LİLASIRLAR

SAÇLARI SÖNDÜREN HATALAR

Gür, dolgun, parlak ve kırıksız saçlar herkesin hayali. Lakin saçın yapısını bozan ve parlaklığını yitirip cılızlaşmasının sorumlusu da kendi yaptığımız bilinçsiz işlem ve seçimlerdir.  Yıllar ilerledikçe azalan yağ salgısı saçların gitgide daha kuru, cansız ve ince çıkmasına sebep oluyor. Buna ek olarak yakıcı boyalar, sık fön ve maşa ve kafa derisini kazıyan bol kimyasallı şampuanlar seçerek incelmeyi hızlandırırsınız. 

Hacimli, sağlıklı saçların yeniden oluşması için yapmanız ve yapmamanız gerekenlere göz atmanız için işte satırbaşları:

·         İçerisinde  amonyak olan yakıcı boyalar saçın büyümekte olduğu folikülü de yakar. Daha ince ve cılız saçların temelini atar. Saçınızı boyamak adına sağlığıyla oynamamak için organik içerikli ve yakıcı açıcıları olmayan saç boyaları seçin.

·  Keratin içerikli serum ve sprey/şampuan destekleri saç teline yapılanması için destek olacaktır.

·  Düzleştirici, fön, maşa gibi ısı işlemlerinden önce, mutlaka nem kaybına karşı saç telini ısıdan koruyucu spreyler kullanın.

·  Saça şekil vermek için yoğun kıvamlı, ağır ve sert köpük ve jeller seçmeyin. Yumuşak ve yarı tutucu saç şekillendiriciler saçın formunu koruyarak hareket etmesine izin verir. Kaskatı formu olmadığından yüzünüzü yorgun göstermez.

·  İçerisinde sülfat türevleri olan şampuanlardan kaçının. Doğal köpürtücüler içeren nem veren şampuanlarla saçı temizleyin. "Bütün Sülfatlar Kötü mü?" başlıklı yazıdan sülfatlara göz atabilirsiniz.

·  Saç telini onaran serumları bir pompa miktarı avucunuza alıp ovuşturun ve saç uçlarından başlayın, sonra saç teli boyunca başınızı öne eğerek tüm baş çevresinde ayrı ayrı perçemler alarak uygulayın. Saç serumlarının yanlış uygulanması sonucu saçlar daha basık, yorgun ve yağlı görünebilir. Banyo çıkışı nemi havluyla aldıktan sonra ıslak saçlara uygulanması , sonra kurutulması daha hacimli duran saçlar yapar.

 

Ayşenur Yazıcı