LİLASIRLAR

MAKYAJ YAPMASAK DA TEMİZLİK ŞART

Cildiniz yaşayan bir organdır. Tıpkı tırnaklarınız, saçlarınız, karaciğeriniz gibi yaş alır, yenilenir, atıklar oluşturur. Cildinizin altında, devamlı yeni hücreler üreten bir tabaka vardır. Yeni hücreler doğup, yukarıya doğru arkadan gelenler tarafından itilir, en üst tabakaya vardığında hepsi ölüdür. Bu ölü hücreler cildin doğal salgısı (ter ve yağ) ile cilt yüzeyine yapışır ve ölü bir hücre tabakası oluşturur.

Yaşınız ilerledikçe bu tabaka daha da kalın olur. Çünkü cilt yaşlandıkça daha az ve daha “yavaş” hücre üretir. Yani 20 yaşınızdayken yeni doğan hücre 28 günde en üst tabakaya ulaşırken, aynı yol için 40 yaşına vardığınızda 35-45 gün geçmesi gerekir.

Bizim kozmetiklerle yaptığımız bu süreci canlı tutmaya çalışmaktır. Gece kremleri ile yeni doğan hücrelere büyümeleri için gerekli aktif maddeleri veririz. Bunun için bakımlı kadın, yaşını göstermez. Ama bu da emek ve disiplinli, düzenli bakım gerektirir.

Cildin, üzerinde bu ölü hücrelerden oluşmuş tabakayı ne kadar düzenli temizlerseniz o kadar gelecek olan yeni hücrelere yer açmış olursunuz. Kazımadan tabii ki! Çünkü sökücü, kazıyıcı ürünler kullanırsanız canlı hücreleri de kazıma ihtimaliniz yüksektir. Bu da zamanla hassas ve her şeye tepki veren bir cilde sahip olmanıza sebep olur.

Ölü hücrelerden oluşan tabaka, cildin salgıları ile kaplıdır. Yaşadığınız çevreden bu yüzeye bin bir kir yapışır. Egzoz gazları, toprak, toz, sentetik kumaş tozları, klimalardan gelen tozlar, saçınız yüzünüze her değdiğinde bulaşan mikroplar, yastık kılıfınızdan yapışan mitler... Üstüne üstlük rüzgâr, soğuk ve güneş ile birlikte bu tabaka gitgide mikrop barındıran kalın, zararlı bir tabakaya dönüşür.

Gözenekler tıkanır, sivilceler oluşmaya başlar, kat yerleri belirginleşir, yer yer ince kılcal damarlar oluşur, çatlar, mat ve cansız bir renk alır.

İşte bunun için fondöten kullanmasanız da, makyaj yapmasanız da cildinizi her gün gece ve gündüz iki kez temizlemelisiniz.

Temizlemek için el sabunu kullanmayın. Derinin doğal PH (asit) değerine yakın kozmetik ürünle temizlerseniz, koruma tabakasını yok etmeden temizliği gerçekleştirmiş olursunuz. Derinin kendi salgılarından oluşan bu tabakayı el sabunu ile yok ettiğinizde, cildin bunu yeniden oluşturmak için 24 saate ihtiyacı vardır ve bu da 24 saat boyunca korunmasız kalması demektir.

Daha da vahimi, sabunla yüzeyi tamamen kazındığında (el sabununa ben kazıyıcı temizlik ürünü diyorum) “koruma tabakam gitti” uyarısı alan deri, yağ salgısını daha da çoğaltacaktr. Bu hızlı salgı ile gözenekler açılacak cilt sağlığı zamanla bozulacaktır.

Şimdi, cildin temizlenmesinin “güzel ten” için neden şart olduğunu ve “nasıl” yapmanız gerektiğini artık biliyorsunuz.

Anneannelerinizin ciltlerinin daha düzgün olmasının sebebi %80 çevre şartlarının daha insancıl olmasındandır bunu unutmayın!

 

Ayşenur Yazıcı