LİLASIRLAR

SEDEF HASTALIĞI VE CİLT BAKIMI

Sedefi geçirecek ilaç henüz bulunmadı. Kronik bir sorun bu... Kronik birçok hastalıkta olduğu gibi sedef de belirli aralıklarla tekrarlar. Bazen alevlenme dönemine girer, bazen yatışır. Bu tekrarlamaların ne kadar sık olacağı kişiye göre değişiyor. Bazen yıllarca hiç nüks etmemesi de mümkün.

Sedef hastalığı da kozmetikte, çatlaklar konusu gibi karşımızda çıkıyor. Yatıştırabiliriz, pullanma ve kabuklanmanın minimumda tutulmasını sağlayabiliriz ama kozmetiklerle sedef iyileştirilmez.

Doktor kontrolünde verilen, ilaç sınıfına giren merhemler, kozmetik içeriklerinden her zaman daha güçlüdür. Yani kozmetiği sedefli alanı temizleme, yumuşatma ve yatıştırma için kullanabilirsiniz. Ama tedavi amaçlı değildir. Tedavide "ecza" devreye girer.

 

Argan yağı ve aloe vera

Sedefli bölgelerin yumuşak kalması ve kabuklanmanın en azda tutulması için bu iki bitkisel içerikten yararlanabilirsiniz. Ürünün saf olmasına ve organik sertifkalı olmasına özen gösterin.

Lokal uygulamalarda "argan" veya "aloe vera" içeren kozmetik değil, saf argan ve saf aloe veradan bahsediyorum.

Argan yağı, plakları yumuşatıp sedefe iyi geldiği için hem yüzünüzdeki hem "saç derisindeki" (kıllı) yerlere banyo sonrası kullanmanız ve sabah akşam uygulamanız iyi gelecektir. Argan yağı tokoferol (E vitamini), fenoller, karotenler, squalene, ve yağ asitleri içerir (% 80'i doymamış yağ asididir).

Saf aloe vera da oldukça rahatlatıcıdır. Bölgeyi sakinleştirir ve acı veren plakların, kat yerlerinin yumuşak kalmasına yardım eder.

Yüzünüzü arganlı veya aloe veralı organik jellerle yıkayıp durulayıp, tonikledikten sonra argan yağından 1-2 damla egzamalı yerlere veya tüm yüze uygulayın. Ardından nemlendiricinizi sürün.

Aynı şekilde saç diplerindeki sedefli yerlere sabah ve akşam aloe vera suyunu sürüp (tırnaklarınızla kafa derisini kazımadan) parmak uçlarıyla masaj yapın. Üzerine argan yağından birkaç damla sürüp yedirin. Kabuklar yumuşayacaktır. Görüntü daha düzgün ve sizi rahatsız etmeyecek duruma gelir.

Sedefte elbette kalıtımsal faktörler çok önemli ama yaşam şekliniz, beslenmeniz, stres durumunuz, kullanılan ilaçlar gibi (bazı ağrı kesiciler, hormon ilaçları gibi) faktörlerin de etkin olduğunu bildiriyorlar. Ama stres en baş faktör olarak gösteriliyor.

Adnan Menderes Üniversitesi'nde sedef hastalarına yardımcı olmak, moral vermek için Hasta Okulu açılmış. (Telefon: 0256 218 20 00)

En iyi sonuç alınan tedavinin Puva (ışın) tedavisi olduğu belirtiliyor. Ancak yan etkileri de var... Ortalama 25 seanslık 2-3 ay süren bir tedavi söz konusu.

Ben, ruhun-beden üzerindeki hükümdar haline en derinden inanan biri olarak stresle baş etmeyi öğrenmenin en büyük tedaviyi gerçekleştireceğini düşünüyorum.

"Stresle nasıl baş edilir" derseniz, yüzlerce uzman tavsiyesine göz atabilirsiniz.

EFT tekniklerinden tutun da yogaya, olumlu düşünce teknikleri kurslarından tutun da gerekirse sizi üzenleri bırakmaya kadar birçok cesur yol var. Biri sizin içindir.

 

Ayşenur Yazıcı