LİLASIRLAR

Topaklanan Makyaj: Cakey

Makyaj uygulamasına başlarken gündüz ya da gece farketmeksizin pürüzsüz, doğal ve kalıcı bir ten makyajı isteği ile yola çıkıyoruz. Fakat bazen yanlış ya da eksik uygulamalar ile tam olarak istediğimiz gibi pürüzsüz görünmeyip, kalıcı da olmayabiliyor.

Bu yazımızda sıkça yapılan makyaj ve bakım hatalarının sebep olduğu bir makyaj türünü anlatacağız: Cakey Makyaj!

Cakey’nin Türkçe kozmetik terim karşılığı; un kurabiyesi görünümü. Halk arasındaki en yaygın tabiri ise ten makyajının kusması..

Nedir bu Cakey? Makyajın kusması ne demek?

Makyajın temeli; ten makyajıdır. Kullanılan fondötenler, bb kremler, kapatıcılar, aydınlatıcı ya da kontürleme de ten makyajının bir parçasıdır. Ten makyajının asıl amacı; yüzdeki ton farkını eşitleyip, kusurları görünmez yapmaktır. Cakey makyaj; ten makyajı uyguladıktan kısa bir süre sonra kusurları belirgin hale getiren, uygulanan ürünlerin ise yüzün belli bölgelerinde topaklanmasına verilen isimdir.

'Cakey' görüntünün oluşmaması için basit ama etkili birkaç adımı bu yazıda topladık.

Her şeyin başı temizlik bunu biliyoruz. Bu yüzden öncelikle, cildinizi derinlemesine temizleyerek makyaja hazır hale getirmelisiniz. Her makyaj öncesinde mutlaka; cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun bir temizleme ürünü ve tonik ile temizleme adımını tamamlamalısınız.

Cildinizdeki kuru görüntünün sebebi ölü deriler olabilir… Haftada 2 kere yapacağınız peeling uygulaması ile ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki; ölü derilerin üstüne yapılan makyaj pütürlü bir görünüm yaratacaktır.

Cildinizi iyice temizlediyseniz, sıra en önemli adım olan nemlendirmede! Cildinize ve ihtiyacınıza en uygun nemlendiriciyi (yağlı/karma bir cildiniz varsa su bazlı, kuru bir cildiniz varsa yağ bazlı) tercih etmelisiniz. Cilt bakımının temeli cilde uygun ürünler kullanmaktır. Cildinizin yağ-nem ve PH dengesi için oldukça önemli olan bu adım popüler ürünler arasında göz ardı edilse de cilt sorunlarının temel nedeni de cilde ve ihtiyaca uygun ürünler kullanmamaktır.

Nemlendiricinizi yüzünüze masaj yaparak ve yer çekimine karşı yukarı hareketlerle uygulamanız, cildinizi de elastikiyet kaybına ve sarkma sorunlarına karşı koruyacaktır. Nemlendiricinizi makyaj uygulamasına başlamadan 10-15 dakika önce sürmeniz cildinizin ürünü emmesini sağlayacak.

Genellikle kuru cilt tipine sahip olanlar ve cildi yeterince nemli olmayanların sıkça yaşadığı durumlardan biri ‘cakey’… İhtiyacı kadar nemlendirilmemiş veya bakımı yapılmamış cilde uygulanan makyaj da bu görüntüye sebebiyet verir. Nemlendirici emilmeden uygulanan fondöten, bb krem gibi ten makyajı ürünleri ikinci katman olacağı için cildinize oturmayacak ve 'cakey’ görüntüsüne yol açacaktır. Cildinizin nemlendiriciyi emmesini beklerken en sevdiğiniz şarkıyı açıp birkaç dakika dans edebilir veya favori kitabınızdan birkaç sayfa okuyabilirsiniz.

Dansınız bittiyse diğer adım için hazırsınız. :)  Nemlendirme ve fondöten uygulaması arasında baz kullanmanız makyajınızın kalıcılığı ve görüntüsü açısından fayda sağlayacaktır. Yine cilt tipinize göre mat ya da ıslak görünüm veren bir baz tercih edebilirsiniz. Baz; fondöten ile cilt arasında bir bariyer görevi görerek fondötenin cildiniz tarafından emilip, gözenekleri tıkamasını da engeller. Buna da bir taşla iki kuş vurmak denir!

Sıra geldi fondöten uygulamasına. Fondöteninizi uygularken cildinize nazik davranın. Yüzünüzü sağa sola itelemek hem fondötenin eşit dağılmamasına hem de erken yaşlanma belirtilerine sebep olur. Zaten yıllar çabucak geçiyor, biz de yardımcı olmayalım kırışıklık oluşumuna değil mi? Fondöteni her ne ile uyguluyorsanız (makyaj süngeri, makyaj fırçası ya da parmaklarınız), hafif vuruşlarla yüzünüze yedirin. Ve asla kirli aplikatörler kullanmayın. Üstünde önceki makyajın kalıntıları kalmış bir süngerle taze ve güzel bir makyaj yapılmaz. Hem üzerinde önceki makyajdan kalan renkler olacak hem de süngerde fondöteni emecek yer olmayacağı için yüzünüzde dağılması da başarısız olacak.

Son olarak da tek seferde yoğun bir uygulamadan kaçınmalısınız. Gereğinden fazla miktar ürün kullanmak ürünü cilde sürmeyi zorlaştırır ve ortaya 'cakey' görünümü çıkar. Eğer fondöteninizden daha fazla kapatıcılık bekliyorsanız az miktar uygulayarak fondötenin cilt tarafından emilmesini bekleyerek iki üç katman halinde ürünü sürebilir, ardından uygulayacağınız sabitleyici sprey ile kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu adımlardan sonra pürüzsüz ve kalıcı bir ten makyajına kavuşmuş olacaksınız. Makyajınızda bozuk veya pullu, pürüzsüzlü bir görünüm olmamakla birlikte, makyajınız kusmayacak yani ‘cakey’ görüntüsü ortaya çıkmayacaktır.

Unutmayın; ‘cakey’ makyajın çaresi size uygun ürünlerle yapılan derinlemesine temizlik ve ihtiyacınız kadar nem!

 

LilaKutu