LİLASIRLAR

SAÇ DÖKÜLMESİNDEN NE ZAMAN KORKMALIYIZ?

Saçımız genel görüntümüzde büyük yer tutan önemli bir görsel zenginliğimizdir. Bu nedenle saçımızın yoğunluğunu ve sağlıklı görünüşünü korumasını hepimiz arzu ediyoruz.

Saçımızı güzelleştirmek için bazen büyük bütçeler harcıyoruz. Bazen de sağlıklı halini yanlış uygulamalarla bozuyoruz bu sefer de düzeltmek için onlarca ürün kullanıyoruz.

“Saç ve saç sağlığı” konulu araştırmaları, bu konuda düzenlenen kongreleri, yurt dışında verilen eğitimleri birebir katılarak yakından takip eden bir “ Trikolog” olarak saçla ilgili internette dolaşan, TV’lerde aktarılan çoğu bilginin aslında büyük oranda yanlış olduğunu söylemek zorundayım.

Saç konusu da artık “futbol” gibi herkesin mutlaka bir fikrinin ve önerisinin olduğu bir konu haline dönüşmüş durumda. Elbette doğru bilgiler sunan uzmanlar bulunmakta ancak özellikle “ ben denedim oldu” tecrübeleri üzerinden genel fayda getiren “bilimsel çözümler”e ulaşılamayacağını belirtmek isterim.

Saç dökülmesi yaşayan tüm kişiler “kesin ve mucize bir ürün“ arayışındalar. Bu uğurda kimisi gösterdiği çabayı “denemediğim şampuan“ kalmadı olarak tanımlamaktadır. Ancak saç dökülmesinin önlenmesinde %80-90 u su olan şampuanların bir çözüm sağlaması maalesef mümkün olmamaktadır. Peki, o zaman nasıl oluyor da “Fatma Hanım’ın saç dökülmesini şu şampuan önlemiş“ diye sorabilirsiniz. İşte bu noktada şunu anlamak gerekiyor Fatma Hanım’ın saç dökülmesi ne sebeple oluşmuş?

İlk bilmemiz gereken saçımızın her gün dökülmesinin normal olduğudur. Saçımız yenilenmektedir. Ancak bazen dökülme sayısı bilimsel olarak normal kabul edilen 80-100 telin üzerine çıkmaktadır.

Burada en kilit soru şudur. Bu artan dökülme geçici midir, yani saçlar toparlayacak mıdır yoksa dökülenler sonrasında kayıp mı yaşanacaktır? Saç kaybı genetik midir?

Saç dökülmesini “geçici” olarak artıran bazı durumlar vardır. Adı üstünde bu sebeplerle oluşan dökülmeler “ geçicidir ”. Saç iyileşecektir.

 

2-3 ay önce yaşanan bir sağlık sorunu, ateşli geçen bir soğuk algınlığı

2-3 ay önce verilen 3-5 kilo, yazın bikiniden göbeğim çıkmasın telaşı

2-3 ay önce kullanılmaya başlanan bir ilaç

2-3 ay önce psikolojik olarak kişiyi zorlayan stresli bir süreç, sınava hazırlık, sevgiliden ayrılma, yakının kaybetme

2-3 ay önce fiziksel olarak zorlayan bir durum, mesaili geçen iş yoğunluğu, uykusuz geçirilen geceler, taşınma, doğum, ameliyat

 

Tüm bu durumlar sonrasında saç dökülmesi görülebilir. Burada bilinmesi gereken saç dökülmesi bugün kullandığımız bir ürüne -şampuan, boya, krem- ve ya bugün yaşadığımız bir duruma bağlı değildir. Yukarda sıralan sebepler saçı yuvasında serbest bırakınca bu saç 3 ay sonunda elimize gelmektedir. Bu sebeple aslında bugün dökülen saçlar bugün dökülmemektedir. 3 ay önceki geçici sebeplere bağlı olarak oluşan ve bugün dökülmeye başlan saçlar doğal yaşam döngüsü gereği ancak 3-4 ay sonra dengelenecektir.

Şimdi gelelim “ Fatma Hanım’ın saçının “o” şampuanla nasıl iyileştiğine? Fatma Hanım, o şampuan, bu yağ, bu tonik diye deneme yaparken 3 ay sonra saç dökülmesi düzeldiğinde o dönem hangi ürünü kullanıyorsa “o ürünü bana iyi geldi” diye düşünür. İşin özü zaten saç dökülmesi “ geçecektir” burada saçın iyileşmesi için gereken zaman tamamlandığında saç kendiliğinden toparlamaktadır. Ancak kişiler saç dökülmesi ile paniklediğinden çeşitli ürünleri denemek isterler. Ürün kullanılması kişiyi “bu konuda bir şey yaptığı“ yönünde rahatlatıyorsa bu durum iyileşmesini hızlandıracaktır.

Elbette tüm saç dökülmeleri “geçici" değildir. Kimi kişi saçındaki dökülmeyi stresten, mevsim değişiminden diye tanımlarken aslında daha ciddi sorunlar yaşadığını da fark etmeyebilir. Saç dökülmeleri günlük olarak 100 telin üzerinde seyrediyorsa, saçta hacimsel bir azalma yaşanıyorsa bu dökülmeler 6 ay üstü süre bu şekilde devam ediyorsa daha detaylı araştırmalar yapmak gerekir.

 

Saç dökülmelerini gruplamak gerekirse;

Özellikle erkekler de görülen saç dökülmelerinin %90’ı genetik sebeplerle gerçekleşir. Bu tür kayıplar kalıcıdır, ancak düzenli ve uzun vadeli ürün kullanımı ile geciktirilebilir.

Kadınlarda ağırlıklı saç kaybı sebepleri, hormonsal düzensizlikler, demir eksikliğine bağlı kansızlık, regl düzensizlikleri, tiroit bezi fonksiyon bozuklukları, insülin direnci gibi sağlık sorunları olarak sıralanabilir. Tüm bu durumlarda kişilerin doktor yardımı ve ilaç tedavisi ile beraber topikal yardım almaları durumunda saçta iyileşme görmeleri mümkündür.

Ancak ağrılıklı olarak kadınlar ortak şekilde menapoz ve menapoz sonrası dönemde saç dökülmesi ve incelmesinden şikâyetçilerdir. Bu durum yaşlanmaya paralel olarak seyreder. Ancak temel faktör vücutta östrojen hormonunun azalmasıdır. Bu durumda saçı olabilecek en iyi halde tutabilmek için yine ağızdan ve topikal olarak bitkisel destekleyiciler kullanılabilmektedir.

 

Hatırlamamız gerekenler:

  • Saçlarımız her gün dökülür ve yeni saçlarla yer değiştirir.

  • Günlük dökülen saç miktarı arttığında 3-4 ay önceki değişimleri değerlendirmeliyiz.

  • Bu sürede uyku düzenimize ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz.

  • Saçımızı iki günde bir yıkamaya devam etmeliyiz.

  • Destekleyici ürünler kullanmayı seçebiliriz ancak 3-4 ay sabretmeliyiz.

  • 6 aydan uzun süren saç dökülmelerinde uzman yardımı almak için hareket geçmeliyiz.

     

Evrim Bayraktar

Saç Sağlığı Uzmanı, Trikolog, ITS

The Institute of Trichologists, London

www.akademisacterapi.com