LİLASIRLAR

MAVİ GÖZLERE MAKYAJ

Zevkler değişiktir. Canınız ne isterse sürün. Mavi seviyorsanız mavi, yeşil farı seviyorsanız yeşil sürün. Mesela ben mavi gözlerde "yeşil" farın kahverengi maskarayla beraber çok muzur, çekici bir ifade yaptığını düşünürüm. Makyaj hocamsa olur mu öyle şey derdi! Neden kural koyup kişileri sınırlandırıyoruz ki?

Ama amaç, maviyi ortaya çıkarmaksa işin içine yine profesyonel renk çarkı ve kontrastlar giriyor.

Gözleriniz mavi ve hangi renkleri beraber kullanarak bakışları vurgulayabileceğinizi kestiremiyorsanız, önünüzde iki seçenek var:

Ya "benim bakışlarım delip geçecek" diye makyaja oturacaksınız, yahut "bu mavi gözler yüzün bütününde huzurlu dursun, pek ortalarda dolaşmasın" diyeceksiniz...

1) Gözün "mavi" rengini ortaya çıkaran "zıt" renkleri kullanacaksınız... Bu teknik, yüz makyajının tamamında sadece gözleri ortaya çıkarır.

Profesyonel renk çarkında mavinin en uzağındaki renk olan oranj-kahve-kiremit-bordo-mor-fuşya tonlarını seçerek gözlerinizi ışıldayan mavi birer mücevhere çevirebilirsiniz.

İki zıt ton kullanarak yapacağınız göz makyajında farlar kendi aralarında ve göz rengiyle de kontrast oluşturursa bir mozaik tablo gibi mavi gözler ortaya çıkacaktır.

Mesela oranj ve mavi!

Çok fazla far sürmeniz gerekmiyor. İncecik oranj farı hareketli göz kapağının üzerine uygulayın.

Kirpik köklerine "yanık kahve" kalem veya eyeliner uygulayın... Maskaranızı sürün.

İşte size cam gibi mavi bakışlar!

Mavi gözlerde bu zıtlıkları yaratacak far kombinlerini siz hayal gücünüzü kullanarak oluşturabilirsiniz.

Fuşya far - Siyah kalem

Kiremit far - Bordo kalem

Menekşe far - Siyah kalem

Lale rengi far - Kahve kalem

 

2) Gözün huzur veren mavisini sakin bir göl yüzeyi gibi flu romantik bir bakışa çevirmek. Bu da makyajın genelinde çocuksu bir havanın hakimiyetini sağlar. Renklerin uyumu vardır, kontrastı yoktur... Profesyonel renk çarkında maviyle zıtlaşmayacak renklerden farlar seçerek ve dumanlı göz makyajı tekniği uygulayarak kullanırsınız. Griler, sütlü kahve, bej, pastel pembe, küf yeşilleri, gri eflatunlar, vizon ve mantar renkleri...

"Klasik soluk renkler" listesinde mavi gözler için siyahtan griye giden bir yelpaze var. Kahve ve mor da bu farlarla karıştırarak kullanabileceğiniz diğer iki alternatif renk.

Özellikle gece makyajlarında sedefli gri-maviler ve kalın eyeliner'ler mavi gözlerin en tercih edilen sofistike makyaj tarzıdır.

Siyahlar elbette olmalı ama lacivert ve kahverengi maskaralar mavi gözlerin "göz beyazını" aydınlatıp farklı bir yansıma yaptığından çok iyi bir seçim olacaktır.

Renkli gözlerde kaş yapısı genelde zayıftır. Kaş şeklinin saçların tonunda bir kalemle belirlenmesi makyajı çerçeveler. Daha net bir bakış yapar.

 

Ayşenur Yazıcı