LİLASIRLAR

MUTFAKTAN KOZMETİK ÇIKAR MI?

Salatalık kabuklarını yüzünüzde tutmak, ballı badem yağı sürmek, sütün kaymağını maske yapmak annelerimizden gördüklerimiz… Elbette doğanın meyve ve sebzelere verdiği faydalı içeriklerin yüzeyde belli bir süre tutulmasıyla cilt yüzeysel olarak nemlenecek, daha yumuşak bir dokunuş kazanacak. Ancak bunların hepsi geçici bir süre içindir.

Kaldı ki, bazen yüzeye fazla asit gelen yahut fazla yağlı gelen bazı malzemeler gözeneklerin yağlanmasına veya derinin koruyucu tabakasının zayıflamasına sebep olabilir.

Evde hazırlanan kozmetiklere karşı değilim ama gerçekçi olmak gerekir. Evde yapılan her türlü taze maskenin kozmetik etkisi 2-3 saatle sınırlıdır. Kullanmayın demiyorum. Ama büyük umutlar bağlamamalı. Evde yapılanların “etkisi” ve “içerik yoğunluğu” kozmetik sanayinin senelerce uğraşıp formüllendirdiği kozmetikler gibi olmaz.

Örneğin: Elmada flavonoidler, C, E vitaminleri var. Kılcal damar sorunu, yenilenme sorunu olan ciltler için iyi bir yatıştırıcı ve antioksidan etkili meyve… Taze bir elma yaklaşık 200 mg polifenol içerir. Damar sağlığı üzerinde Fransa’da bir çalışma yapılıyor. 12 hafta boyunca günde 600 mg’lık polifenol içeren elma özü içeren kapsülleri tüketen kişilerin damar içi kan akışkanlığı düzenleniyor ve yağ oranı düşüyor.

Kıssadan hisse: Elmayı sürmeyin, günde 3 tane elma yiyin.

Elmayı yemek yerine, maske yapmak için rendelerseniz, içeriğindeki etken maddelerin sadece %3’e yakını cilt üzerine taşımış oluyorsunuz. O zaman elmadan maske yapmak verimli bir iş değil. Bunun yerine 5 kg elmadan elde edilmiş faydalı özleri konsantre olarak barındıran maskeden kullanmak çok daha pratik olacaktır.

(Veya her gün elmayı püre yapıp, taze taze hiç bekletmeden yüzünüze süreceksiniz ve en az 3-4 saat maskeyi yüzünüzde taşıyacaksınız.)

Birçok bitki, meyve ve sebzenin faydalı içeriklerini, cildin sorununa göre konsantre olarak içeriğe koyan, aynı zamanda zararlı olabilecek taraflarını da içerikten ayıklayan kozmetik sanayi sizin için kurulmuştur. Sadece soruna özel içerikleri tüpe koymakla kalmaz, ek içeriklerle zenginleştirir ve derinin uzun süre etkilerinden faydalanabilmesi için formülü oluşturur. Hem de ürünün en kalitelisini toplayarak işleme alır. Evde zamanı ve umutlarınızı harcamamanız için…

 

Ayşenur Yazıcı

 

Kaynakça:

Recherche et rédaction: PasseportSanté.net