido ve Unilever.

Ayrıca Avon, Oriflame ve Revlon da kurumsal "destekleyici üyeler" olarak yer alıyor.


Görevleri:

Bilimsel ve Ürünlerin Avrupa birliği mevzuatına uygun, kalitesini ve tüketicinin güvenini kontrol ve inşa etmek. Hem çevre hem insan sağşığı için, kimyasallar ve etki alanları konusunda kayıt ve güvenilirlik oluşturmak.Piyasada bulunan tüm kimyasal maddelerin risk ve olası tehlikeleri tanımlamak ve kontrol etmek. "Gelecekte kullanılacak kimyasallar politikasını" da oluşturuyorlar.

 

Soil Association

İngiltere'de kurulmuş bir yardım örgütüdür. 1946'da kurulmuştur, günümüzde 27,000'den fazla üyesi vardır. Faaliyet alanları içerisinde yoğun modern tarım faaliyetlerinin neden olduğu sıkıntılara karşı kampanyalar düzenlemek, yerel ürün kullanımını teşvik ve yiyeceklerin organik olarak sertifikalandırılması gibi yerel beslenme eğitimleri vermek bulunmaktadır. 1967'de, tarım, deniz ürünleri ( balık yetiştiriciliği), adil ticaret, yiyecek işleme, ormancılık, sağlık & güzellik, bahçıvanlık ve tekstil alanlarında Dünyanın ilk organik sertifikalandırma sistemini geliştirmiştir. Örgüt İngiltere'deki organik ürünlerin %80'ini sertifikalandırmaktadır. 

 

FDA (U.S. Food and Drug Administration - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi)

Amerika Birleşik Devletleri'nin Sağlık Bakanlığı'na bağlı; gıda, diet eklentileri, ilaç, biolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur.

Geçtiğimiz yıllar boyunca FDA'nın uluslararası aktivitelere katılımı, pazarın globalizasyonunun artması, ilgili ürünlere talebin artması sayesinde hızlanmıştır. Örgütün politikaları doğrultusunda, Kozmetik ve renkli ürün Ofisi (OCAC) de aynı şekilde bu alandaki çalışmalarını uluslararası kozmetik pazarında arttırmıştır.

OCAC diğer düzenleme ajansları ve düzenlenmiş endüstrilerle aşağıdaki çalışmaları yapmaktadır:

 • Birleşmiş Devletler kanun ve düzenlemelerini diğer ülkelere anlatmak için hükümet çalışanları ve sektörden kişilerle Workshoplar (çalıştaylar) ve toplantılar düzenlemek.

 • Diğer ülkelerin yönetim ajanslarıyla iletişim kurarak onların düzenleme anlayışı ve kendi anlayışları arasındaki farkı anlamak,

 • Endüstrinin ihtiyaçları doğrultusunda içerik terminolojisinin oluşturulması (uyumlu hale getirilmesi.)

 • FDA'nın isteklerinin kolayca uygulanabileceği, Us deki uygulamalara yakın uygulamaları olan diğer ülkeleri tespit etmek.

Bu son madde özellikle önem taşımaktadır. "Uyum" her ne kadar özellikle yaygın uluslararası ticaret düzenleme çabalarını tanımlamak için kullanılan bir terim olsa da, genel olarak, ne OCAC ne de FDA uluslararası faaliyetler değillerdir, örgütün amacı Amerika Birleşik Devletleri içerisinde halk sağlığını korumak olarak anlaşılmalıdır.

OCAC'nin ABD yasal düzenleme çerçevesinde ilgilendiği konular aşağıdaki gibidir:

İçerik terminolojisinin uyumlaştırılması: Avrupa birliği ürünlerin, ülkeler arasında rahatça satışını sağlanması için 9 farklı dilde içerik terminolojisini aynılaştırma çalışması yapmıştır. FDA da pazarlanan kozmetik ürünlerinde benzer etiketleme değişikliklerini zorunlu koştu, bu düzenlemelerle “ kullanıcıların korunması ve içerik karşılaştırılmasını kolaylaştırmak için” adil paketleme ve etiketleme yasası (FPLA) düzenlemeleri yapıldı.


