LİLASIRLAR

SAÇ JÖLESİ KULLANIRKEN

Jöleler, hızlı ve pratik şekillendiricilerdir. Çalışan hanımların, öğrencilerin, acil yetişilecek davetlerin kısacık olan “hazırlanma saatlerinde” iyi bir can kurtarıcıdır. Katlı kesilmiş, dalgalı saçlarda ve perçemlerde kuaförden çıkmış gibi anında şekillendirme sağlar. Saça hemen şekil vermek ve gün içinde rötuş gerektirmeyen saç ürünleridir. Kullanırken dikkat edilmesi gerek bazı noktalara dikkat ederseniz ne “saçlı deri” ne de “saç telleri” bu şipşak şekillendiriciden zarar görmez.

·         Jöle, saç kremleri gibi saçın köklerine değil saç teli boyunca ve saç uçlarına uygulanan bir kozmetiktir. Saçlı deriye uyguladığınızda hava almasını engelleyeceğinizden zamanla saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Unutmayın.

·         Jöle masaj yaparak uygulanmaz. Parmak uçlarınızla tüm kafaya uygulamak yanlıştır.

·         Jöleyi saç tipinize göre seçin. İnce saçlara sert jöleler uygun değildir. Yumuşak tutuşlu jölelerden seçmelisiniz. Kalın telli saçlar da hafif tutuşlu jölelerle şeklini tüm gün koruyamaz. Daha tutuşu yüksek içeriklerden ve ıslak jöle seçmeleri uygundur.

·         Jöle kullandıysanız akşam mutlaka saçı jöleden arındırın. Tek şampuanla yıkayın.

·         Jöle uygulandıktan sonra şekli sabitlemek için sıcak fön kullanmayın!

·         Saçlarınız kısa ise, saçlı deriye jöleyi getirmeden saça uygulayabilmek için avucunuza jöleyi alın, parmak uçlarınızı jöleye daldırarak saç tellerine küçük çimdikler yaparak uygulayın.

·         Islak saça uygulandığında, şekil alırken saçın kendi nemini de alacağından kuru saçlara uygulanması tercih edilir.

·         Kirli saçlara jöle uygulamak mat ve yapışmış teller oluşturacağından temiz saça uygulayınız.

·         Kullanacağınız miktarı abartmayın. Çene hizasında saçlar için bir tatlı kaşığı jöle yeterlidir. Avuçta ısıtıldıktan sonra saç telleri boyunca avuçlama hareketiyle yayınız. Daha uzun saçlar için miktarı iki katına kadar kullanabilirsiniz.

·         Sprey jölelerden kullanırken saça 15-20 cm uzaklıktan fısfıslayınız.

 

Ayşenur Yazıcı