LİLASIRLAR

Neden Tonik Kullanmalıyım?

 

Günlük cilt bakım rutininin temizlikten sonra gelen biricik 2. adımı: Toniklemek

Yüzümüzü cildimize uygun bir temizleyici ile temizledik, duruladık. Sonra ne yapmamız lazım? Tonikleri çıkarın dolaptan başlıyoruz!

 
İçimizi rahatlatacak bir soru ile başlayalım: Nedir bu tonik?

Tonik; uygulaması oldukça pratik olan, cilde pek çok bakımdan yardımcı sıvı bir kozmetik ürünüdür. Tonik ile temizlemenin ilişkisini Zeki-Metin, televizyon- kumanda, Tom ve Jerry gibi en iyi ikilileri örnek göstererek anlatmamız çok daha açıklayıcı olur. Tonik, temizleme adımının bir parçasıdır. Bu ikili de ayrılmaz bir ikili olmalıdır. Temizlendikten sonra toniklenmeyen cildin bir tarafı hep eksik kalır. :(

 
"Cildimi temizliyorum ben, yeterli değil mi?" Bunu mu demek istediniz:  Neden tonik kullanmalıyım?

Bakmayın kısacık kelime olduğuna, öyle bir çırpıda söylendiğine; rutinin en yeteneklilerinden, sessiz-sedasız ön hazırlık yapanlarından...

Yüzünüzü temizledikten sonra bile cildinizde kir ya da yağ,makyaj, sabun artığı kalabileceğini hiç düşündünüz mü? Maalesef cilt temizleyici ürününüz süt de olsa köpük de olsa ya da başka bir yapıda da olsa, cildimizde her köşe bucağı kusursuz temizleyemiyor. Hatta daha kötüsü, en pahalısı olsa da temizleyemiyor. Bu yüzden diyoruz ki; tonik, temizlemenin ayrılmaz bir parçasıdır!

Tonik; temizleyiciden kalan kalıntı varsa –ki genelde bu kalıntılar gözeneklerde birikir- derinlere ulaşıp onları arındırır. Gözenekleri temizlenen cilt sıkılaşmaya müsaittir dolayısıyla cildinizin çevresel kirlilikten daha az etkilenmesini sağlar.

Cildin en çok ihtiyacı olan “yağ-nem” dengesini korumada mükemmel bir aracıdır. Yağ-nem dengesi korunmayan ciltler, parlama ya da sivilce gibi sorunlar yaşayabilir.

Cildinize değen musluk suyunda bulunan klor ve diğer kimyasallar, cildin ph’ını ve yağ-nem dengesini bozmada etkilidir. Tonik, suda bulunan klor ve diğer kimyasalların negatif etkisini yok eder.  

Tüm negatif etkilerden arınan cilt sağlıklı, ışıl ışıl ve pürüzsüz görünür sonraki adımlara hazır hale gelir. Böylece serum ve nemlendiriciniz daha kolay emilir, etkilerini de daha çabuk hissedersiniz. :)

Uzun uzadıya anlattığımız toniğin yukarıdaki tüm olumlu sonuçlarını görebilmeniz için yapmanız gereken tek şey: Bir parça pamuğa size uygun toniği döküp yüzünüzü silin.

Size uygun tonik ile henüz tanışmadıysanız, hemen tanışmak için cilt tipinize tıklayın:

 

Hassas                   Normal                Karma                Kuru                  Yağlı

 

 

 

LilaKutu