LİLASIRLAR

Organik Ped Nedir?

Bir kadının hayatı boyunca ortalama 17.000 ped veya tampon tükettiğini biliyor muydunuz? 

Fakat, kullanılan ürün içeriklerinin sağlığa yararları ve zararları pek de bilinmiyor. 

Kullanılan pedler kadın sağlığı için neden önemli?

Geleneksel market ped ve tamponlarındaki pamuk, klorla beyazlatılıyor. Bu beyazlatma işlemi sırasında da "dioksin" denilen kanserojen madde ortaya çıkıyor. 

Dioksinin hormon dengesini bozma, bağışıklık & üreme sistemine zarar verme ve kanser gibi pek çok ciddi zararları var. 

Neredeyse popüler her ped reklamında mutlaka duyacağınız yüksek emici özellik ise içeriğinde bulunan "rayon" maddesinden geliyor. Bu madde de kanserojendir ve vajina duvarında kalıntı bırakarak "dioksin" için üreme alanı yaratır. 

Kolayca bulabileceğiniz birçok pedin üretiminde bu kimyasallar dışında plastik maddeler de kullanılıyor. 

İşin sağlığı tehlikeye atabilecek noktası şu ki: Ten ile direkt temas eden kimyasallar; emilerek, hiçbir filtreden geçmeden doğrudan kana karışıyor. Ve her periyodda bu kimyasallara vücut maruz kalıyor. 

Farkındalık ise tam bu noktada başlıyor: Kullanılan ped, tampon gibi hijyenik ürünlere ekstra önem vermek gerekiyor. Çünkü; kaşıntı, tahriş, akıntı gibi günlük sorunların en büyük tetikçisi kimyasallarla dolu pedlerken, uzun süreli kullanımlarda da vücudun iç sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. 

İçinde rayon ve dioksin bulunmayan sadece pamuktan üretilen oksijen ile ağartılmış organik ped ve tamponlar TSS(Toksik Şok Sendromu) riski taşımazken, bu kimyasalları taşıyan diğer tüm kadın hijyen ürünleri maalesef bu riski taşıyor. 

%100 saf pamuktan üretilen organik hijyen ürünler, klor kullanılmadan beyazlatıldığı için sağlığınıza zarar vermediği gibi tahriş, mantar, akıntı ve alerji riskini en aza indiriyor. 

Farkındalık, önce kendi sağlığını düşünmek ve önlem almakla başlıyor sonra da buluştuğun güzelliği gördüğün herkese anlatmakla devam ediyor. 

Haydi, sağlığınız için organik pedlere bir şans verin!

LilaKutu'daki tüm organik ped ve tamponlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

LilaKutu