LİLASIRLAR

Siyah Nokta

Çok sık rastlanan bir cilt sorunu olan siyah nokta, kontrol altına alınmadığı zaman hem farklı cilt sorunlarına zemin hazırlayabilir hem de rahatsız edici bir görünüme sebep olabilir.

 
 
Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Oluşur?

 

Siyah nokta, derinin alt katmanında salgılanan fazla yağın, cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur.

Açık komedon olarak da bilinen siyah nokta, cilt yüzeyinde yağ miktarı arttıkça açık gözeneklerin tıkanması sonucunda oluşur ve zamanla belirginleşir, rahatsız eder.

Genellikle burun, çene, alın ve yanak kısımlarında meydana gelen siyah nokta, belli zaman aralıklarında temizlenmezlerse oluştukları kısımda giderek çoğalıp yaygınlık gösterebilirler.

 
 
Siyah Nokta Neden Oluşur?

 

Özellikle ergenlik döneminde cildin alt katmanında yer alan yağ bezlerinin miktarının ve genişliğinin artması sonucu deri üstüne normalden daha fazla yağ salgılanması siyah noktaya neden olur.

Ergenlik döneminde artış gösteren siyah noktanın kontrolü sağlanmazsa, bu dönemde cilt yeteri kadar temizlenmezse siyah nokta yaygınlaşabilir ve kistik sivilcelere dahi sebep olabilir. Ayrıca ergenlik döneminde temizlik alışkanlıklarının dışında yeme-içme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir; çünkü kötü beslenme alışkanlıkları ve stres de siyah noktayı arttırabilir.

Peki ergenlik döneminde oluşmaya başlayan ve gittikçe artan siyah noktaların güneşin zararlı ışınları ile birlikte ciltte yayılış gösterdiğini biliyor musunuz?

Fazla miktarda ve doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmak, güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak için cildin olduğundan daha fazla miktarda melanin üretmesine neden olur ve ne yazık ki siyah nokta oluşumuna yol açar.

Doğal faktörlerin, hormon değişimlerinin, beslenme alışkanlıklarının yanısıra hangi yaşta olursanız olun cildin temizliğine gereken özeni göstermemek ya da cilt ile uyumlu olmayan ürünler tercih etmek de yaşantınız boyunca siyah nokta ve sivilceler başta olmak üzere pek çok cilt sorununa neden olabilir.

 
 
Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

 

Hem görsel olarak hoşumuza gitmeyen hem de çeşitli cilt sorununu da beraberinde getiren siyah noktaları, evde steril olmayan koşullarda sıkarak temizlemeye çalışmak cilt  dokusunda dönüşü olmayan deformasyonlara yol açabilir. Eğer sıkılarak cildin temizlenmesi gerekiyorsa mutlaka uzman kişiler tarafından klinik ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.

Ama üzülmeyin; siyah noktalardan kurtulmak için evde kendi kendinize de uygulayabileceğiniz pek çok pratik ve kolay yöntem bulunmakta. :) Çeşitli maskeler, siyah nokta bantları, tanecikli ya da soyulabilen peelingler evde kolaylıkla kişisel olarak uygulayabileceğiniz ve siyah noktalardan büyük ölçüde kurtulabileceğiniz yöntemler arasında sayılabiliriz. Genellikle duştan sonra ya da duş sırasında daha etkili olabilecek (sıcak sebebiyle gözenekler açılır ve arındırmak daha kolay olur)  peelingleri, maskeleri ve siyah nokta temizleme bantlarını düzenli kullandığınız takdirde siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz.

 
 
Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Önlenir?

 

Uzmanların desteğiyle ve evde uyguladığınız yöntemler yardımıyla tamamen kurtulduğunuz siyah noktaların geri dönmesini elbette istemezsiniz. Bu nedenle siyah noktaların bir daha oluşmaması için cilt bakımınıza biraz daha özen göstermeniz gerekir. Sonuçta cildimiz her şeyimiz! :)

Yüzünüzde makyaj olmasa bile gün içindeki kiri temizlemeden uyumamalısınız. Buna ek olarak; gözenekleri derinlemesine temizleyen ve cilt yapınız ile uyumlu cilt bakım ürünleri kullanarak siyah nokta oluşumunu önleyebilirsiniz. Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak için ise non-komedojenik yani siyah nokta oluşumuna sebep olmayan güneş koruyucuları ile kış ayları da dahil olmak üzere cildinizi korumak siyah noktalarla savaşta destekçiniz olacaktır.

 

 

LilaKutu