LİLASIRLAR

NEMLENDİRİCİ NASIL SEÇİLİR?

Cilt bakımının temel elemanı olan “nemlendirici” her kadının 12 yaşından itibaren kullanması gereken bir cilt örtüsüdür. Hormonların faaliyete geçtiği yaştan başlayarak cildin tipine uygun bir nemlendirici ile derinin su kaybı engellenir.

Su cildin yaşamsal faaliyetlerini doğru sürdürebilmesi için gereklidir. Suyu (nemi) tam cilt kırışmaz, kızarmaz, direnci tamdır.

Cildin doğal yapısında kendini diri tutacak su kapasitesi vardır. Ancak stres gibi iç etkenler ve dış etkenlerle sürekli temas halinde iken ısıdan, soğuktan, klimadan, rüzgâr ve güneşten etkilenir. Su kaybeder, kızarır, pürüzlenir, lekelenir, bağışıklık sistemi zorlanmaya başlar…

İşte bu nedenle her gün cildi temizledikten sonra cildinizin yapısına uygun bir krem ile nem kaybını minimumda tutmaya çalışırız.

 

Nemlendiricinin iki amacı vardır.

·         Cildin kendi doğal neminin uçup gitmesini önlemek için küçük yastıkçıklardan oluşan bir örtü ile yüzeyde koruyucu kalkan oluşturmak.

·         Cildin üst tabakasına “nem takviyesi içeren bir örtü” sermek

Yani nemlendirici sağlıklı bir cilt için düzenli kullanılması gerekli bir kozmetiktir. Lüks tüketim malzemesi değildir. Yaşınıza, cildin tipinize, bütçenize ve hassasiyetinize uygun bir nemlendirici mutlaka vardır. Kimi nemlendiriciler kırışıklar için takviye içerir, kimileri yağ salgısını dengede tutacak maddelerle hafifletilmiştir. Kimileri yaşlanma karşıtı vitaminler, kimileri ozonlu yağ içerir. Yaş arttıkça takviyeleri daha güçlü içerikten seçiniz.

 

Nemlendirici seçerken ve uygularken nelere dikkat edeceksiniz?

·         Temizlenmemiş ciltte ürünler %100 emilmediğinden nemlendirici öncesi cildi temizleyin.

·         Kullanım kılavuzunda sabah ve akşam kullanılması yazıyor ise uyunuz.

·         Lekeli cildiniz varsa gündüz kullanımlı SPF içeren bir nemlendirici seçiniz.

·         Yağlı cilt nemlendiricileri su bazlı, akışkan ve incedir. Yağ fazlalığı dikkate alınarak formüllenirler. Nemlendirici kullanmak yağlı cildi yağlandırmaz. Dengeler.

·         Kuru cildiniz varsa zengin yağ içerikleri olan nemlendiriciler seçin. Saf yağları gece nemlendirici olarak kullanabilirsiniz ancak “gündüzleri” saf yağlar gözenek içinde kir toz birikmesine yardım edeceğinden kullanılmaz.

·         Hassas ve çabuk kızaran ciltlerin kimyasalları sert olmayan, yatıştırıcı, organik ve doğal nemlendiriciler seçmeleri gerekir.

·         Bir fındık kadar miktar tüm yüze yeterlidir. “Çok bol sürüldüğünde çok nemlendirir” diye bir hisse kapılmayınız.

·         Akneli ciltler, bakteri üretimini engelleyici antiseptik, su bazlı nemlendiricileri seçmeleri gerekir.

 

Ayşenur Yazıcı