LİLASIRLAR

VÜCUT BAKIMI NEDİR?

Yıkanırken cildi zedelemeyeceğiz, nemlendireceğiz, besleyeceğiz ve ölü hücrelerden arındıracağız.

Önce saçınızı yıkayın ve sonra vücuda geçin. Saç kremi ve şampuan işlemi bitmiş olsun ki vücudunuza saç ürünleri atığı akmasın.

Bunları yapmak için sırasıyla uygulamanız gerekenler:

 • Önce kirden arındırma (sabunlanma)

 • Ölü hücrelerden arındırma (peeling denilen işlem)

 • Nemlendirme/besleme

 • Özel bölge ürünü kullanma

  Banyo kozmetikleri, sudan çıktıktan sonra cildin bakımını sağlamaya yöneliktir. Süt veya

  krem yapıda nemlendiriciler, sıkılaştırıcılar ve selülit kremleri, hoş kokulu vücut yağları, parfümlü nemlendiriciler arasından seçiminizi ihtiyacınıza göre siz belirleyeceksiniz.

 1. Yıkanacağınız sabunu/jeli, cilt yapınıza göre bu iş için üretilmiş özel ürünlerden seçin.

 • Kuru bir deriye sahipseniz bitki yağları ile zenginleştirilmiş,

 • Hassas ve çabuk kızaran bir cilde sahipseniz aromaterapik ve sakinleştirici özler,

 • Yağlı ve kolay sivilcelenen bir cilde sahipseniz doğal lipit dengesini sağlayacak (safran yağı gibi) içerikleri olan kozmetik ürünler seçin.

Zaten cilt tipinize göre özel içeriklerle üretilmişlerdir. Ürün üstünde ne tip cilt için olduğu ibaresine dikkat edin.

Duş jeli/kremi olarak bir selülit giderici veya sıkılaştırıcı ürün seçtiyseniz bunu sorunlu bölgelere özel aparatı ile uygulamalısınız. Karına ve bacaklara dairesel, kalçaya aşağıdan yukarı doğru hareketlerle sürün, sorunlu bölge üzerinde ısrarcı olun.

 1. Ter ve tozdan arındırdığınız vücudu şimdi de “ölü hücrelerden arındırmanız” gerek. Zaten ölü tabaka suyla yumuşamış olacağından bunun atılması kolaylaşmıştır. Vücut peeling'i denilen, içinde minik granüller (kum tanecikleri gibi pütürler) olan kozmetiği avucunuza bir ceviz büyüklüğünde alıp tüm kollar, omuzlar, beden, bacaklar ve kalçalara dairesel hareketlerle sürün. Ovaladıkça, tanecikler yumuşamış ölü tabakayı bir mini zımparalama işlemi ile alacaktır.

Ürün az gelirse tekrar alın ve tüm bedeni dirsekler, ayaklar ve dizkapaklarını daha yoğun ovalayarak ölü tabakadan arındırın. Durulayın.

Dikkat: Eğer vücudunuza epilasyon, ağda, sir yaptırdıysanız aynı gün “asla” vücut peeling'i yapmayın. En az 24 saat geçmesini ve derinin yatışmasını beklemelisiniz.

“Oto bronzan” denilen, üst deriyi renklendirerek bronzluk sağlayan bir ürün kullanacaksanız bu “ölü hücre arındırma” işlemi sizin için çok önemlidir!

Eğer ürünü, iyi temizlenmemiş cilt üzerine sürerseniz leke leke, parça parça koyulmuş bir bronzluk olacaktır unutmayın!

 1. Şimdi vücudu nemlendireceğiz. Eğer “çok kuru” bir cildiniz varsa, beden henüz ıslakken besleyici/nemlendirici vücut yapınızı sürmenin tam zamanı. Avucunuza bir çorba kaşığı kadar yağı alın ve ıslak bacaklara, bedene, kollara, sırta hızlı hareketlerle yayın. Vücudunuz suyu emerken bu yağ zerreciklerini de emecek ve beş dakika sonra mükemmel nemlenmiş ve beslenmiş bir deriye sahip olacaksınız. İsterseniz işlem bittikten sonra, havluyu vücuda sürtmeden, tampon hareketlerle dokundurup kaldırarak fazla suyu alabilirsiniz. Ama silme hareketi yapmayın.

Diğer ciltler için: banyo çıkışı kurulanın. İhtiyacınıza göre elastikiyeti destekleyici, yumuşatıcı, mineral veya vitamin içerikli vücut sütü/yağı veya kreminizi aşağıdan yukarıya doğru hareketlerle sürün. Beş dakika emilmesini bekleyin, giyinin.

 1. Özel bölgeler için yapacağınız işlemler:

  Selülit kreminizi, yağınızı, bu aşamada kullanacaksınız. Selülit ürününü süreceğiniz bölgeye başka bir ürün, vücut sütü “kullanmamış” olmalısınız ve deri iyice kurutulmuş olmalı unutmayın!

Önce bir masaj eldiveni ile bölgeye masaj yapın, deri ısınsın ve dolaşım artsın. Ardından ürününüzü aşağıdan yukarıya doğru masaj yapar gibi hareketlerle sürün ve iyice emilmesini sağlayın. Karın bölgesinde dairesel hareketlerle sürün ve daire saat yönünde olsun. (Sağdan sola doğru yuvarlak çizin)

Kullandığınız selülit giderici yağ için farklı kullanım talimatı olabilir lütfen kullanım talimatına göz atın. İşin bir de eğlenceli ve neşeli tarafı var, kokunuz ve enerjiniz için üretilmiş kozmetikler! Mutlaka ruhunuza hitap eden bir “sevdiğiniz koku” vardır. Parfümünüzün saklı buğusunu teninizde gün boyu gizlice yaşatan “vücut ürünleri” olduğunu da hatırlayın.

Sabun, deodorant, vücut sütleri ve beden pudraları günlük yaşamınızda parfümlenmeseniz bile, geçtiğiniz yerde sizden bir iz bırakan yan ürünlerdir ve gerçekten moral açısından da size gün içinde fark etmediğiniz bir enerji verirler.

 

Ayşenur Yazıcı