LİLASIRLAR

TEMİZ İÇERİKLİ MAKYAJ NEDİR?

 

Her gün alerjik ve hassas ciltlerin arttığı bir ortamdayız. Cilt bakımında derinin hassasiyete saygılı içerikler kullandığınız kadar yüzünüze sürdüğünüz her makyaj malzemesinin de içeriğine dikkat etmeniz gerekiyor. Tüm gün yüzünüzde, gözünüzde dudaklarınızda kalan makyaj malzemesinin en az cilt bakım malzemeniz kadar derinin hassasiyetini desteklemesi gerektiğini hatırlatalım. İçeriklerde hangi sertifikanın neyi garanti ettiğini görmek için birkaç hatırlatma:

  • « ECO » (ekolojik) etiketi gördüğünüz makyaj ürünlerinde en az %95 doğal içerik garanti edilmiştir. Ve bunun en az %5’nin tarımsal olduğu onaylanmıştır.

  • « Cosmos » etiketi gördüğünüz ürünlerde en fazla %5 oranında sentetik madde kullanımına izin verilmiştir.

  • « Ecocert » logosu gördüğünüz makyaj ürünlerinde sentez ürünleri kullanımı yasak olduğundan içerikte hiçbir sentetik madde bulunmaz. Negatif madde denilen maddelerin de en fazla %5 kullanımına izin verilmiştir.

  • « BDIH » etiketini gördüğünüz makyaj ürünlerinin içeriğinin “tamamı” bitkisel, mineral ve biyolojik içerikli olduğunu garantilenmiş demektir.

  • « BIO » etiketli ürünlerin içeriğinin en az %95’inin doğal; bunun da %10’unun biyolojik tarımla elde edildiği garantilenmiştir.

Elbette bitkisel boya ve yağlardan yapılan makyaj malzemelerinin kalıcılığı inorganik boyalar ve petrol türevleri içerenler kadar yüksek değildir. Ama gün içinde eğlenceli minik rötuşlar yapabilirsiniz. Sağlıklı bir cilt için bu kadarcık zahmetin sözü bile edilmez.

 

Ayşenur Yazıcı