LİLASIRLAR

MAKYAJ NASIL TEMİZLENİR?

Önce cildinizin yapısını belirleyin. Kuru mu? Yağlı mı? Kozmetikler kuru ciltlere daha yumuşak temizleyiciler, yağlı ciltlere daha sökücü ürünler olarak üretilir. Amaç, cildin kendi doğal tabakasına zarar vermeden, sökmeden makyajdan arındırmaktır. Bunun için el sabunuyla yüzünüzü yıkadığınızda çok sökücü olduğundan, cilt gerilir ve kupkuru olur. Sürekli el sabunuyla yıkadığınızda da dengesi bozularak incelir, kurur ve çok hassaslaşır! Kuru ciltler için yumuşak bir arındırıcı olan temizleme sütü ve losyonu tavsiye edilir. Değişik firmaların kremli sabunları, hafif temizleme jelleri de var. Bir uzmana danıştığınızda sizi yönlendirecektir.

Temizleme sütünü avucunuza (bir çorba kaşığı kadar) dökün tüm yüze yayın. Parmak uçlarınızla minik dairesel hareketlerle sütü yayın. Yüzünüzdeki fondötenle süt iyice karışsın. Bir kağıt mendille sütü yüzden temizleyin... Yüzünüzde su hissetmeyi seviyorsanız ve cildinizi temizlenmiş hissetmiyorsanız, bu aşamada yüzünüze su çarpabilirsiniz. Ardından bir pamuğa losyonu döküp, sütün citteki gözenekler arasında kalan son artıklarını da silin ve gece kreminizi sürün. Losyonlar en çabuk biten temizleme kozmetiğidir. Eğer boş bir sprey şişeniz varsa, bunun içine losyonu doldurup yüzünüze birkaç püskürtme yapabilir ve ardından kağıt mendille losyonu silebilirsiniz. Daha az losyon harcarsınız, işlevi aynıdır. (Şişeyi içinde bakteri ürememesi için sıcak olmayan bir ortamda saklayın ve 15 günden fazla şişede durmamalı.)

Yağlı ciltlerin sorunu gözeneklerin daha açık olmasıdır. Çünkü yağ salgısı fazladır ve buna uyan cilt gözeneği genişler. Bunun için losyonların içine düşük oranda alkol ve gözenekleri sıkılaştırıcı bitkisel özler ilave edilir. Bunlara tonik diyoruz. Toniklerin canlandırıcı ve kan deverânını harekete geçirici özelliği de vardır. Kuru ciltlerin alkollü ürünler kullanmaması gerek tabii ki. Daha da kurur ve alerjikleşebilir.

Yüz temizleme jelleri pratik kullanımlıdır. Makyajı temizlemek için yüze bir fındık büyüklüğünde sürülür. Parmak uçları ıslatılarak köpürtülür. Bol suyla durulanır. Ardından mutlaka cildi yatıştırmak için losyonla silinmelidir.

Göz makyajını çıkarmak için özellikle “göz için” üretilmiş malzeme kullanmalısınız. Yüzün bu en ince ve hassas bölgesi en ufak bir hırpalanmada kurur ve kırışır. Göz makyajı temizlemek için yağlı petler, jeller ve losyon şeklinde kozmetikler üretilmiştir. Yağlı bir ürünle makyajı temizliyorsanız ardından mutlaka ıslak bir pamukla göz çev­resini yağ­dan iyice arın­dırın. Çün­kü yağ sal­gısı ol­mayan bu böl­ge sabah uyan­dığınız­da yağ yüzün­den şişebilir. Göz mak­yajınızı temiz­lemek için los­yonu bir pamuğa dökün. Ön­ce göz al­tını iç­ten dışa doğ­ru hareket­ler­le silin, ar­dın­dan gözkapağının üs­tünü far ve mas­karayı temiz­leyin. Gerekir­se iş­lemi temiz bir pamuk kul­lanarak iki kez ay­nı göz­de tek­rar­layın. Çün­kü kir­pik dip­lerin­de kalacak rimel ar­tık­ları hem kir­pik­lerinize zarar verecek hem de gözünüzü git gide her koz­metiğe tep­ki verir hale getirecek­tir. Göz mak­yajını temiz­ledik­ten son­ra mut­laka göz çev­resi kremi kul­lanın ki, temiz­len­miş böl­gedeki cilt ken­dini topar­lamak için gerek­li yatış­tırıcıya kavuş­muş ol­sun. Böy­lece oluşabilecek minik çiz­gileri de gecik­tir­miş olur­sunuz.

Dudak mak­yajı da göz temiz­leme los­yonuy­la çıkarılır. Diler­seniz süt-los­yon da kul­lanabilir­siniz. Dudak kenarın­dan içe doğ­ru hareket­ler­le ruju temiz­leyin, gerekir­se iş­lemi iki kez temiz pamuk­la yineleyin. Rujunuzu temiz­ledik­ten son­ra bile dudağınız­da bir renk kal­mış ise, rujunuzu suç­layabilir­siniz! Doğal ol­mayan boyalar­la üretil­miş bu ruju bir daha kul­lan­mayın. Unut­mayın, ruj­lar tok­sisite (boya zehir­lilik) tes­tin­den geç­mek için kobay tav­şan­ların anüs­lerin­de deneniyor ve tav­şan­cık­lar 4-6 denemeden son­ra hayatını kay­bediyor.

 

Ayşenur Yazıcı