LİLASIRLAR

Oil Pulling Hakkında Her Şey

Birçok hastalığın ağızdan ortaya çıktığını biliyor musunuz? Ağızda trafik bu kadar fazla iken sadece diş fırçalamak yetiyor mu?

Yediğimiz yemekler, içtiğimiz tüm sıvılar, tükettiğimiz her şey ağzımızdan vücudumuza ilerler. Dış etkenlerle gelen mikropları ağzımızdan alır, iç organlarımıza yayarız. Ağza yerleşen bakteriler de vücutta pek çok organın hastalanmasına neden olabilir. İşte bu yüzden uzmanlar hem yediklerimize dikkat etmemiz gerektiğini, hem de ağız ve diş sağlığına özen göstermemizi tembihliyor sıkı sıkı.

Oil pulling de bu mantıktan ortaya çıkmış bir yöntemdir.

Oil pulling; susam yağı veya hindistan cevizi yağının ağız içinde ve dişlerin arasında 15-20 dakika kadar döndürülmesidir. İlk uygulandığı binlerce yıl önce susam kolay bulunabilir ve üretilebilir olduğundan antibakteriyel ve omega barındıran susam yağıyla bu işlem yapılmış. 

Ağız içerisinde yağı 20 dakika döndürmek ağız ve genel beden sağlığımıza büyük ölçüde faydalı.. Diş eti kanamalarına iyi gelen oil pulling, ayrıca diş beyazlatma, tartarları yok etme, diş eti rengini düzeltme, damak tadını iyileştirme gibi etkilere sahiptir.

Örneğin; baş ağrısından şikayetçiyseniz, baş ağrılarını, sinüzit ve migren etkilerini hafifletmeye de yardımcıdır.

Alerji, uykusuzluk, yüksek kan şekeri, egzama, bronşit gibi rahatsızlıkların yanı sıra kalp, böbrek kaynaklı hastalıklara ve varis, enfeksiyonlar gibi sorunlara da iyi geldiği söylenir.

Organik susam yağı veya hindistan cevizi yağı alın. Her sabah uyandıktan sonra, aç karnına 1 çorba kaşığı yağı ağzınıza alın ve ağzınızın içinde, dişlerinizin arasında döndürmeye başlayın. 20 dakika kadar bu işlemi yaptıktan sonra yağı tükürün ve yarım saat kadar herhangi bir şey yiyip içmeyin.

Dikkat edilmesi gerekenler; aç karnına yapmak, minimum 15 dakika olmasına dikkat etmek, sadece ağız içerisinde döndürmek, yutmamak, bittikten sonra tükürmek, gerekirse ılık su ile ağzı çalkalamak...

LilaKutu