LİLASIRLAR

KOZMETİKLERİN UYGULAMA SIRASI NEDİR?

Cilt bakımında kozmetikler hangi sırayla kullanılır?

Cilt bakımında her birinin ayrı görevi olan kozmetikler var. Yaz ve kış aylarında, mevsim gereği ihtiyaç duyulan değişik ürünler de bakıma eklenince kafamız karışabiliyor. Hepsinin bir sırası var. Hem günlük bakımda hem haftalık bakımda her ürün bir sonraki ürünü tamamlar. Bunu unutmayalım!

 

Önce neyi sürmeli?

Önce temilemekle başlamalı! Temiz olmayan ciltte, kozmetikler rahat emilmez! Bu sebeple hem sabah, hem akşam önce temizlemekle işe başlamalısınız. Yoksa cildiniz kremden hem faydalanamayacak, hem günün kirini tozunu silmeden krem sürdüğünüz için zamanla gözenekleriniz siyah noktayla dolacaktır.

Sıralama şöyledir:

  • Temizlemek
  • Serum uygulamak
  • Göz kremi/serumu sürmek
  • Nemlendirici sürmek
  • Güneş koruma kremi uygulamak

Geceleri de aynı sıralamayı takip edeceksiniz. Sadece güneş kreminizi gece sürmeyeceksiniz :)

 

1- Cildi temizleyin

Cildinizi temizlemeniz için farklı yapıda kozmetikler var. Sütler, jeller ve misel sular...

Temizleme ürününüz süt ise: Sütü yüze yayıp parmakla ovuşturup kağıt mendille silin. Ardndan pamuğa döktüğünüz, cilt tipinize uygun bir tonik/losyon ile sütün ciltte kalan atıklarını alın. Bu işlemi pamuk bembeyaz çıkana kadar yapın. Tonik derinizin PH'derecesini normale getirmek için şarttır. Bazı sütlerin kullanma talimatında suyla yıkanması gerekir. Suyla yıkadıktan sonra da mutlaka tonikleyiniz.

Temizleme ürününüz jel veya köpük ise: Ürünü avucunuza alıp tüm yüzünüzde, ıslattığınız parmaklarınızla ovuşturun. Bol suyla duruladıktan sonra cilt tipinize uygun tonikle silin. Toniğinizi fısfıs şişe içine koyup buradan direkt yüze püstürteder de kullanabilirsiniz.

Temizleme ürününüz misel solusyon ise: Bu tip ürünler hem kiri söker,hem cilt PH'ını dengeler. Durulanmazlar. Bir pamuğa döküp tüm yüzü silinir. Pamuk beyaz çıkana kadar yeni pamuk alarak tekrarlanır.

Temizleme ürününüz sabun ise: Cilt temizliği için "özel" üretilmiş sabunlar hariç yüzü sabunla temizlememelisiniz. El sabunları yüz derisinin koruma tabakasını kazır, zamanla çok hassas ve kuru hale getirir. Göz makyajını asla sbunla çıkarmayın. Köpürttüğünüz sabunu yüz üzeride dairesel hareketler yaparak ovuşturun. Bol suyla durulayıp, ardından mutlaka bir tonikle deri PH'ını dengeleyin.

 

2- Serum uygulayın

Serumlar, direkt alt tabakada iş gören kozmetiklerdir. İlk bu uygulanır. Hemen emilir! Üzerine nemlendirici sürülür. Serumları ister belli dönemlerde kullanıp cildinizin bozulmuş işlevlerini tekrar düzenlemek için günlük bakımınıza dahil edebilirsiniz;ister yorgun ve yaş almaya başlamış cildinizin yorgunluğunu ebgellemek için sürekli kullanabilirsiniz. Serumların yaşı yoktur! Cildin "biyolojik yaşı" vardır ve genç dahi olsa, erken yorulmaya, lekelenmeye, kurumaya başlamış genç ciltlerde serum kür olarak kullanılabilir. Serumdan kullanma talimatında belirtildiği miktarda avucunuza alın. Parmak uçlarıyla tüm yüze ve boyuna yayın, emilene kadar parmaklarınızla daireler çizin. 30 saniyede deri tamamını emer.

 

3- Göz kremini & serumunu uygulayın

Göz kremleri - her yaşta- bu çok ince deriyi hırplanmaktan korur. Göz serumları daha derin sorunları alt tabakada halletmek için formüle edilir. Morluklar, torbalanma, şişlik, derin kırışık, kuruluk ve dolaşm bozukluklarıyla ilgili işlev yaparlar. Göz kremleriyse, dış etkenlerden hırpalanmasını, nemini kaybetmesini engeller,hücre yenilenmesine ve elastikiyet artışına destek verirler. Bir damla serum veya bir prinç tanesi kadar krem tek gözün çevresine yeterlidir. Göz pınarından başlayıp, kaş altını takip ederek,şakaklardan göz pınarına gelen daireler yaparak sürülür. Sonra göz altına parmak uçlaryla piyano hareketi yaparak yedirilir. Üzerine makyaj yapılabilir.

 

4- Nemlendirici sürün

Nemlendiriciniz, cildinizin dış etkenlere karşı kalkan olur, korur. Gün içinde nem kaybnı önlemek için, yağ salgılarını kontrol altına almak için, kurumasını önlemek ve yumuşatmak için nemlendirici kullanmalısınız. Bir leblebi büyüklüğünde ürün,tüm yüze ve boyuna genelde yeterlidir. Alın, yanaklar, burun ve çeneye eşit dağıtıp dairesel hareketlerle tüm yüzeye yayın. Cildinizde lekeler varsa kışları en az 20 spf, yazları 50 spf içeren bir nemlendirici kullanın. Yahut nemlendiricinizin üzerine güneş koruyucunuzu uygulayın.

 

5- Geceleri gece kremini uygulayın

Nemlendiricinizin görevini geceleri bu kremler alır! Gece kremleri hücre yenilenmesine ve derinin bozulmuş fonksiyonlarını düzeltmesine yardım eder. Hücreler "geceleri" yenilendiğinden, kazayağı kırışıkları,mimik çizgilerinin onarımı vücut tarafndan gece yapılır.Gece kremleri cildin sorununun tamir edilmesine destek verir. Nemlendiricinizi sürdüğünüz şekilde uygulayın. Yastığa başınızı koymadan hemen önce değil, uyumadan yarım saat önce sürmeniz gerekir.

 

Ayşenur Yazıcı