Renklendirici madde eklenmesi: OCAC içerik uyumlaştırılması doğrultusunda çeşitli renklendirici maddeleri düzenlemiştir. Bu tartışmalı bir konudur, bu renklendiriciler sadece Us de ve belli kurumlarca onaylanmıştır, FDA bu renklendiricilerin bazılarının kozmetiklerde kullanılmasına izin vermektedir. Bu onay görmüş renklendiriciler US ve diğer ülkelerde yaygın olarak kullanılan benzer içerikler olsa da, farklı pazarlarda formüllerinde farklılık bulunabilir.

Hayvan Testleri ve Alternatif Geliştirme yöntemleri, US yasaları kozmetik firmalarına içeriklerini ve ürünlerini nasıl test etmeleri gerektiği konusunda kesin bir reçete vermese de ürünün ya da içerdiği maddelerin güvenilirliği sağlanmamışsa, bunun uyarı olarak bildirilmesini zorunlu tutmaktadır. Bu, yeterli güvenliğin sağlanması sorununu doğurmaktadır. Bu sorun hayvan testlerinin AB de yasaklanmasının askıya alınmasında önemli rol oynamaktadır.

Ultraviolet (UV) Filitreleri (Güneşten koruyucular). Güneş koruyucuları uyumlaştırma çalışmalarında özel bir zorluk yaşamaktadırlar, çünkü US kanunlarına göre ilaç, AB ye göre ise kozmetik sayılmaktalar. Farklı ülkelerde üretim süreci ve aktif içerikleri ve güneş koruma faktörü (SPF) ölçüm şekilleri farklılık göstermektedir.

 

Vegan 

Vegan logosu, kaydeilmiş bir ticari marka, hayvansal ürün içermediğini gösteren bir standartın semboldür. Binlerce hayvansal madde içermeyen ürünün üzrinde bulunur.

Vegan topluluğu tarafından onaylanmış yiyecek ve kozmetik firmaları tarafından ambalaj üzerinde kullanılır. Vegan vegeteryan topluluğu eğitim de veren bir hayır kurumudur, vejeteryan hayat tarzını destekler.

Vejeteryanlık, hayvanlardan etleri,yağları veya postları için zülüm edilmesini onaylamayan ve bu ürünlerin kullanılmasını engelleyen bir yaşam tarzıdır.

Kuruluş 1944 yılında, süt ürünleri ve yumurta yemenin de ahlaksal sıkıntı doğurduğuna inanan bir grup vejeteryan tarafından kuruldu.

Nisan 2007'de kuruluşun merkezi Birmingham'a taşındı. Hükümetle yiyeceklerin kozmetiklerin etiketlenmesi, iklim değişiklikleri, beslenme ve küresel gıda güvenliği hakkında karşılıklı anlaşmalar yapılmasını sağlamıştır.

 

NOP (National Organic Program)

ABD'de Ulusal organik programı (NOP) federal organik yiyecek düzenlemelerini yönetir. Tarım Departmanı (USDA) içerisinde yer alan ilgili uygulamaları yöneten organizasyondur. NOP taze ve işlenmiş tarımsal yiyecekler, ekinler ve çiftlik hayvanlarıyla ilgili çalışmalar yapar. Sağlık ve güzellik ürünleri de, eğer NOP'un kriterlerine uygunsa organik olarak etiketlenebilirler.

 

Gimdes Helal Sertifikalama Standardı

Helal gıdaların hazırlanması, paketlenmesi ve hayvanların kesimi ile ilgili bu şartname, Helal Gıda işlemini yürüten bütün kurumlarda uygulanmalıdır. Bu uygulama, Türkiye’de yetkili kılınmış GİMDES yönetimi tarafından isteyen kuruluşların helal statüsünü tesbit etmeye hizmet edecektir. Bu şartname, Türkiye’ye ürünlerini ihraç etmeyi tasarlayan bütün yabancı kuruluşlara ve yurt içinde üretim yapan kurumlara istekleri üzerine uygulanacaktır. Helal sertifikası kriterleri ülke ve mezheplere göre değişiklik gösterir. Gimdes, bu sertifikayı Türkiye'de veren kuruluştur.

