LİLASIRLAR

TIRAŞ TAHRİŞİ

Tahrişsiz tıraş olur mu? Cevabı çok net: Cildi tıraşa doğru hazırlayarak ve doğru ürün seçerek evet!

Bıçağınızı doğru seçin. Cildiniz hassas ise “çok bıçaklı jletler size göre değil! Titreşimli bıçaklar kılları mümkün olan en dip yerden cildinizi yıpratmadan kesebiliyor. Sakalınız çok kalın olsa bile çoklu jilet seçimi değil, uzun süre yumuşatma yapın.

 • Önce cildi sıcak suyla yıkayıp gözeneğin açılmasını ve kılın zorlanmadan kesilmesini sağlayın. (Duş çıkışı, sakalların kesilmesi için deri yumuşamış olur.)

 • Sakallarınız sert tipteyse buharla yumuşatarak deriyi hazırlayın.

 • Köpük, jel veya fırçalı tıraş sabunu... Ne kullanıyorsanız mutlaka “cilt tipinize” uygun içerikli olanı seçin ve yeterli süre sakalı yumuşatmasına izin verin. Aloe vera, papatya, mentol, yosun özleri, provitaminler, gliserin, soya özü, avokado gibi yardımcı yumuşatıcı ve besleyici içerikler erkek bakım ürünlerine bu amaçla katılmışlardır.

 • Kılları yumuşatmadan jileti sürmeyin.

 • Tek hareketle ve deriyi kazımadan alın.

 • Tıraş bıçaklarınızın hijyenine dikkat edin. Aynı bıçağı en fazla 6–-7 kez kullanın.

 • Sık sık sıcak su altında bıçağın içindeki kıl ve köpüğü temizleyin.

 • En son çene ve boyun bölgesini tıraş edin. Böylece sert kılların olduğu bölgeye daha çok yumuşama şansı vermiş olursunuz.

 • Tıraş bitiminde soğuk suyla cildi durulayın. Gözeneklere kapanma şansı verin.

 • Mutlaka deriyi yumuşatmak için yapılmış özel kozmetiklerden kullanın. (After shave, losyon, balsam, nemlendirici) Böylece kıl dönmesi riskini de bertaraf etmiş olursunuz. Tıraş sonrası erkek bakım ürünlerinde cildinizin tipine, yağ oranına, hassasiyetine göre potasyum, kâfur, alkol gibi içerikler vardır.

 • “Tıraş sonrası” ürünler özel üretilir. Sakın eau de toilette, kolonya, alkol gibi yakıcı ve kurutucu yanlış kozmetikler sürmeyin. Doğru ürün seçiminiz cildinizi besleyecek ve dinlendirecektir.

 • Hassas cildiniz varsa hassasiyet yatıştırıcı (alkolsüz) toniklerden after shave olarak kullanabilirsiniz.

 • Sık tıraş oluyor ve cildi dinlendirmek istiyorsanız bunu gündüz yapın. Akşam tıraş olup yattığınızda, yastığa sürten kıllar cildinizi tahriş edebilir. Biliyorsunuz hücreler de kıllar da gece yenilenirler. 

 
Kaliteli kozmetiklerde ve organik sertifikalı erkek bakım ürünlerinde, sakal sertliğine göre pH derecesi ayarlanmıştır. Cildin tıraş sonrası nem dengesinin ve yağ salgısının hırpalanmaması için bir bakım ürünü seçecekseniz aklınızda bulunsun:
 • Normal sertlikte sakallarda pH 8,3–-8,8 arasında,

 • Sert sakallarda pH 9,2–-9,9, arasında,

 • Hassas ciltlerde pH 7,5–-8,2 olmalıdır.

   

Tıraş bıçağı mı, tıraş makinesi mi?

Çoğu erkek, acele süren yaşam içinde sabahları yolda makine ile kuru kuruya tıraş oluyor. Bu şekilde tıraş olarak, zamanla kıl sağlığını da kıl dönmelerini de, cilt tahrişlerini de kendiniz oluşturursunuz.

Cildin suyla teması her zaman iyidir. Sulu makine kullanabilirsiniz ama her seferinde deride kalan sabun içerikli örtüyü de yine suyla durulamak, mutlaka yeni kıl çıkışında sivilce ve kıl dönmesini oluşturacak kuruluğu bir nemlendirici balsam ile önlemek şartıyla...

Tıraş bıçağınızın hijyenini sakın ihmal etmeyin.

 

Sinekkaydı tıraş sorun çıkarır mı?

Çıkarır. Tek seferde kılı almak, aynı bölgeyi tekrar tekrar kazımamak daha iyidir. Sinekkaydı tıraş kıl dönmelerine, kanamalara, iltihaplanmaya sebep olabilir.

Özel bazı günler için yapılırsa dahi mutlaka uzman bir elde, buharla yüz derisi yumuşatıldıktan sonra, ardından antiseptik bir kozmetik ve yumuşatıcı krem kullanılarak yapılmalıdır. Sinekkaydının ardından sürülen her türlü alkollü kozmetik, kıl köklerini ve deri yüzeyini olumsuz etkiler. Unutmayın, “bir” seferde ve “ters almadan” tıraş size sorunsuz bir cilt verir.

(Sık tıraş sakalı sertleştirir, kılı kalınlaştırır ama “fazlalaştırmaz” günde iki kez tıraş olan hevesli genç erkeklere duyurulur. Bekleyin, nasılsa hormonal yapı tamamlandığında sakalınız sık ve kalın kıllardan oluşacaktır.)

 

Sakalda tıraş sırasında kanama

Sakalı çıktığı yöne doğru almak gerek. Ters alınırsa kılı çıktığı yönün tersine zorlarsınız, kanamalar olur. Her kanama, derinin onarılması için yoğun çalıştığı bir bölge oluşması demektir. Mikroplara açık bir alan oluşturursunuz.

Berberler “kantaşı ”denilen beyaz bir taşla (alüminyum sülfat) kanamayı durduruyorlar. Kuruduktan sonra yüzeyde kalan beyaz izini de suyla temizlemelisiniz. Kantaşı yoksa soğuk suyla bolca durulamanın kanamayı hemen durdurduğunu unutmayın. Alkol, yakıcı etkisiyle kesiklerin daha geç iyileşmesine neden olur. Ozon yağları size en uygun yenileyicidir. Argan ve shea yağlı saf kremler de kurtarıcı olacaktır. 

 

Ayşenur Yazıcı