LİLASIRLAR

SON KULLANMA TARİHİ VE KOZMETİKLER

Gıdaların son kullanma tarihi olduğu gibi, kozmetiklerin de son kullanma tarihleri var. Bunları kutuların üzerinde, her firma işaretler. Bu işaretleri bilirsek, hem raftan ürün seçerken hem de kozmetik çekmecemizden ürün temizlerken bu bilgileri kullanabiliriz. Bir tüpün üzerinde yazan, o ürünün üretildiği güncel tarihi, sakın “son kullanma tarihi” sanmayın.

 

 

VAL son kullanma tarihinin kısaltılmışıdır. Bu şişenin altında gördüğünüz gibi, bu ürünü 2015'in Aralık ayına kadar kullanabilirsiniz. DO5348 ürünün üretildiği kazanın seri numarasıdır. Eğer firmaya ürünle ilgili bir şikayet yapacaksanız, bu numarayı bildirmeniz gerekiyor.

 

 

 

Ürünün üzerinde kapağı açılmış bir krem kavanozu görüyorsunuz. Kavanozun üzerinde de 12M yazıyor. Bu, açıldıktan sonra ürünün 12 ay boyunca özelliklerini kaybetmeyeceğini söyler.

 

 

 

Tüpte olan ürünlerin dibindeki çizgiye, ürün preslenip kapatılırken “üretildiği” tarih damgalanır. Bu son kullanma tarihi değildir, üretildiği tarihtir. Aynı tüpün altında da yine 6M, 12M veya 24M ibaresi görürsünüz. Bu M harfi ve yanında yazan sayı, açıldıktan sonra kaç ay kullanabileceğinizi gösterir (M harfi ayı temsil eder).

 

 

 

 

Örneğin bu kutuda 12 ay içindeki tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.

 

 

 

 

 

Bu ürünün üstünde yazan E3011OX üretildiği kazanın seri numarasıdır. Hemen altında da ürününi 2012'nin Kasım ayına kadar özelliklerini kaybetmeden kaldığını gösteren ibareyi görüyorsunuz.

 

 

 

EXP de son kullanma tarihinin kısaltılmışıdır. Tıpkı VAL gibi... 2014'in Kasım ayına kadar ürünü kullanabileceğinizi gösterir. Hemen üstündeki de yine kazan ve üretim bandının seri numaralarıdır. Sizi değil, üreten firmayı ilgilendiren ibarelerdir. Toplatılması gereken bir ürün olduğunda, firmalar bu seri numarasına göre hareket ederler.