LİLASIRLAR

SİVİLCE İZLERİ NASIL GEÇER?

 

Kozmetikler ve ilaçlar ayrı yönetmelikle belirlenmiş içerik yoğunluğuna göre ayrılırlar.

Sivilce izleriniz “çukurlar” şeklinde ise kozmetiklerle çukurları yok etmek mümkün değildir. Bir dermatologla görüşmeniz gerekiyor. Uygun yöntemle mekanik soyma yapacaktır. (lazer, kimyasal peeling, dermabrazyon, gren peel vb.)

Bu süreçte de verdiği vitaminli kremleri ve güneş korumasını aksatmadan kullanmanız gerek. Yoksa lekelenmeye sebep oluşturursunuz.

Sivilce izleriniz eski sivilcelerden kalma kızarıklıklar yahut minik lekeler şeklindeyse elbette kozmetiklerle giderebilirsiniz. Cilt yenilendikçe, alttan sağlıklı deri geldikçe hafifleyecek ve zamanla yüzeyden atılacaktır. Bu sürecin doğru işlemesi için evde yapabileceğiniz destek 4 aşamalıdır. Her biri diğerini tamamlar ve sadece bir krem sürerek sorun giderilmez. Hem vücut hem yüzdeki sivilce izleri için aynı işlem uygulanır.

 

1- Temizleme

  • Sabah ve akşam cilt tipinize uygun bir temizleyiciyle temizleyip, toniklemek. Çünkü her türlü kozmetik ancak temiz cilt yüzeyinde emilebilir.

  • Makyaj yapsanız da yapmasanız da yenileyici gece kremleri ve nemlendiricileri sürmeden önce mutlaka temizlemeniz gerekiyor.

 

2- Serum desteği

  • Eğer cildiniz hem hassas, hem sivilce izleri sorunu yaşıyorsa, nemlendirici altına “yatıştırıcı” ve “nem yükleyici” bir serumu en az 1,5 ay boyunca kullanmanız gerek. Çünkü yatışmış bir deride yenilenme hızı artacaktır.

 

3- Nemlendirici

  • Cilt tipinize uygun nemlendiriciler kullanın. İçeriğinde derinin yenilenme hızını artıran, Retinol, A vitamini, meyva asitleri (AHA) olan ürünler seçin.

 

Bu tip kuvvetli yenileme/soyma işlemi yapan içeriklere cildiniz ilk zamanlar tepki verebilir, kızarabilir hafif yanma olabilir. Sivilcelenmeyi yeniden başlatmaması için uygulamanızı sisteme koyun:

1. hafta: haftada 2 gün

2. hafta: haftada 3 gün

3. hafta: gün aşırı uygulayın.

 

4- Peeling ve maske

  • Yağlı ve karma ciltler haftada 2 kez, normal ve kuru/hassas ciltler haftada 1 kez peeling uygulayarak ölü tabakayı temizlemeliler. Peeling ardından yenileyici maske uygulaması yapmak cildi rahatlatacak ve yenilenen sağlıklı derinin yüzeye gelmesini teşvik edecektir.

 

Evde yapılacak losyon:

Yaşınız 13- 24 civarıysa, zaten cildiniz birkaç sivilce izini giderecek hızda çalışmaktadır. Sivilce geçmiş, aktif hali bitmiş ve sadece kırmızı bir izi kalmışsa evde hazırlayacağınız bu losyonu “buzdolabında saklamak kaydıyla” sadece bir hafta kullanabilirsiniz.

1 bardak kaynatılmış, soğumuş içme suyu

1 çay kaşığı elma sirkesi

1 çay kaşığı bal

2 çay kaşığı soğan suyu (Soğanı rendeleyip, suyunu kullanabilirsiniz)

Hepsini bir şişeye koyun. Sabah akşam temiz cilde (vücut yahut yüze) pamukla uygulayın. Ardından günlük nemlendiricinizi sürün. Yaptığınız karışım 7 gün sonra kullanılamaz hale gelir. Yenisini yapın. 4 hafta kullanın.

 

Ayşenur Yazıcı