 

Mayacert

Mayacert, tarımsal sistemler ve endüstriyelleşme süreçlerinde çoklu sertifikalama alanında öncü bir kurumdur. Meksika'nın güney bölgesi, Orta Amerika ve Kolombiya'da yönetim birimleri bulunmaktadır. Mayacert, 15 yıldır küçük, orta ve büyük ölçekli tarım faaliyeti gösteren üretici ve ihracatçılara gönüllü olarak sertifikalama hizmeti vermektedir. Mayacert sertifikalı ürünler ekolojik, kültürel, sosyal ve etik alanlarında birçok düzenleme ve kurala uymak durumundadırlar.

 

 

Chelab

Chelab, 30 yıldan fazla süredir teknik ve bilimsel analiz konularında özel kurumlar ve kamu kuruluşlarına servis veren, İtalya'nın lider, özel ve bağımsız analiz laboratuvarıdır. Chelab uluslararası geçerliliğe sahiptir, İzmir'de bir gıda laboratuvarı, İstanbul'da da bir satış ofisi vardır. Yiyecek işleme, çevre, ilaçlar ve kozmetik ürünler vb. alanlarda analiz hizmeti vermektedir.

 

Cosmetique Bio

Cosmetique Bio, 2002 yılında etik kozmetikler üzerinde çalışan yaklaşık 10 laboratuvar tarafından kurulmuştur. Günümüzde 200'den fazla üyesi ve sertifika verdiği 4000'den fazla sertifikalı ürünü bulunmaktadır. Bu sertifika, organik tarımla elde edilen, doğal ve organik içeriklerden üretilen “çevre dostu ve organik kozmetikleri” tanımlamaktadır.

 

 

ICEA

ICEA, bir çok üreticiyle iş birliği yaparak “çevre dostu kozmetikler” için standartlar belirlemiştir. Akademik ve bilimsel çevrelerin katkısıyla sertifikalama yapmaktadır. ICEA , sadece sertifikalı ürünlerin ve üreticilerin listesini değil aynı zamanda her ürün için ürün içerisinde kullanılan içeriklere de sertifika sağlamaktadır.

 

 

 

Australian Certified Organic (ACO)

Avusturalya Organik Ltd. 3000'den fazla organik tarım yapan çiftçi, üretici, işleyici ve tüccar üyesi olan, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Aynı zamanda, organik beslenme ve tarımın faydalarının öğretilmesi alanında çok daha büyük bir kitleye hizmet verme rolünü üstlenmiştir.

 

 

 

BDIH Kontrollü Doğal Kozmetik
 
(Bundesverband Deutscher Industrie-und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungsergänzungsmittel und Körperpflegemittel e.V.)
 
Belirlediği ölçütlere uyulması dünya çapında çalışan Kontrol enstitüsü Ecocontrol tarafından gerçekleşiyor. Kriterlere uyan kozmetikler, damgasıyla belirleniyor. Bu tarafsız kurum, doğal ürünlerden hammadde ve üretimleri temel alınarak ‘kontrollü doğal kozmetik’ olma ölçütünü belirledi. 
 • Hammadde bitkisel olmalı.
 • Organik tarımdan gelmeli ve kontrol edilmiş olmalı.
 • Organik toplamayla hasat edilmeli.
 • Hayvanlar üzerinde test edilmemeli.
 • Hayvansal hammadde kullanılmamalı.
Organik olmayan tuzların (magnesiumsulfat) ve mineral hammaddelerin (natriumchlorid) kullanımı izne bağlandı. Sentetik boya, sentetik koku maddeleri, ethoxilise, silikon, parafin ve petrol türevleri “kullanılmaması gereken” maddeler olarak belirlendi. Ürünlerin içinde mikrop ürememesi için, doğal koruma sistemleri dışında, doğala yakın maddeler olan benzoeasidi, tuzları ve ethylester, salicylasidi ve tuzları, sorbinsäure ve tuzları ve benzylalkol’e müsaade edildi. Bunlar kullanıldığında “dayanıklılığı şu madde ile artırılmıştır” diye ibare konulması kararlaştırıldı. Radyoterapi ile organik maddelerin tohumlaştırılması yasaklandı.
 
