Warning: Expression #15 of SELECT list is not in GROUP BY clause and contains nonaggregated column 'lilakutu_prod.f.adi' which is not functionally dependent on columns in GROUP BY clause; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by in /home/forge/lilakutu.com/lib/ezSQLnew/mysql/ez_sql_mysql.php on line 256

LİLASIRLAR

SOLGUN VE MAT CİLT

Temel cilt bakımının üç gereği olan temizleme, nemlendirme ve korumayı harfi harfine yerine getirmenize rağmen, sabah aynaya baktığınızda ten renginizi gri-sarı, yüz hatlarınızı yorgun, cildinizi soluk görüyorsanız artı destek zamanı gelmiş demektir.

 

Cilt neden yorgun ve soluk görünür?

Yorgun olmanın artık yaşı yok! Yaşam şartları, sınav stresi, geçirilen gergin günler, yoğun iş yaşamı, tükenmişlik hali, asabiyet, kötü beslenme, bazı ruhsal sıkıntılar tüm vücut kimyasını değiştirir. Stres ve yorgunlukla iç salgılar metabolizmanın işleyişini değiştirir. Safra salgınızdan tutun da sindirim salgılarınıza, uyku düzeninizden kadınlık hormonuna kadar her şey ve bağışıklık sistemimiz de etkilenir.

Nasıl ki sıkıntı dönemlerinde adet düzeni bozulur, yorgunluk sürekli bir hal alınca organların düzeni de bozulur. Safra kesemize göz atamıyoruz (!) Ama deri, bunu en net gözlemlediğimiz yerdir. Dolaşım zayıfladığı için oksijenlenme de azalır. Pembe görüntüsü yerini mat bir yüzeye bırakır. Sinirler gerildikçe safra salgısı değişir ve cilt daha sarı solgun görünür. Öğünleri umursamayıp bir poğaçayla geçiştirdikçe yediğimizin vitamin değeri düştükçe dokunun yenilenme hızı da düşer. Yüz hatları daha sarkık durur.

 

Destek canlandırıcılar ve BB kremler

Eş dost fondötensiz gördüğünde “hasta mısın?” diye soruyorsa artık sabah akşam serum desteğinin zamanı gelmiştir. Bir de iyi uyku uyumanın, gülmenin, dinlenmeye de vakit ayırmanın… Canlandırıcı serumlar soluk ciltlere unuttuğu canlandırıcı peptidleri, besleyici içerikleri, oksijen taşıyan moleküllerini getirir. Suya doyurur, yatıştırır ve şefkat gösterir. BB kremler yüzeyini canlandırır, matlığı pürüzsüzlüğe çevirir.

 

İç serumumuz

Duygu durumunu olumlu değiştirirsek, kimyasal değişimler de olumlu olacaktır. Neler olabilir? Romantik komedi filmleri izlemek, umudun var olduğunu anlatan kitaplara gömülmek, yogayla ruhu dinlendirmek, kızlar arası şen şakrak bir yemeğe çıkmak…

İçten bir kahkaha ile metabolizmada o kadar çok sistem “rahat” pozisyonuna geçer ki aklınız durur. Alarm zilleri çalan organlar normal salgılarına döner. Serotonin, endorfin, dopamin, oksitosin metabolizmanın yüksek oktanlı benzinleridir. Bedene baharı getirir.

Umutlu olmak, kahkaha atmak, âşık olmak “iyi bir serum” kullanmak kadar iyidir!

 

Ayşenur Yazıcı