LİLASIRLAR

SİVİLCE ANSİKLOPEDİSİ

Sivilce neden çıkar?

Cildimizde, gözenek içinde bir yağ kanalı vardır. Yağ salgısı çok artınca kanal tıkanır. Tıkanınca, derimizde bulunan mikroplar yağ kanalı etrafında ürer, yağı parçalar ve iltihaplı sivilce olur.

Yani, sivilce yağlanma sebebiyle oluşuyor. Cilt yağlı olunca çok fazla yıkama, temizleme ihtiyacı duyulur. Bu yanlıştır. Çok yıkamaması gerekir. Yağ sabunla kazındıkça, deri daha fazla üretime geçer. Gözenekler genişler ve deri hassaslaşır. Kısacası: temiz tutulursa sivilce oluşumu önlenmez. Sabah ve akşam temizlenmesi yeterlidir. Sabun deriyi kurutur. Cilt temizleyici sabunsuz jeller, köpükler kullanılır.

 

Sivilceyi sıkarsam ne olur?

Sivilceyi sıkarken iki kenardan eti sıkıştırırız. Kanaldan dışarı çıkan iltihap kadar, kanal boyunca dibe doğru da iltihabı ittirmiş oluruz. Aşağıya itilen iltihap çevre dokuya yayılır. Sıkarken dokuya şiddet uyguladığımız için kılcal damarları da zedeleriz. İz bırakırız.

Dermatologlar iltihabı dokuya yaymadan çekerek temizler. Dezenfekte eder.

 

Sivilce nasıl geçirilir?

Gün içinde fazla yağ salgısını dengeleyecek “Non Komedojenik” ibareli ve yağsız nemlendiriciler sivilce yapmaya müsait ciltler için üretilmiştir. A vitamini türevi olan, cildi soyan yağ kanalının tıkanmasını engellemeye yönelik krem jel ve losyonlarla sivilcelenme önlenebilir. Sivilce söndürücü stikler yeni baş veren sivilcelerle baş eder. Çıkmaya başlayan sivilce üzerine uygulanarak mikropların iltihap oluşturmasını önler.

Temizleme ve peeling işlemleri kanalın tıkanmasını önlemeye yardım eder. Geceleri de salgıları dengeleyecek kremler önerilir. Dermatologlar, sürekli tekrar eden sivilceler için buna sebep olan mikropları yok eden antibiyotikli kremler veya ağızdan hap verir. Dermatolog, antibiyotik dahil diğer ilaç tedavilerine yanıt vermeyen ağır akne (sivilce) türlerinin tedavisinde farklı ilaçlar kullanılır.

 

İz yapmasın diye ne yapmalıyım?

Hafif veya şiddetli demeyin, çıktığı andan itibaren tedavisine başlamak önemli. Oynamamak, sıkmamak, iltihabı çevre dokuya yaymamak çok önemlidir. Günlük bakımı sistemli uyguladığınızda sivilcenin büyümesi ve tekrar etmesi engelleneceğinden, leke kalmayacaktır. Retinoid A vitamini türevi kremler hem sivilceyi hem izini tedavi eder. Derinin yenilenmesi lekeli tabakanın atılması demektir. Haftada bir yapılacak peelingle üstteki ölü tabaka atılır ve gece kremiyle alttan yenilenen derinin sağlıklı gelmesine yardım edilir. Hücreler geceleri yenilendiğinden, izleri gidermek için yenileyici gece kremleri kullanılmalı.

 

Sivilce izleri nasıl geçer?

Yüzeysel izler, hafif kırmızılıklar doğru programlanmış kozmetik kullanımıyla gayet iyi giderilebilir. Aktif sivilce varken sivilce izi tedavisi yapmak doğru olmaz. Önce sivilce oluşmasını önlemek sivilceyi bitirmek, sonra deri yenileyici kremlere geçmek doğrudur. İzleri geçirmeye yönelik kremlerin ortak noktası laktik asit ve meyve asitleri içeriyor olmasıdır. İzlerin derinliği veya kalan lekelerin koyuluğuna göre izlerin kozmetiklerle hafifletilmesi için en az 1,5-2 aylık düzenli bakım gerekir.

