LİLASIRLAR

SOĞUKTAN KORUYAN KREMLER

 

Kayak yapanlar, dağcılık yapanlar, soğuklarda açık havada geziyi sevenler, açık havada çalışanlar...

Kışın kuvvetli bir koruyucu kullanmazsanız cildiniz kızarır, sızlar, çatlar, hassasiyeti artar ve hırpalanır.

Yaşınız kaç olursa olsun cilt, ısı farklılıklarından rüzgar ve soğuktan etkilendiğinde, kırışıkların temeli atılır. Kırışıklarınız belli belirsiz mevcutsa, soğuk ve ayaz kırışıkların daha da derinleşmesine sebep olur.

Yaşadığınız coğrafyaya göre kış aylarında daha yoğun ve zengin içerikli koruyucu nemlendirici kullanmalısınız.

Özellikle kar yağdığında güneş ışınları beyaz kar yüzeyinden ışınları yansıtarak ciltte lekelenme de yapabileceğinden; içinde SPF koruyucu faktör olan kremleri tercih etmeniz gerekiyor.

Soğukta meslekleri gereği uzun süre çalışanların, nöbet tutan asker, polis, güvenlik görevlisi, sokakları temizlemekle görevli hizmetlilerin, çiftlik çalışanlarının ayaza karşı kullandıkları eski usül yağ karışımları yerini şimdi kullanımı ve temizlenmesi daha kolay, özel olarak üretilen ürünler aldı.

Soğuk derinin üst tabakasının nemini kurutur. Rüzgarla beraber kurutucu ve hasar veren etkisi iki misli artar. İlk önlem olarak, yüz ve boyunu atkı ile korumanızı öneriyorum. Elleriniz için de aynı önlemler ve koruyucu kremlerin uygulanması gereklidir.

  • Sıcak bir odadan soğuk dış ortama çıkarken cildin yaşadığı ani ısı kaybı, ileride kılcal damarları belirgin hassas bir cilde sahip olmanıza sebep olacaktır.

  • Kayak, piknik, açık hava aktivitesi sırasında eğer 4-5 saatten fazla soğukta kalacaksanız, koruyucu yoğun içerikli kreminizi gün içinde 3 saatte bir yenilerseniz cildin zarar görmesini engellersiniz.

Akşam, cildi bu yoğun kremden temizleyerek gece kreminizi uygulamanız, sağlıklı nem yapısını yeniden kurmasına yardım edecektir.

 

Ayşenur Yazıcı