LİLASIRLAR

YARA VE DİKİŞ İZLERİ

Küçükken haylazlık yaparken yarılıp dikilen çene ve yanaklar, trafik kazası sonrası kalın dikişlerle yenden hayata tutunmuş kollar ve bacaklar... Şimdi artık sağlıklısınız şükür! Ama izler bir türlü geçmiyor, bu da canınızı sıkıyor tabii.

"Skar" dediğimiz bu izler makyaj ve kamuflajla gayet iyi gizlenebilir. Üzerinden yıllar geçse de bu kalın dikiş yerleri ve derinin birbirine tutturulduğu şerit şeklindeki kabarıklıklar zamanla bir türlü silinmez. Tıpkı derin yanık izleri ve jilet yaraları gibi.

Derinin çok hızlı iyileşirken abartılı şekilde oluşturduğu (keloid) kabarıklık için "Acaba daha iyi dikilseydi görünmez olur muydu?" diye bir soru kalmasın aklınızda.

Bunun, kemiğinizi yerleştirip derinize dikiş atan doktorun tekniğiyle bir alakası yoktur, kişinin hücre yenilenmesine, bünyesine göre oluşan bir durumdur.

Kozmetiklerle bu tip kabarık yara izlerinin hafifletilmesi mümkün değildir. Çünkü doku değişmiştir. Vücutta derin ameliyat izleri ve kabarık şekilde kalan skarlar lazerle, kimyasal soyma uygulanarak veya dermabrazyonla hafifletilir ve bu estetik cerrahiye girer.

Buna "skar revizyonu" denilir. Bir nevi kabarık yerin zımparalanması gibi bir işlemdir. Yanıklarda, jilet izlerinde, aynı tedavi şekli uygulanır. Ancak ne uygulayacağına hekiminiz yaşınıza ve cildin durumuna bakarak karar verecektir. Medikal estetik uzmanı bir doktora görünmek size modern tıbbın getirdiği yeni alternetifler de sunacaktır.

Skar revizyonunda kişinin yaşı önemlidir. Genç ciltler daha hızlı ve kaliteli yenilenirler. Skarlara yapılan müdahaleler daha net sonuçlar verir.

Bu işlemlerin yapılabilmesi için dikişten veya kazadan sonra en az 1 yıl geçmesi gerekir. Çünkü dikilen yerin iyileşmesi 1 yıl kadar devam eder ve izin son hali bu sürede belirlenir.

Kol, bacak, karın, sırt gibi yerlerdeki skarları gizlemek için birçok insan dövme yaptırıyor. Sevdiğiniz bir çiçek veya deseni bu hat boyunca bitkisel bir boyayla dövme yaptırabilirsiniz. Skar desenin içinde kayboluyor.

Eğer yara izi kabarıklık oluşturmamışsa düzenli yapılan peeling ve uygulanan yenleyici kremlerle görünümünün haffletilmesi mümkündür.

 

Ayşenur Yazıcı