LİLASIRLAR

T BÖLGESİNDE PARLAMA

"Cilt tipiniz nedir" sorusunda çoğu hanım T bölgesinde parlama olduğu için “karma” cevabını verir. Oysa T bölgesi herkeste daha yağlıcadır, burada gözenekler daha fark edilir büyüklüktedir çünkü yüzün en kalın derisi bu “T” şeklindeki hattadadır. Cilt daha kalın olduğu için daha çok yağ ve ter bezi bulunur haliyle daha çok salgısı olması normaldir.

Parlamayı yapan, gün içinde hayati fonksiyonlarını sürdüren cildin, yağ ve ter salgılayarak koruyucu tabakasını diri tutma çabasıdır.

Cilt tipi ne olur ise olsun, hormonal sebeplerden, stresin attığı durumlarda, klima, ısı, güneş gibi dış etkenlerden dolayı gün içinde parlama daha çok göze batabilir. Sürekli kullanılan bazı ilaçlar cilt kuru bile olsa bu bölgede yağlanmanın sebebi olabilir. 

 

Parlamayı minimumda tutmak için:

  • Cilt tipine uygun olmayan ve/veya deterjan dediğimiz kazıyıcı ve yağ bezlerini tahrik eden temizleyicilerle cildi temizlemekten sakının. Yumuşak içerikli (sabun içermeyen) temizleyici ile temizleyip cilt tipine uygun toniklemek şarttır. Cildinize uygun olmayan kozmetikler yağlanmayı ve parlamayı artırır.
  • Yağ dengeleyici nemlendiricinizi kullanmadan “direkt” pudra sürmemeli. Pudra yağı emdiği için cilt yenisini salgılamak için harekete geçecektir. Nemlendiricisiz pudra, parlamaya zemin hazırlar.  
  • Yağ emici kağıt mendiller candır, makyaj üzerinden bile parlamayı alır, 2-3 saat rahat edersiniz.
  • Parlamayı matlaştırmak için kullanılan pudraların burun üzerinde tabaka oluşturmaması için “yağlanmayı önleyici” özellikli mineal pudralar seçilmesi makyajın eskimesini, kalınlaşmasını engeller.
  • Haftalık bakımda gözenek küçültücü maske ve serumlardan T böylesine uygulamak zamanla gözenekleri rahatlatacağından parlamayı da minimuma indirir.
  • Nem ve yağ dengesini gün boyunca dengelemeye yardımcı içerikleri olduğu için sabah sürülen bir BB krem sizi 4-5 saat boyunca parlamadan alıkoyacaktır.
  • Gün içinde rötuş için taş pudra imdada yetişir. Çantadan eksik etmemeli. 
  • Adet zamanı yağ salgısında artış olduğundan hiç parlamayan T bölgesi birden gözünüze yağlı görünebilir. Sadece bu özel haftada kullanmak üzere yağlı cilt maskelerinden T bölgesine uygulamak sizi gün içinde rahatlatacakır.
 
Ayşenur Yazıcı