LİLASIRLAR

Sivilce

Sivilce; cinsiyet ayrımı yapmaksızın hem erkekte hem de kadında, özellikle 12 ile 18 yaş aralığında sıklıkla ortaya çıkan ama çeşitli nedenlere bağlı olarak ileri yaşlarda da devam edebilen bir cilt sorunudur. Bu sorun, derinin yağ oranının yüksek olduğu bölgelerde daha sık görülür. Çoğunlukla kırmızı bir sivilce, siyah nokta ve bazen de kist şeklinde kendini gösterir.

 

Sivilce Nedir? Sivilce Nasıl Oluşur?

Ciltte yağ bezlerinin önemli bir bölümü kıl köklerinin içinde bulunur. Bu bezler de cilde kanallar vasıtasıyla açılır. Bu kanalların herhangi bir nedene bağlı olarak tıkanması ölü hücrelerin atılmasını engelleyerek sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Deriden ölü hücrelerin atılamaması aynı zamanda bakteri oluşumuna da neden olur. Bakterilerin artması sivilcelerin artması sonucunu doğurur.

İlk olarak ergenlikte tanışılan sivilceler ileri yaşlarda da, cilde uygun olmayan cildin nefes almasını önleyen kozmetik ürünler, vücuttaki hormonal sorunlar, stres, endişe gibi faktörlere bağlı olarak devam edebilmektedir.

Sivilce Haritası: Nerede Çıkan Sivilce Hangi Sağlık Sorununun Habercisi Olabilir?

Sivilceler yüzde oluşabileceği gibi, boyun, omuz, karın, sırt bölgesinde, kollarda, göğüste ve kalçalarda da ortaya çıkabilir.

Yüz Bölgesi: Yüzde çıkan sivilcelerin, çıktığı yere göre değişik anlamları olabilir. Araştırmalara göre; alın bölgesindeki sivilceler genellikle aşırı yağlı, işlenmiş gıda tüketiminin azaltılması gerektiğine işaret eder.

Göze yakın bölgelerde oluşan sivilceler, cildin ve vücudunun suya ihtiyaca olduğunun habercisi olabilir.

Burundaki sivilce oluşumu daha çok tansiyon ve kolesterol seviyesi ile ilişkilendirilir. Sigara, alkol ve fazla miktardaki kafein tüketimi de burun üzerinde sivilce oluşumunu tetikler.

Boyundaki sivilcelerin yüksek oranda şeker tüketimi veya hormonlarla ilgisi olabilir.

Sırt Bölgesi: Sırt, sivilce oluşumunun en sık görüldüğü bölgelerdendir. Genellikle alerji, terleme gibi etkenler sivilceye zemin hazırlar. Yüksek kalorili besinler, dar giysiler de sırt bölgesinde sivilceye neden olabilmektedir.

Kalça Bölgesi: Kalça bölgesindeki sivilce sorunları hijyene ve dengesiz beslenmeye işaret edebilir.

Kollar ve Bacaklar: Kolların iç kısımlarındaki akneler dolaşım yetersizliği kaynaklı, üst bacaktaki sivilceler de genellikle tahriş ve alerji kaynaklıdır.

Beslenme ile Sivilce Arasındaki İlişki Nasıldır?

Besinlerin sivilceyle ilişkisi tartışmalı olmakla birlikte; A, E, B6 vitaminlerinin çinko, krom ve selenyumun vücuda alım oranının artırılmasının sivilce tedavisine faydalı olduğu düşünülmektedir. Cips, kurabiye, margarin, kızartma, poğaça gibi doymuş yağ oranı yüksek yiyeceklerin sivilceyi artırdığı bilmeyen kaldı mı? :(

Kötü beslenmenin sivilce oluşumuna doğrudan etki etmediği ancak var olan sivilceleri artırdığı gözlenir. Bu nedenle, özellikle beyaz un ile yapılmış, şekerli, kızartılmış, katkı maddeli gıdalardan uzak durulması ciltteki yağlanmayı ve buna paralel olarak da sivilce ataklarını azaltır.

Sivilce Oluşumunu Önlemek için Nasıl Bir Bakım Yapılmalıdır?

Sivilce oluşumu mevsimlere göre ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bahar ayları hormon seviyesindeki artış, kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak sivilceleri artırabilir. Yaz aylarında, deniz tuzu ve güneş ışınları genellikle sivilceleri kurutucu bir işleve sahip olsa da, ciltte yağ miktarının çoğalması sivilce artışına sebep olabilir.

Gerek ergenlik döneminde görülen gerek yetişkin dönemlerde ortaya çıkan sivilcelerde cilt temizliği önemlidir. Her gün, sabah ve akşam cilt temizlenmeli, haftada 1-2 kez de cilt yapısına uygun maske ve peeling uygulanmalıdır. Cildin yağ, nem ve PH dengesinin korunması için cilt temizleme işleminin ardından, tonik, serum ve nemlendiriciden oluşan bakım rutininin tamamlanması gerekir. Rutini bozmayın! Düzenli bakım şart!

Temizlik esnasında sivilceleri sıkmak ise siyah noktada olduğu gibi kalıcı izlere neden olabilir. Bu neden siyah nokta sıkma işlemi, sadece uzman kişiler tarafından steril ortamlarda yapılmalıdır.

Sivilce oluşumunu önlemek için erkeklerin sık sık tıraş olması ve tıraş sonrasında da kullanılan bakım kremlerinin parfüm içermemesi önemlidir.

 

 

LilaKutu