LİLASIRLAR

Yaz Döneminde Yapılan 5 Bakım Hatası


Yazın kavurucu güneşinden cildi korumaya çalışırken yapılan bazı uygulamalar cilde daha çok zarar verirken ciltte olmayan sorunlara neden olabilir ya da olan sorunları tetikleyebilir. Bu yüzden, bu dönemde kullanılan kozmetikler hem yaza hem de cildinize uygun olmalıdır. Yaz aylarında bakıma ve güzelliğe dair sık yapılan hataları sizin için derledik.

 

 

  • Bronzlaşmış tene kese yapmak:

Yaz aylarında cildinize yapacağınız en büyük kötülüktür çünkü bronzlaşmış bir cilde yapılan kese uygulaması kılcal damarların çatlamasına neden olur. Eğer mutlaka peeling yapma ihtiyacı hissediyorsanız bunu yumuşak bir fırça yardımı ile cildinizi tahrip etmeden yapmalısınız.

Kese ya da peelingi, ölü derilerinizden arınıp sağlıkla bronzlaşmak için mutlaka güneşe çıkmadan uygulamalısınız. 

 

  • Sadece güneş korumasız kremler:

Sadece günlük cilt bakım kremlerini sürerek güneşe çıkmak, yaz aylarında yeterli olmayacaktır. Cildinizin ihtiyacına uygun koruma faktörlü krem kullanılmadan güneşe çıkmamalı, özellikle UVA ışınlarının dik geldiği zaman dilimlerinde (öğle saatlerinde) güneş altında durmamalısınız.

Önlem alınmayan güneş ışınlarının yol açtığı, unutulmaması gereken en önemli sonuçlardan biri foto-yaşlanmadır. Foto yaşlanma; ilk başlarda kendini lekelenme, çillenme ve ince çizgilerle belli ederken ilerleyen zamanlarda lekelerde koyulaşma, damar damar görüntü, belirgin kılcal damarlar, derinleşen çizgilere neden olur. 

Amerikan Dermatoloji Akademisi'nin yaptığı araştırmalara göre güneş koruyucu kremler en az SPF30 düzeyinde olmalıdır. İki saatte bir güneş koruyucu tazelenmeli ve yaz aylarında cildin ihtiyacı olan en önemli bakım ihmal edilmemelidir.


 

  • Yeterli sıvı almamak:

Hep diyoruz: Nem, nem, nem! Sıcak yaz günlerinde cildimiz de dahil olmak üzere tüm vücudumuzun işlevini yerine getirebilmek adına bol suya ihtiyacı var. Yeterince su içmeme halinde cilt, nem kaybına uğramakta ve UVA ışınlarının da etkisi ile cilt kuruluğu üst düzeyde yaşanmaktadır. Kuruyan cilt, diğer cilt tiplerine göre daha çabuk ve kolay kırışır. Bu nedenle bol su içmek ve cildin nem dengesini korumak gerekir. 

 

 

  • Sivilceleri sıkmak:

Biliyoruz, dayanamıyorsunuz ama sivilce sıkılmazzzz! Ola ki sıktınız; özellikle yazın sivilce izi kalma olasılığı çok fazladır. Özellikle yağlı ciltlerde yaşanan sivilce sorunu kadın erkek herkesin ortak sorunudur. Sivilcelerden kurtulmak için onları sıkmak ise özellikle yaz aylarında yapılan en büyük hatalardandır. Çünkü küçük sivilce izleri UVA ışınlarının etkisi ile büyür ve kocaman güneş lekeleri haline gelebilir. Bu nedenle uygun cilt bakım maskeleri ile cilt düzenli olarak temizlenmeli ve asla sıkılmamalılardır. Kronikleşmiş ve ciddi sivilce sorunlarında bir uzmana görünmek her zaman en doğru karardır.
 

 

  • Günlük makyajda ağır fondötenler kullanmak:

Ofis ya da sosyal hayatta pürüzsüz bir ten için ağır fondötenler kullanmanıza gerek yok.  Ağır fondötenler gözenekleri tıkar ve gözeneklerinizin nefes almasını engeller. Kullanacağınız fondöten asıl amacı; ten rengini, ton farkını eşitlemek olmalıdır. Özellikle yaz aylarında bu amaca BB ya da CC kremler ile de kolayca ulaşabilirsiniz.


 

LilaKutu