ECOCERT
ECOCERT, uluslararası "Organik Sertifikalar" sağlayan en önemli organizasyondur. Standart kuralları çok sıkıdır. Üretimin tamamını “her aşamada” denetler. Bitki yetiştirilirken, toplanırken, temiz suyla sulanırken, formül oluşturulurken, dolum aşamasında, paketlenirken, ambara konulurken… ECOCERT sertifikası, ciddi firmaların ve tüketicilerin talep kuyrukları oluşturduğu, uzun bir prosedürden sonra verilen; kâğıdından şişesine kadar çevreye karşı saygılı tutumuyla titiz, ideolojik bir bakış noktasındadır. Bağımsız bir kurumdur. 15 ülkede ofisi, 80 ülkede varlığı mevcuttur.
 
ECOCERT, organik kozmetikler için standardını şöyle belirlemiş: 
 
- En az % 95 bitkisel ve doğal madde olmalı.
- “Negatif” listesine dâhil olmayan sentetik maddeler  %5 ile sınırlı olmalı.
 
ECOCERT negatif listesi:
 • SLS, mineral yağ, silikon.
 • PEG emülgatörler.
 • Carbomerler.
 • Parabenler.
 • İzopropil miristat.
 • Sentetik parfüm ve boyalar.
 • Yağlı alkoller ve asitler.
 • Propilen glikol.
 
COSMEBIO
 
Etiği olan kozmetik ürünlerin özelliklerini belirlemek için on kozmetik laboratuarının işbirliğiyle kurulmuş bağımsız bir kuruluş. COSMEBIO’nun günümüzde 200'den fazla üyesi ve 4000'den fazla sertifikalı ürünü var. Çevre dostu, organik ve doğal ürün arayan tüketiciye rehber bir kurum oldu. Çünkü sektörde organik tarımı, hammadde ve madde tedarikçilerini, özel üreticileri, kozmetik laboratuarlarını ve dağıtıcıları da şeffaf bir çatıda topladı.
 
Cosmébio logosunun ardındaki teminat nedir ki?
Cosmebio, organik kozmetik ürünleri üretmek için kullanılan üretim prosedürlerinin şeffafça açıklanmasını şart koşar. Organik ve Çevre Dostu logosu taşıyan ürünler, ağırlıklı olarak doğal maddeler veya doğal kökenli maddeler içermek ve sıkı kurallara uymak zorundadır. En az %95 doğal madde, doğal kökenli madde ya da organik tarım kaynaklı (tüm vakalarda bu oran her zaman% 95 daha fazla) madde içermek zorundadır. PEG, GDO, silikon, parafin, parabenler veya fenoksietanol gibi, sentetik koruyucuların hepsi, sentetik kokuları, renklendiricileri, petrokimya türevlerini kara listeye almıştır, kullanılmaz. İyonize tedavilere karşıdır. Doğaya bir saygı ve ekosistemin dengesi açısından hayvanlar üzerinde test yapılmamasına karşıdır. Ambalaj ve dış ambalajları, biyolojik olarak parçalanabilen ya da geri dönüşümlüdür. Ürünün tüm aşama bilgileri ambalaj üzerinde yer almalıdır.   
 
ECO GARANTİ
 
Çevreye saygı göstererek, dünyanın ekolojik dengesini bozmadan üretim gerçekleştiren firmaların kurallarını ve kalite normlarını belirleyen kozmetik ve temizlik maddelerini denetleyen bir kuruluş. Sadece kurallarına uyan firmalar bu logoyu kullanabiliyor. Üreticileri de denetliyor.
 
Kriterleri:
İnsan, hayvan ve bitkiler arası dengeyi bozmadan, kaynakların sürekliliğini etkilemeden üretim yapılması. Sosyo ekonomik dinamikleri göz önüne alarak üreticiyi de tüketiciyi de destekleyen kanunların kollanması. Üretim metotlarının, içerikte kullanılan aktiflerin çevrebilimle ilgili ve insan hakları açısından istismar edilmemesinin gözetilmesi. Dürüst fiyatlandırma kullanılması. Dönüşümlü malzeme kullanımı sağlamak ve hayvanlar üzerinde test edilmemesi şartı.
 

Ayşenur Yazıcı