LİLASIRLAR

MİNERAL MAKYAJ NEDİR?

Mineral makyaj kadınlara sunulmuş muhteşem bir hediye. Hem makyaj yapıp, hem çok belli olmasın diyenler, hem sağlığıma zararlı içerik istemem diyenler, hem kolay temizlensin, hem gün boyu rötuş yaptığımda tabaka olmasın diyenler çok mutlu.

Doğal güneş filtresi içeren mineral pudralar pürüzleri kolayca kapatmanın da en iyi yolu. Tek yapmanız gereken yüzlerce ten rengi toz arasından size en uygunu seçebilmek. Bunun için, ürünün kapağına dökülüp fırçaya yüze uygulanan tozu "gün ışığında" deneyin lütfen. Mağazaların sarı tavan aydınlatmaları altında seçeceğiniz renk, muhtemelen dışarı çıktığınızda çok pembemsi gelebilir... En akıllıcası ten renginizin bir ton açığı ve bir ton koyusundan 2 ayrı mineral pudra alıp, yazın ten renginiz değiştikçe ikisinin karışımını ayarlayacağınız bir mineral fondöten yaratmak. Zaten örtücülüğünün derecesini, rengini siz ayarlıyorsunuz.

Mineral toz fondöteni iki şekilde kullanabilirsiniz. Pürüzleri kapatmak ve mat bir ten yapmaksa amacınız, geniş, az tüylü küt bir fırçayla uygulayın. Toz pudra fırçanız gibi... Gerçek bir fondöten kapatıcılığı istiyorsanız kabuki denilen küt,bol ve sık tüylü, top gibi olan fırçayı kullanın. Daha sık tüyü olduğundan cilde daha çok ürün bırakacaktır.

 

Hangi fırça?

Mineral makyajı uygulamak için size 2 fırça çeşidi yetecektir. Biri geniş, sık tüylü kabuki dediğimiz tombiş ama sapı kapı kolu gibi olan fırça. Diğeri kapatıcı olarak kullanacağınız mineral pudrayı daha net bölgelere uygulamak için olan ince, seyrek, sulu boya fırçamız gibi uzunca uçlu ve tüylü olan fırça. Küt ama yuvarlak uçlu bol tüylü, minik fırçalar mineral farları far uygulamak için kullanılır.

 

Nasıl uygulanır?

Temizlenmiş ve nemlendirici sürülmüş cilde önce küçük tüylü fırçayı kullanarak göz altlarına kapatıcınızı, hep silme hareketi yaparak içeriden dışarıya, ürünü uyguluyorsunuz.Yeteri kadar kapandığına karar verene kadar hareketi tekrarlıyorsunuz. Mineral toz kapatıcı, kalınlık yapmadığı gibi, göz altı çizgilerine likit kapatıcılar gibi dolup çizgileri belirlemiyor. Kapatmak istediğiniz sivice izleri, lekeler varsa bu toz mineral kapatıcıyla üzerlerinde minik daireler çizerek kamufle ediyorsunuz. Kullanacağınız kadar tozu hep kapağa döküyor, fırçanın tüyleri arasına tüm toz karışana kadar daireler çizerek tozu tüylerin arasına hapsediyor, sonra kapatmak istediğiniz leke üzerinde daireler çizerek tozu cilde ince bir tül gibi bırakıyorsunuz. Kapatıcının işi bittikten sonra fondöten olarak seçtiğiniz mineral tozu kapağa döküp, kabuki fırçayı kapak içinde iyice çeviriyorsunuz. Tüm toz pudra kıllar arasına girdikten sonra fırçayı bir iki kez kapağın kenarına vurup, fazla toz varsa dökülmesini sağlıyor ve çeneden başlayarak tüm yüze yuvarlaklar çizerek gezdiriyorsunuz. Daha yoğun bir kapatıcılık için işlemi 2. kez yapmak gerekiyor. Mineral pudraların böyle şahane bir imkanı var. Siz kapatıcılığını ölçekleyebiliyorsunuz. Ayar elinizde.

 

Özetle Mineral Makyaj

 • İçeriğinde titanyum dioksit, çinko oksit, mika, magnezyum ve stearik asit gibi zararsız maddeler bulunur.
   
 • Paraben, parfüm, talk, alkol, boya, mineral yağ ve koruyucular yani kimyasal maddeler içermez.
   
 • Doğaldır.
   
 • Gözenekleri tıkamaz. Gözenekleri tıkayan zararlı maddelerden arındırılmıştır.
   
 • Kalıcılığı yüksektir.
   
 • Kapatıcılığı iyidir. İnce çizgilerin ve kusurların görünümü azaltır.
   
 • Cildi pürüzsüz gösterir ve ciltte yokmuş hissi verir.
   
 • Alerjik ciltlere uygundur, alerji yapmaz.
   
 • Güneşten koruyan ürünleri bulunur.
   
 • İçerikleri tepkimeye girmediği için bozulmaz, son kullanma tarihleri yoktur.
   
 • Gözenekleri tıkamadığı için yağlı ve problemli ciltler de rahatça kullanılabilir. Tüm cilt tiplerine uyum sağlar.
   

Not: Mineral makyaj ürünü seçerken %100 organik sertifikalı olanlarını tercih edin.

 

Ayşenur Yazıcı