Sivilcelerle oynayan kişilerin izleri daha derin olur. Ayni yerde tekrar tekrar çıkan sivilceler de daha derin iz bırakır. Bu sebeple sivilce çıktığı an tedaviye başlanılması önemlidir. Sorun derinleştikçe, hasarı onarmak da o kadar zorlaşır. Antioksidan ve yenileyici kremlerle izlerin olduğu tabaka deriden zamanla atılır ve alttan taze sağlıklı deri gelir.

İzler çok derin ve ciltte derin çukurlar varsa doktor yardımı almak gerekir. Cildin kalınlığına, hassasiyetine ve direncine bakarak izleri gidermek için farklı yollar seçebilir. Zaten sivilce tedavisi için gittiğinizde dermatologun ağızdan alınması için verdiği haplar izleri de tedavi eden içeriktedir. Doktorunuz, izin yapısında ve cildinizin hassasiyetine göre bitkisel soyma, kimyasal peeling, dermabrazyon yöntemlerinden birini seçer. Şiddetli akne sonrası deride kalan çukurlar lazerle “derin soyma yöntemi” uygulanarak düzeltilebilir. Ancak kişi bu işlemden sonra 3 hafta sosyal yaşamdan uzak kalınır. Kışın yapılır. Lazerle bir başka yöntem de “soymadan”, ışık atarak deriyi onarma seçeneği vardır. Çukurun derinliği azalır. Tamamen pürüzsüzleşme değildir ama büyük oranda iyileşme olur.

 

Sivilceyi hangi besinler engeller?

Doğru beslenme doğru salgılar demektir. Tükettiğimiz besinler sindirilirken vücudumuzda toksinler, atıklar oluşur. Beden bunları bağırsaklar, idrar ve terleme yoluyla dışarı atar. Karaciğeriniz de vücudun laboratuarı olarak çalışıp kimyasal dengesini ayarlar.
Bol yeşillik dostunuzdur. Havuç, marul, ıspanak elma tüketebildiğiniz kadar tüketin. Derinin yenilenmesine onarılmasına destek mineral ve vitaminler içerir. Yağlı, baharatlı, sindirimi zor öğünlerden kaçının. Maydanoz ve lavanta dostunuzdur. Sabah kahvaltıdan önce ½ limon suyunu bir bardak dolusu maydanozla blenderde çekin, kahvaltıdan önce için. Kiraz ve üzüm tüketmek kanı temizler, sivilceli ciltlerin yağ salgı dengesizliği sorununa iyi gelir.

 

Ergenlikte sivilcem yoktu, olgun yaşta sivilce çıkardım!

Aniden çıkan sivilcelerin sebebi yağ salgınızın herhangi bir sebeple birden artması, kanalı tıkamasıdır. Menopoz, doğum kontrol hapının bırakılması, hamilelik, depresyon, anestezi almak, denetimsiz ağır diyetler, coğrafya ve iklimin farklı olduğu yere gitmek vs… Vücudunuzda hormonal bir değişim olması da yağ salgısını tetikler. Buna yanlış seçilen kozmetikler de sebep olabilir. Bu “Kozmetik akne” olarak adlandırılır. Allıkların içerisindeki bazı inorganik maddeler de sivilceyi tetikleyebilir. Ergenlik veya ileri yaşlarda olsun sivilce oluşumu aynıdır, aynı bakım uygulanır.

 

Filan kişi sivilceye iyi gelen karışım yapmış!

İnternette okuduğunuz her karışımı yüzünüzde denemeyin. Sivilcelerin yayılmasına ve derin izler kalmasına sebep olabilir. Bilimin ve eczanın bitkilere dayanarak doğduğunu, kozmetiklerin içeriğinin zaten bunun için formüle edildiğini daha güvenli olduğunu bilin.

 

 

Ayşenur Yazıcı