LİLASIRLAR

SAÇ DÜĞÜMLENMESİ

Dolaşır! Düğüm olur. Kuru saçı tarakla zorlarız, düğümle beraber bir tutam saç koparırız! Her seferinde daha da yolunan saçlar mat ve çatal çatal olur… “Doğuştan kıvırcık” ve “boyasız” saçlarınız varsa düğüm çözücü spreylerle kolayca sorunu halledersiniz. Ancak saçlar kıvırcık olmamasına rağmen düğümleniyorsa basit nedenleri var:

·  Dekolore, röfle, yakıcı saç boyası işlemleri sırasında kurutulduğu ve yakıldığı için elastikiyetini ve nemini kaybettiğinden.

·  Sert kazıyıcı içerikli -bol köpüklü- şampuanlarla “sık” yıkanıp kuruduğu için.

·  Havuzun klorlu suyu, denizin tuzlu suyu durulanmadan güneşlendiğiniz için.

·  Boyalı saçınız olmasına rağmen haftalık ve günlük bakım yapmadığınız için

·  Çok sık maşa, düzleştirici, fön gibi saç telini ısıyla hırpalayan uygulamalar yapıldığı için

 

Saçları boyadıktan sonra kendi kaderine bırakamayız. Pulcukları hırpalanan, nem kaybeden boyalı saçları nemlendirmeli, beslemeli ve kuru bölümlerini saç serumuyla ısıya karşı korumalıyız.

 

Nasıl açacaksınız?

·  Tarak her zaman “iri dişli” ya da düğüm çözücü olarak üretilmiş taraklardan olmalı. Saçı tarakla çekiştirmeyin. Eğer saçlarınız her duştan sonra düğümleniyorsa ideal olanı “durulanmayan saç kremleri” kullanmanızdır. Şampuandan sonra nemi havluyla alınmış saça bunlardan kullanın. Göreceksiniz, saç tarağı kayarak telleri dolanmadan yumuşacık tarayacaktır. (Saç Nasıl Kremlenir? yazımıza tıklayınız)

·  Eğer saçlarınız çok ince telli, hem cılız hem de yapağı gibi olmuş, aşırı yıpranmışsa normal saç kreminizi tellere (saçlı deriye değil) uygulayıp bir iki dakika bekleyin. Durulayın. Saçın nemini havlıyla aldıktan sonra “saç düğümü çözücü” sprey uygulayın.

Şimdi, saçı taramaya uçlardan başlayın, kademe kademe yukarıdan aşağıya doğru tarayın.

Tarağı, saçın en yukarısına takar ve çekerseniz düğümü sürükler ve daha beter sıkıştırırsınız!  Önce alttaki saçları, sonra dıştaki saçları tarayın.

 

Düğümlenmesin diye

·  Önce, saçın nem kaybına sebep olan sert açıcı boyalardan sakının.

·  Yumuşak içerikli ve kuru/nemsiz saçlar için olan yumuşak içerikli şampuanlardan seçin.

·  Haftada 2 kez saç kremi yerine nem yükleyen saç maskesi uygulayın. Maske uyguladığınız günler saç kremi değil düğüm çözücü sprey kullanın. Onarıcı ve saç telinin nem yüklenmesini sağlayan içerikleri tercih edin.

·  Saç uçlarına onarıcı saç serumları kullanmak saçı güçlendireceğinden, zamanla düğümlenmeyi de kısmen engelleyecektir.

 

Ayşenur Yazıcı