LİLASIRLAR

MAKYAJLA KIZARIKLIĞI GİZLEMEK

Geçici veya değil, kızarıklıklar tüm ciltlerde oluşabilir. Sebepleri çeşitlidir ama kızarıklığı makyajla gizleme tekniğini bilirseniz pürüzsüz ve “sağlıklı görünen” bir cilt yüzeyi oluşturabilirsiniz. Kızaran ciltlerle ilgili detaylı bilgiye "Kızaran Ciltler" yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hassas, susuz, kuru yağlı veya karma, her cilt rüzgar, soğuk, UV ışınları, bazı besinler, hava kirliliği veya agresif temizleme malzemesi sebebiyle kızarabilir. Geçici olan kızarıklıklar, önlem almaz ve cildin dilinden anlamazsanız burun kenarları ve yanaklarda “kalıcı kızarıklıklara” dönüşür. (Kuproz veya rosacea)

Unutmamanız gereken: Kamufle etmek bir tedavi değildir. Adı üstünde kırmızılığı gizliyoruz. Önce bu hassasiyeti yatıştırmaya ve cildi rahatsız olduğu sebepten sakınmaya başlamalısınız.  Kızarıkları gizlemek için işte size dört teknik

 

CC ve DD Kremlerden baz oluşturmak

Makyaj ve bakımı bir arada yapan ve BB’lerin geliştirilmiş hali olan bu ürünler hem UV temasını kestiğinden hem nemlendirme ve onarım yaptığından kızarıklıkları az belirgin olan kişilere iyi bir alternatiftir. CC kremi uygulayın. Üzerine dilerseniz fondöten ve ardından matlığı sağlamak için ince toz pudra sürün.

 

Yeşil renkli düzelticiler

Yeşil renkli stik ve pudralar kızarıklıkları gizlemek için üretilmiştir. Kromatik çemberde birbirinin zıddı olan kırmızı ve yeşil renkleri birbirini kapatır ve nötralize eder. Üzerine fondöten veya CC-BB uygulamak tonlama için zorunludur.  Fondötenden önce fırça yardımıyla kızarıklığın olduğu yerlere uygulanır. Hafif grimtrak bir renk oluşur. Fondöteni sünger yardımıyla, sıyırma hareketi yapmadan, tampon hareketlerle tüm yüze uygulayın.

Kapatıcılar

Yeşil stikler kızarıklığı eşitler ancak kılcal damarları kapatmaz. Eğer kızarıklığıkla beraber belirgin damarlar da varsa; yeşil kapatıcıyı uyguladıktan sonra sünger yardımıyla üzerine kapatıcı uygulayın, sonra fondötene geçin.

Kızarıklık karşıtı yatıştırıcı mineral pudralar

Yağlı maddeler içermeyen, mineral içerikli örtücü ve yatıştırıcı pudralardan yararlanabilirsiniz. Cildiniz hem yağlı hem kızarık ise ister tek başına ister fondötenden sonra uygulayabilirsiniz. Gün içinde parlama sorunu olan kızarık ciltlere rötuşlar için ideal kapatıcılardır. Cilt nefes alır, minerallerle yatışır sakinleşir, korunur ve kızarıklar gizlenir.

Önemli not: Cildinizde kızarıklıklar varsa allık seçimini de doğru yapmanız gerekir. Pembe tonlu allıklarla kamufle edileni tekrar vurgulamış olursunuz. Kayısı, somon şeftalinin oranja bakan tonlarını seçiniz. 

 

Ayşenur Yazıcı